Zabójczy odlot. Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo

2015-07-20 13:30:00(ost. akt: 2015-07-20 13:59:01)

Autor zdjęcia: Mat. policji

"Mocarz", "Cząstka Boga", "Rozpałka do pieca", "Sztywny Misza" - to tylko niektóre nazwy popularnych dopalaczy, które nie tylko odurzają, ale mogą nawet zabijać. - Te środki poza tym, że szybko uzależniają, to trwale zmieniają też układ nerwowy - ostrzega Agnieszka Witkowska terapeuta ds. uzależnień w Nidzicy. W ostatnich dniach spustoszenie wśród amatorów środków odurzających sieją charakterystyczne saszetki z podobizną Jezusa Chrystusa. Po ich zażyciu ludzie stają się niebezpieczni dla siebie i otoczenia.
W tym roku w całym województwie warmińsko-mazurskim 173 osoby zatruły się dopalaczami. Już teraz tych przypadków było sześciokrotnie więcej niż w całym roku 2012, a mamy dopiero lipiec. Odurzonych środkami psychoaktywnymi młodych ludzi przybywa z dnia na dzień w całym kraju. - Skład dopalaczy nigdy nie jest do końca znany, dlatego młodzież do końca nie wie, co zażywa - mówi Agnieszka Witkowska terapeuta ds. uzależnień. O tym co może znajdować się w środku świadczą niektóre napisy umieszczone pod nazwami dopalaczy: substrat środków czyszczących, środek pochłaniający wilgoć, zapachowy zamiennik wkładu do odkurzacza.

Problem nasila się w wakacje

Miały zniknąć z rynku, a nadal straszą i zabijają. Problem w Polsce nie jest nowy, jego występowanie nasila się wraz z rozpoczęciem wakacji, młodzi ludzie często, wydostając się spod opieki rodziców, eksperymentują z tymi substancjami chemicznymi. Mówi się, że w naszym kraju dopalacze są dla nieletnich łatwiej dostępne niż alkohol, czy papierosy. - Od kilku lat w policji funkcjonują struktury zajmujące się przestępczością narkotykową. Zajmuje się tym blisko 1500 funkcjonariuszy - mówi komendant główny policji Krzysztof Gajewski. Tylko w tym roku funkcjonariusze w całym kraju skonfiskowali blisko 80 tys. porcji dopalaczy. W walce z tymi środkami odurzającymi od dawna udział biorą też warmińsko-mazurscy celnicy z grup mobilnych, którzy od dłuższego czasu kontrolują zawartość paczek pocztowych i kurierskich. Tak jak kiedyś znaczną część stanowił nielegalny tytoń tak obecnie plagą są dopalacze. Tylko od początku 2015 roku celnicy zatrzymali 6 321 saszetek z dopalaczami. Łączna waga zajętych substancji to ponad 6,5 kg o wartości ponad 400 tysięcy złotych, podczas gdy przez cały 2014 rok zatrzymano 1,2 kg dopalaczy.

Zmieniają świadomość

Specyfiki odurzające sieją spustoszenie w wielu regionach kraju. W powiecie nidzickim w bieżącym roku odnotowano 2 przypadki zatrucia dopalaczami, czyli nie więcej niż w latach poprzednich, jednak problem istnieje. - Dopalacze mają działanie podobne do popularnych narkotyków - kokainy, haszyszu, czy nawet extasy - mówi Agnieszka Witkowska. - Te środki działają na układ nerwowy człowieka, po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie. Może dojść nawet do utraty świadomości - dodaje. Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne, wszystko zależy od ich składu. Może wystąpić m.in. gorączka, bezsenność, nadmierna wesołość, bełkotliwa mowa, agresja, nietrzymanie moczu i kału. - Dopalacze to obecnie najmniej poznane w zakresie składu chemicznego i działania na organizm ludzki środki psychoaktywne. Często ich skład i proporcje są nieznane samym producentom - ostrzega nidzicki Sanepid.- Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, a kilku, a nawet kilkunastu roślin - ostrzega Agnieszka Witkowska terapeuta ds. uzależnień w Nidzicy. - Po spożyciu takiej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji - dodaje.

Przede wszystkim czujność

Niestety, z kupnem tych niebezpiecznych specyfików nie ma żadnego problemu - zwłaszcza w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę słowo "dopalacze" natychmiast możemy odnaleźć kilkadziesiąt ofert. - Problem dopalaczy dotyczy różnych grup wiekowych, zarówno kobiet i mężczyzn. Jednak narażeni na zatrucie tymi niebezpiecznymi substancjami są zwłaszcza młodzi ludzie, dlatego rodzice muszą zachować szczególną czujność - mówi Agnieszka Witkowska terapeuta da. uzależnień. - Uwagę powinny zwracać zwłaszcza kolorowe kapsułki w rzeczach dziecka i wszelkiego rodzaju susze podobne do popularnych ziół i przypraw - dodaje.



Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tyle #1779986 | 88.199.*.* 21 lip 2015 13:20

    Ale niech sie ratuja i lecza za swoje pieniadze!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. A fe #1779455 | 88.199.*.* 20 lip 2015 16:30

    Tym gnojkom co sprzedają truciznę to bym łapy poobcinał a na głowę wylał smołę i co mi handlarze zrobicie darmozjady żerujące na naiwnych.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. ZIF #1779402 | 217.99.*.* 20 lip 2015 14:57

    Niech sobie biorą jak lubią. O ile się nie mylę na słynnym "Mocarzu" jest napisane "środek pochłaniający wilgoć, nie spożywać". Normalnym, myslącym ludziom tyle wystarcza. Jak sobie chcą, niech popiją domestostem, zagryzą kretem i do piachu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  4. NO #1779399 | 88.156.*.* 20 lip 2015 14:48

    dopalacze spowodowały selekcje spoleczenistwa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5