Rower jest trendy - moda na jednoślady

2015-06-12 15:00:00(ost. akt: 2015-06-14 14:40:51)

Autor zdjęcia: Anna Wółkowska

Górskie, szosowe, trekkingowe, damki, składaki. Z roku na rok rowerów jest coraz więcej. Na jednoślady zapanowała swego rodzaju moda. Pozytywny wpływ na kondycję i nastrój człowieka, troska o środowisko, oszczędność. Już to wystarczy, żeby samochód czy telewizor zamienić na rower.
Rower jest dobry na wszystko. Można nim dojeżdżać do pracy czy po zakupy. W weekend pojechać nad jezioro czy przejechać się po lesie. Oczywiście rower trzeba najpierw mieć.

Jak wybrać rower dla siebie?
- Przede wszystkim musi być on dopasowany do wzrostu oraz sposobu, w jaki będzie użytkowany. Musimy też zdecydować do czego przede wszystkim będzie nam służył. Czy do jazdy po szosie, w terenie, czy też ma to być typowy rower miejski - wyjaśnia Cezary Gawroński, właściciel serwisu rowerowego i człowiek, który o rowerach wie wszystko. - To bardzo ważne, bo w zależności od typu roweru mamy mniej lub bardziej pochyloną sylwetkę. najbardziej na rowerach górskich i szosowych, najmniej w miejskich. Rowery terenowe (trekingowe czy górskie) mają np. szerokie opony, szosowe - wąskie. Różnią się też ilością biegów. Rowery górskie mają do 27 - 30 biegów, a rowery miejskie np. 3 - 5 do 7 biegów - wyjaśnia.

Stary czy nowy?
Zalety kupna nowego roweru są oczywiste. Na co musimy zwrócić uwagę, kiedy jednak zdecydujemy się na zakup używanego jednośladu? - Na pewno musimy sprawdzić na ile różne elementy zostały w nim zużyte. Warto zwrócić uwagę na stan kół, na opony i hamulce - radzi Cezary Gawroński.
Ostatnio bardzo modne stało się kupowanie używanych rowerów sprowadzanych zza granicy, przede wszystkim z Niemiec i Holandii. Czy są on lepsze od polskich rowerów? Zdaniem Gawrońskiego niekoniecznie. On sam jest fanem polskich jednośladów. Jeździ polskim rowerem z 1979 roku.

Jak dbać o rower?
- Kiedy wiosną przygotowujemy nasz rower do kolejnego sezonu przede wszystkim powinniśmy go dokładnie przeczyścić, żeby zobaczyć wszelkie ewentualne wady i usterki, na ramie, kołach czy oponach. Należy też dopompować powietrze w kołach do odpowiedniego ciśnienia, a także sprawdzić dokręcenia kierownicy, siodełka i pedałów. Jeśli jest to rower górski, to trzeba sprawdzić też stan linek hamulcowych i linek przerzutek, okładziny hamulcowe i klocki. Niezależnie od tego, jaki to rower, należy też zwrócić uwagę na stan oświetlenia i odblasków, przeczyścić i przesmarować łańcuch, sprawdzić stan hamulców, a jeżeli jakieś elementy są zepsute, wymienić je i można ruszać w trasę.
Jak przechowywać rower zimą? - Dobrze by było, żeby wisiał na jakichś uchwytach - radzi Cezary Gawroński. - Można też obniżyć ciśnienie w kołach, spuszczając część powietrza, ale nie do końca. Przerzutki powinny być na najniższych biegach. Można też zluzować lekko hamulce i przerzutki.

Pamiętajmy o światłach i odblaskach
Obowiązkowe wyposażenie roweru to co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu oraz co najmniej jedno odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt i co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu. Rower musi mieć też co najmniej jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Kiedy można jechać po chodniku?
- Rowerzysta może jechać po chodniku wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów - mówi st. asp. Izabela Demska z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. W Nidzicy więc powinnyśmy jeździć po ulicach.
Chodnikiem można jechać także wtedy, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Wieje silny wiatr, pada silny deszcz, jest gołoledź lub gęsta mgła. Prawo zezwala na jazdę po chodniku także wtedy, kiedy dorosły rowerzysta opiekuje się osobą do lat 10 kierującą rowerem.
Podczas przekraczania przejścia dla pieszych, rowerzysta zobowiązany jest do zejścia z roweru i przeprowadzenia go przez przejście.
- Rowerzysta w zderzeniu z samochodem jest często bez szans, powinien więc jeździć odpowiedzialnie, przestrzegać zasad ruchu drogowego i zadbać o swoją widoczność i bezpieczeństwo np. poprzez zakładanie kamizelki odblaskowej i używanie kasku - przestrzega policjantka.

Gdzie można jeździć - ścieżki rowerowe
Na terenie powiatu nidzickiego rowerzyści mogą korzystać ze ścieżki rowerowej przy drodze z Nidzicy do Łyny, liczącej 7 kilometrów oraz z nowej ścieżki w Kozłowie, przy drodze wojewódzkiej 545. Kolejna powstaje przy tej samej drodze, pomiędzy Nidzicą a Rozdrożem. Czy gmina Nidzica planuje budowę kolejnych? - Przy planowaniu modernizacji lub budowy dróg gminnych, w każdym przypadku uwzględniane będą ścieżki rowerowe - poinformował nas Paweł Koziński, podinspektor ds. komunikacji społecznej i mediów Urzędu Miejskiego.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #1767461 | 178.36.*.* 3 lip 2015 11:13

    Każdy rowerzysta powinien mieć kartę rowerową i OC.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. FEST #1765428 | 88.156.*.* 30 cze 2015 07:30

    o jaka ładna rowerzystka- każdy rower powinien mieć rejestracje

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5