Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Do woja marsz

2015-02-10 15:00:00 (ost. akt: 2015-02-10 15:16:37)

Autor zdjęcia: archiwum

16 lutego w naszym powiecie rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Przed komisją lekarską stanie obowiązkowo 255 osób.

Organizatorem kwalifikacji z pełnomocnictwa Wojewody Warmińsko-Mazurskiego jest starosta nidzicki.

— Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym — wyjaśnia Paweł Przybyłek, sekretarz Powiatowej Komisji Lekarskiej w Nidzicy. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają mężczyźni urodzeni w 1996 r.

— Ten obowiązek spoczywa również na mężczyznach urodzonych w latach 1991—1995, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osobach urodzonych w latach 1994-1995, które zostały uznane przez komisje lekar­skie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej lub złożyły wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej — zaznacza Paweł Przybyłek.

27 lutego przed komisją staną również kobiety urodzone w latach 1991—1995, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. Badania przejdą również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochot­niczo do pełnienia służby wojskowej. — W przypadku tych ostatnich, warunkiem jest nieposiadanie określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej — zaznacza.

Przed Powiatową Komisją Lekarską w Nidzicy obowiązkowo musi stanąć 255 mieszkańców naszego powiatu. — Osoby, które otrzymały wezwanie muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument pozwalają­cy na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształce­nia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwali­fikacje zawodowe — wymienia sekretarz komisji.


Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kolec w #1965466 | 109.241.*.* 31 mar 2016 22:01

  jak wychowalas tak masz a od nas sie odczepboisz sie podpisac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do woja marsz - żeby tak było #1662280 | 88.156.*.* 11 lut 2015 11:18

  Szkoda że nie ma już obowiązkowej służby wojskowej . Z roku na rok to coraz więcej tych chłopaczków w obcisłych spodniach rurkach , włoskami ulizanymi i zaczesanymi na bok , już nie mówiąc o ich zachowaniu gdzie pokazują jak są bardzo "dorośli". Krew człowieka zalewa widząc takich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages