Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Kulturotwórcza rola szkoły dawniej i dziś

2015-04-22 09:37:42 (ost. akt: 2015-04-22 09:39:18)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Dyskusja nad rolą szkoły w procesie rozwoju kultury zdominowała spotkanie, jakie zostało zorganizowane w Zespole Szkół nr 2 w Nidzicy z inicjatywy dyrektor ZOOiS Małgorzaty Sawickiej, ks. Andrzeja Midury i dyrektora tejże placówki Doroty Dorozińskiej.

Przyczynkami do polemiki stały się dwa wykłady wygłoszone przez specjalnie na to wydarzenie zaproszonych gości: ks. dr hab. Krzysztofa Bielawnego i dr hab. prof. UWM Marka Melnyka. Ks. K. Bielawny ukazał rolę szkoły w tym procesie w ujęciu historycznym, natomiast prof. M. Melnyk - poprzez pryzmat aksjologicznego ścierania się wartości i ich przeobrażania w dzisiejszej edukacji kulturowej zachodzącej w rzeczywistości szkolnej.

W części kolejnej prezentację kulturotwórczych działań szkół i przedszkoli gminy Nidzica zaprezentowała dyrektor ZOOiS, M. Sawicka. Dzięki slajdom zgromadzona publiczność mogła naocznie przekonać się o mnogości i różnorodności form, metod, programów i licznych przedsięwzięć organizowanych w naszych placówkach oświatowych, dotyczących włączania dzieci i młodzieży w kreowanie sztuki i jej właściwy odbiór.

Gośćmi spotkania byli, m. in.: wiceburmistrz Nidzicy Leszek Śpiewak, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Przybyłek, wiceprzewodniczący Marcin Paliński, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Janusz Kwiatek, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Paweł Bukowski, radni miejscy, dyrektorzy i nauczyciele nidzickich szkół i przedszkoli.

Prawdziwą perełką muzyczną spotkania stał się występ Kapeli Brodów, zespołu grającego polską muzykę tradycyjną. Na repertuar kapeli złożyły się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Niezwykły klimat recitalu muzycy uzyskali, m. in. dzięki wykorzystaniu dawnych instrumentów muzycznych, takich jak basy kaliskie, czy lira korbowa.

P. Kościjańczuk

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages