Lekkomyślność i nieostrożność najczęstszą przyczyną pożarów

2014-12-24 14:00:00(ost. akt: 2014-12-24 14:03:53)

Autor zdjęcia: KP PSP Pisz

Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów w domach są wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń elektrycznych i ogrzewczo-kominowych, ale trzeba również zauważyć, że większość pożarów wybucha na skutek ludzkiej lekkomyślności i nieostrożności.
Oświetlenie choinkowe

Jak mówi szereg badań stosowane w domach lampki choinkowe nie spełniają często wymogów bezpieczeństwa. Nieraz sami zauważamy szereg wad jak cienkie, źle izolowane przewody, silnie nagrzewające się żarówki. Nietrudno zgadnąć, że połączenie niskiej jakości oświetlania w zestawieniu z materiałem łatwopalnym może nieuchronnie prowadzić do powstania pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.

Pamiętajmy!

Nie należy zostawiać włączonych dekoracji, oświetlenia choinkowego wychodząc z domu lub kładąc się spać. Należy zaprzestać używania produktu wadliwego, lub budzącego nasze wątpliwości. Dobrze jest lampki sprawdzone, od godnych zaufania sprzedawców.

Palące się tłuszcze i oleje roślinne

Płonące oleje i tłuszcze mogą spowodować niespodziewany pożar i wybuch. Pozornie ugaszenie płonącego na kuchni garnka wydaje się proste. Możemy być jednak zaskoczeni, kiedy zamiast oczekiwanego gaszenia spowodujemy pryskanie, kipienie oleju lub inną gwałtowną reakcję prowadzącą do wybuchu lub intensywnego pożaru. Co robić, kiedy zapali nam się olej na gazie?

W pierwszej kolejności należy zakręcić dopływ gazu i przykryć garnek (patelnię) pokrywką lub wilgotną szmatką, ponieważ konieczne jest odcięcie dopływu tlenu. Można zamoczyć ręcznik w wodzie, ale trzeba wykręcić go dokładnie, aby woda nie kapała. W razie potrzeby użyć gaśnicy z przeznaczeniem do gaszenia płonącego oleju, paliwa oraz tłuszczów i lakierów (jeżeli jest dostępna). Dobrym środkiem gaśniczym jest sól kuchenna, która po wsypaniu do garnka potrafi skutecznie stłumić płomienie. Po stłumieniu ognia nie należy przesuwać garnka i nie przenosić go aż do całkowitego ostudzenia.

UWAGA!
Nigdy nie należy polewać płonącego oleju wodą - to może wywołać wybuch i jeszcze większy pożar!
Nigdy nie należy jednak posypywać płonącego ognia mąką ani cukrem - może to spowodować powstanie mieszaniny wybuchowej!

Petardy i fajerwerki

Sylwester kojarzy się nam z szampańską zabawą, szczęśliwą atmosferą oraz widowiskowym otwarciem Nowego Roku. Niestety zdarza się, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku rozpoczęcie roku przestaje nam się dobrze kojarzyć. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i bliskich pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas używania wyrobów pierotechnicznych.

Wyroby pirotechniki widowiskowej (WPW) nazywane potocznie fajerwerkami zaliczono do grupy materiałów wybuchowych. W ich składzie znajdują się mieszaniny związków chemicznych, które po zapaleniu wywołują określone efekty widowiskowe, np. świetlne, dźwiękowe, dymowe lub kombinacje tych efektów. Jak się okazuje największe zaniedbania wiążą się z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia fajerwerków. Zagrożenie niekontrolowanego odpalenia związane jest przede wszystkim z nieprawidłowym zabezpieczeniem przed dostępem osób bez odpowiedniego przeszkolenia lub niepełnoletnich oraz składowanie razem z innymi materiałami łatwopalnymi. Najczęściej sprzedaż materiałów pirotechnicznych prowadzą osoby, które nie posiadają dostatecznej wiedzy i doświadczenia w zakresie postępowania z materiałami wybuchowymi lub zajmujące się ich obrotem dorywczo. Ponadto w sprzedaży można również spotkać środki pirotechniczne pochodzące z nie do końca sprawdzonych źródeł. Są one rozprowadzane bez uprzednio przeprowadzonych badań określających ich jakość, właściwości, a także bez stosownych instrukcji bezpiecznego przechowywania i użytkowania.

Pamiętajmy!
Przed odpaleniem petardy powinniśmy zawsze zapoznać się najpierw z instrukcją obsługi. Petard należy używać wyłącznie w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi. Nie należy trzymać petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach. Nie należy używać petard itp. artykułów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Nigdy nie wolno używać fajerwerków ani petard w zamkniętych pomieszczeniach. Nie należy także odpalać ich z okien, tarasów ani balkonów. Używanie petard, fajerwerków itp jest niedozwolone w przypadku osób nieletnich.

W razie zagrożenia należy informować straż pożarną - numer alarmowy to 998.

Psp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5