Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Stop chorobom cywilizacyjnym - warsztaty w Kamionce

2014-06-13 09:46:55 (ost. akt: 2014-06-13 12:58:33)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

O tym jak walczyć ze stresem, depresją, jak budować pozytywne przekonania o sobie i innych, dowiedzieli się uczestnicy warsztatów, które odbyły się wczoraj ( 12 czerwca) w Kamionce.

To było już kolejne spotkanie, które zorganizowało stowarzyszenie "Chorcylia" - stop chorobom cywilizacyjnym". Celem warsztatów było upowszechnienie wiedzy o chorobach cywilizacyjnych oraz alternatywnych metodach walki z nimi. Warsztaty prowadził Jacek Doliński, psycholog.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak walczyć ze złymi emocjami. Jacek Doliński mówił o automatyzmie myślenia, który jest przyczyną naszych złych emocji. Mówił także o bezrefleksyjnej rywalizacji i jej nadużywaniu, o takich emocjach jak strach, lęk, depresja, agrsja.

Tematem warsztatów było również samobójstwo, które jest formą autoagresji. Samobójstwo może wynikać z depresji. Może być także prezentem, bo popełniamy je, żeby, według naszego mniemania, kogoś uszczęśliwić. Wydaje się nam, że jesteśmy dla kogoś ciężarem, kulą u nogi. Może być także szantażem samobójczym. Człowiek myśli, że poprzez zagrożenie samobójstwem osiągnie swój cel, np. jeśli mnie nie puścicie na biwak z kolegą, to ...... — Samobójca chce żyć, ale zaryzykuje życie, żeby lepiej mu się żyło — mówił Jacek Doliński. Takie samobójstwo będzie powtarzane.

Zemsta samobójcza to wzięcie odwetu na kimś, kto nas skrzywdził. — Za to co mi zrobiłeś, popamiętasz mnie na całe życie, myśli samobójca. Chce w ten sposób w innych wzbudzić poczucie winy — mówił Jacek Doliński.Osoby z tej grupy nie chcą pozbawić się życia. Chodzi im bardziej o demonstracyjne ukazanie tragizmu swojego położenia.

Ważne jest także budowanie pozytywnego przekonania o sobie samym i innych. — Aby zbudować przekonanie wystarczą 3 zgodne ze sobą fakty, które rozpoczynają wzór, potem dobieramy tylko te fakty, które pasują — tłumaczył Jacek Doliński.

Jestem debilem - dlaczego ludzie tak o sobie myślą?
Odpowiedź jest prosta. — Oto przykład. Tata powiedział do dziecka: ale jesteś debilem. Pani w szkole powiedziała, że coś napisało debilnie, a gdy dziecko skarży się mamie, że nauczycielka tak go nazwała, ta odpowiada, że nareszcie ktoś powiedział prawdę — opowiadał Jacek Doliński. I tak rozpoczyna się tworzenie negatywnego przekonania o sobie. W ten sposób bardzo szybko zrobić z kogoś pijaka, kłamczucha, ofermę. — A ludzie zachowują się tak, jakie mają przekonanie o sobie — dodał pan Jacek.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages