Popularne artykuły

Okularowy zawrót głowy

2013-06-03 18:34:51 (ost. akt: 2013-06-03 15:42:07)

Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy przyłączył się do inicjatywy akcji „Czary mary okulary”, podjętej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptortis Missio”. Uczniowie zebrali ponad 500 par okularów.

Okularowy zawrót głowy

Autor: szkoła

Celem tej akcji była zbiórka okularów do czytania, nowych lub używanych, które trafią na misje.
O okulary do Fundacji zwrócili się polscy misjonarze, którzy chcieliby pomóc miejscowej ludności. Większość ludzi z krajów rozwijających się nigdy nie miała styczności z lekarzem, a o badaniu wzroku nawet nikt niesłyszał. Kiedy chorują idą do szamana, a do misyjnych szpitali trafiają najczęściej pacjenci, których na szamana nie stać. Tam nikt nie odmawia im pomocy.

Pierwsza partia zebranych okularów trafi na misję w Maggotty na Jamajce. Tam koszt zakupu jednej pary okularów wynosi około 50 dolarów. Trudno nawet określić ile wynosi średnia pensja w tym rejonie, ponieważ miejscowa ludność utrzymuje się z pracy na roli, a 50 dolarów jest dla nich kwotą niebotyczną.
Z wiekiem ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie mając pojęcia, że kiedyś mogą zobaczyć z bliska przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa Akcji.

Okulary dla Jamajczyków dobiorą amerykańscy lekarze okuliści, którzy planują odwiedzić misję latem tego roku. W tamtejszym szpitalu pracują również wolontariusze z Fundacji „Redemptoris Missio”. Dwie lekarki wróciły z Jamajki w styczniu tego roku, a w drugiej jego połowie planują tam powrócić. Okulary zostaną zabezpieczone, spakowane do paczek, paczki zostaną obszyte płótnem przez wolontariuszy Fundacji i posłane do misje.
Podczas trwającej akcji zgromadziliśmy ponad 500 sztuk okularów, które 20 maja zostały wysłane w czterech paczkach o łącznej wadze 25 kg do Centrum Wolontariatu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptortis Missio” w Poznaniu.

Serdecznie dziękujemy dla wszystkich, którzy ofiarowali okulary na misje, za otwarte serca i wspaniały dar.

Organizatorzy: s. Halina Grygo , p. Dorota Taratycka, p. Marcin Kosobudzki

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie