Jak uniknąć rozczarowań - co powinieneś wiedzieć o pracy za granicą?

2015-06-12 12:00:00(ost. akt: 2015-06-12 11:54:13)

Autor zdjęcia: archiwum

Nadal wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę, głównie do krajów Unii Europejskiej. Zatrudnienia poszukują korzystając z usług biur pracy, agencji zatrudnienia i "na własną rękę". Żeby uniknąć rozczarowań czy kłopotów, taki wyjazd powinien być decyzją starannie przemyślaną.
- Zawsze w miarę możliwości należy sprawdzić potencjalnego pracodawcę - obejrzeć jego stronę internetową, poznać opinie innych pracowników, przeglądając odpowiednie fora internetowe. Trzeba też upewnić się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Z dystansem podchodźmy do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy - przestrzega dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nidzicy Aleksandra Nowogórska.

Za pośrednictwem agencji pracy

Pracy za granicą można szukać za pośrednictwem agencji zatrudnienia. - Już na początku sprawdźmy, czy taka agencja posiada odpowiedni certyfikat - zaleca kierownik Działu Świadczeń i Pośrednictwa Pracy PUP w Nidzicy Iwona Uzdowska. -
Wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajdziemy na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl - dodaje.
Warto oczywiście też upewnić się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą. Można poprosić o numery telefonów do pracodawcy, aby można było skonsultować z nim warunki pracy i wymagania nam stawiane.
- Bezwzględnie mamy prawo domagać się spisania z agencją umowy, w której podane będą warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itd. - mówi Iwona Uzdowska. - Pamiętajmy, że agencja nie może pobierać od poszukujących pracy za granicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, np. za tłumaczenie dokumentów czy koszty podróży - uzupełnia.
Przypomina też przy okazji, że pobieranie przez agencję opłat za pośrednictwo pracy jest naruszeniem prawa. Dowód wpłaty na konto nieuczciwego pośrednika nie daje niestety dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty.

EURES: co to jest?
To sieć publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych, działających w obszarze zatrudnienia. EURES powołany został przez Komisję Europejską, aby wspierać mobilność pracowników na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Oferty pracy z EOG dostępne są na portalu Mobilności Zawodowej EURES. Jasno i przejrzyście przedstawione są tu wymagania pracodawcy. Znajdziemy też informacje o wynagrodzeniu i warunkach zatrudnienia, opis stanowiska, dane podmiotu oferującego pracę, a także informacje o sposobie składania wniosków.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5