II Edycja Warmii Mazury Senior Games. Pojedynki sztangistów-weteranów na pomoście w Nidzicy

2014-08-30 19:39:29(ost. akt: 2014-09-01 20:24:34)
Witold Tarkowski z Nidzicy, zwycięzca w kategorii +70

W dniach 30-31 sierpnia w hali widowiskowo-sportowej w Nidzicy rozgrywane były zmagania sztangistów-weteranów w ramach II Edycji Senior Games
Senior Games - Głównym pomysłodawcą i inicjatorem jest Urząd Marszałkowski w Olsztynie, który zaprosił do współorganizacji miasta regionu. Efektem tegorocznej edycji będzie rozegranie 14 dyscyplin sportowych w 7 miastach naszego województwa. Zgodnie z ideą tej imprezy udział w niej mogą wziąć zawodnicy w wieku 45 lat i starsi w przypadku dyscyplin indywidualnych oraz 40 lat i starsi w grach zespołowych. Zawody mają rangę imprezy międzynarodowej.

Z inicjatywy lokalnego środowiska z jedynym naszym aktywnym weteranem ciężarowcem Witoldem Tarkowskim zawody w tej dyscyplinie sportu odbywają się w Nidzicy.

Nidzickie zawody Senior Games otworzył Marek Nachtygal, który przywitał przybyłych na tę imprezę gości: burmistrza Nidzica Dariusza Szypulskiego, dyrektora ZOOiS Małgorzatę Sawicką, radnych powiatu i gminy Nidzica, dyrektorów nidzickich szkół, przedstawiciela departamentu koordynacji promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Rafała Dziwisza oraz zawodników, sędziów i przybyłych na te zawody kibiców.

Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Nidzicy Dariusz Szypulski. Przed rozpoczęciem zawodów wystąpił dzięcięcy zespół nidzickich przedszkoli oraz kapela Nidzickiego Ośrodka Kultury.

W sobotę w pierwszym dniu zawodów zmagań sztangistów Senior Games rozegrano pojedynki w trzech kategoriach: +70 lat, 65-69 lat oraz 60-64 lat.

W pierwszej kategorii wiekowej +70 lat wystąpiło trzech sztangistów: Tomasz Osóbka (najstarszy uczestnik zawodów mający 77 lat) oraz Edward Korolko - obydwaj zawodnicy z Torunia oraz nidziczanin Witold Tarkowski.

Konkurencję wygrał nasz zawodnik Witold Tarkowski który w rwaniu uzyskał 43 kg., w podrzucie 58 kg. i z łącznym wynikiem w dwuboju 101 kg. zajął 1 miejsce.

W kategorii 65-69 lat startował tylko jeden zawodnik. Kazimierz Tamiłowski z Łasina uzyskał w dwuboju 148 kg.

Pasjonująca była rozgrywka w trzeciej sobotniej konkurencji w kategorii 60-64 lat. Tutaj wystartowało sześciu zawodników. Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Jerzy Żalejko z Koszalina który prowadził od startu do mety czyli od rwania 93 kg. do podrzutu 121 kg. Co dało mu łączny wynik w dwuboju 214 kg.

Na drugim miejscu zawody ukończył Witold Szczęsny z Puław z wynikiem 200 kg. Pozostałe miejsca zajęli Zbigniew Koper z Dąbrówki, Anatolij Pocheliuk z Mińska (Białoruś), Antoni Kaliński z Kutna i Ryszard Śliwiński z Chełma.

Nidzickie zawody Senior Games ze względu na odbywające się w Kopenhadze Mistrzostwa Świata
Weteranów w podnoszeniu ciężarów nie miały zbyt licznej obsady.

W niedzielę rozegrano pozostałe 3 konkurencjie. W pierwszej z nich w kategorii 55-59 lat zgłoszonych zostało 8 ciężarowców wśród nich nidziczanin Roman Zarębski. Zwycięstwo zapewnił sobie Aleksandr Ushvant z Brześcia z wynikiem 189 kg (84+105), drugie miejsce zajął Jan Cieślik z Radomska z wynikiem 175 kg (75+100) a trzecie miejsce nasz przedstawiciel debiutant w tych zawodach Roman Zarębski 160 kg (65+95).

W kategorii wiekowej 50-54 lat mieliśmy kolejnego przedstawiciela naszego miasta. Jan Bartkowski podobnie jak wcześniej Roman Zarębski również debiutował w zawodach Senior Games. Konkurencje tę wygrał Vadzim Aliaksashyn z Białorusi z wynikiem 235 kg (95+140) przed Leanidem Yahnishem z Brześcia 245 kg (110+135) i Uladzimirem Kartelem ze Słucka 210 kg (90+110). Jan Bartkowski zajął ostatnie 5 miejsce z wynikiem 85 kg (42+43)

W ostatniej konkurencji 45-49 lat klasą dla siebie był Białorusin Akif Rahimav z Mińska który zdecydowanie wygrał rwanie i podrzut i wygrał zawody.