Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Okularowy zawrót głowy

2013-06-03 18:34:51 (ost. akt: 2013-06-03 15:42:07)

Autor zdjęcia: szkoła

Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy przyłączył się do inicjatywy akcji „Czary mary okulary”, podjętej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptortis Missio”. Uczniowie zebrali ponad 500 par okularów.

Celem tej akcji była zbiórka okularów do czytania, nowych lub używanych, które trafią na misje.
O okulary do Fundacji zwrócili się polscy misjonarze, którzy chcieliby pomóc miejscowej ludności. Większość ludzi z krajów rozwijających się nigdy nie miała styczności z lekarzem, a o badaniu wzroku nawet nikt niesłyszał. Kiedy chorują idą do szamana, a do misyjnych szpitali trafiają najczęściej pacjenci, których na szamana nie stać. Tam nikt nie odmawia im pomocy.

Pierwsza partia zebranych okularów trafi na misję w Maggotty na Jamajce. Tam koszt zakupu jednej pary okularów wynosi około 50 dolarów. Trudno nawet określić ile wynosi średnia pensja w tym rejonie, ponieważ miejscowa ludność utrzymuje się z pracy na roli, a 50 dolarów jest dla nich kwotą niebotyczną.
Z wiekiem ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie mając pojęcia, że kiedyś mogą zobaczyć z bliska przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa Akcji.

Okulary dla Jamajczyków dobiorą amerykańscy lekarze okuliści, którzy planują odwiedzić misję latem tego roku. W tamtejszym szpitalu pracują również wolontariusze z Fundacji „Redemptoris Missio”. Dwie lekarki wróciły z Jamajki w styczniu tego roku, a w drugiej jego połowie planują tam powrócić. Okulary zostaną zabezpieczone, spakowane do paczek, paczki zostaną obszyte płótnem przez wolontariuszy Fundacji i posłane do misje.
Podczas trwającej akcji zgromadziliśmy ponad 500 sztuk okularów, które 20 maja zostały wysłane w czterech paczkach o łącznej wadze 25 kg do Centrum Wolontariatu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptortis Missio” w Poznaniu.

Serdecznie dziękujemy dla wszystkich, którzy ofiarowali okulary na misje, za otwarte serca i wspaniały dar.

Organizatorzy: s. Halina Grygo , p. Dorota Taratycka, p. Marcin Kosobudzki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages