Wąchali, smakowali, produkowali, oglądali … czyli kolejna „Noc biologów” w Olsztynie

2015-01-13 14:11:42(ost. akt: 2015-01-13 14:15:35)

Autor zdjęcia: Marek Nachtygal

39 uczniów z klas: 1a, 2c i 3b gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy pod opieką nauczycieli: L. Trabczys, E. Hinburg, J. Lewandowskiej i J. Wiśniewskiej po raz kolejny odwiedziło miasteczko uniwersyteckie w Kortowie.
Z bogatej oferty zajęć, przygotowanej przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, kierownik wycieczki L. Trabczys opracowała harmonogram korelujący z podstawą programową gimnazjum.

Uczniowie podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach: warsztatach laboratoryjnych, pokazach, wykładach i wystawach. Mieli więc możliwość osobiście doświadczyć jak wygląda życie laboratoryjno – akademickie.

Uczestnicząc w zajęciach w Collegium Biologiae, w Katedrze Biochemii, w Katedrze Mykologii, w Katedrze Zoologii, w Katedrze Anatomii Porównawczej i Katedrze Ekologii I Ochrony Środowiska, uczniowie uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, np.:

- które rośliny były powodem wojen i konfliktów?
- które rośliny przyczyniły się do rozwoju cywilizacji?
- skąd się bierze zapach w kremie?
- dlaczego w XVII i XVIII w. pijawki były cenniejsze od złota?
- dlaczego żołądek i jelito pijawki posiada liczne kieszonki?
- ile substancji leczniczych zawiera ślina pijawek?
- dlaczego przystawia się pijawki do przyszytych części ciała?
- dlaczego osoby chore na hemofilię nie mogą korzystać z zabiegów hirudoterapii?
- co jedzą, jak długo żyją, dlaczego się „ślimaczą” i jak szybko poruszają się ślimaki?
- czym jest zapach i które związki chemiczne pachną?
- jak działa nasz nos?
- co to jest hedoniczna jakość zapachu i jaką rolę spełnia zapach w naszym życiu?
- ile metrów DNA znajduje się w jądrze komórkowym?

Otrzymali również wiele cennych, przydatnych w życiu codziennym informacji np.:
- jak przeżyć w lesie nie mając ze sobą żadnego sprzętu (z którego grzyba można zrobić sznurowadła a z którego opatrunek na otarcie skóry, jak z grzybów przygotować odżywczy napój, na którym grzybie można zapisywać notatki, a z którego zrobić kotylion) oraz poznali również najbardziej niebezpieczne grzyby trujące,
- gdzie „ukrywają się” na naszych rękach i telefonach bakterie, wirusy i grzyby,
- jak należy prawidłowo myć ręce i dlaczego to takie ważne,
- jak w domu można zrobić krem i czego potrzebujemy poza roślinami.

Dodatkowym walorem poszczególnych zajęć była możliwość: obserwacji żywych pijawek lekarskich, możliwość poznania gatunków ślimaków jadalnych i użytecznych dla człowieka, możliwość samodzielnego przeprowadzenia poszczególnych etapów barwień z wykorzystaniem przeciwciał i przeprowadzenie obserwacji mikroskopowej wykonanych własnoręcznie preparatów, wykonywanie preparatów chromosomowych oraz ich obserwacja w mikroskopie optycznym, poznanie procedury histologicznej, według której wykonuje się preparaty mikroskopowe techniką parafinową, prowadzenie obserwacji makroskopowych i mikroskopowych określonych narządów ciała, poznanie ich cech charakterystycznych, które umożliwiają rozpoznanie narządu na podstawie nawet jego fragmentu na preparacie histologicznym, zobaczenie cząsteczki DNA i RNA w świetle UV oraz materiału genetycznego pod postacią chromosomów metafazowych i chromosomów olbrzymich oraz obejrzenie i posmakowanie niektórych jadalnych owoców sprowadzonych z najdalszych zakątków świata.

Dodatkową atrakcją była obecność mediów podczas naszych zajęć oraz możliwość usłyszenia od prowadzącej warsztaty „Tajemnice naszego ciała” dr Barbary Wasilewskiej pochwał dotyczących poziomu wiedzy uczniów i umiejętności mikroskopowania.

Pobyt na Uniwersytecie był niezapomnianym wydarzeniem dla nas wszystkich. Uczniom stworzył niecodzienną okazję do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, nam opiekunom min. okazję do spotkań ze swoimi nauczycielami…

Noc biologów to niezmiernie cenna inicjatywa, niepowtarzalna okazja dla uczniów na poznawanie swoich możliwości i rozbudzanie ciekawości poznawczej, dlatego ponowne składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom UWM w Olsztynie za wspaniałą inicjatywę, za pasję, z jaką ukazywali nam fascynujący świat biologii.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dwojkanidzica

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5