Toksyczny kadm na Orlikach. Czy nidzickie boiska są bezpieczne?

2015-08-03 10:12:00(ost. akt: 2015-08-03 10:10:17)
Rodzice młodych sportowców mogą spać spokojnie

Rodzice młodych sportowców mogą spać spokojnie

Autor zdjęcia: Paulina Cedlerska

Od kilku dni ogólnopolskie media informują o tym, że Orliki są niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych. Do naszej redakcji zgłosili się zaniepokojeni rodzice, którzy martwią się o swoje pociechy. Dotarliśmy do producenta granulatu, który znajduje się na nidzickich boiskach. W jego składzie znajduje się niebezpieczny kadm. Jednak jego stężenie jest minimalne.
Orliki miały propagować zdrowy styl życia i uprawianie sportu. Od kilku dni kompleksy sportowe kojarzą się z toksycznym kadmem, który jest groźny dla zdrowia najmłodszych. Wszystko przez granulat, którym wysypywane są boiska. - Słyszałam, że dzieci mogą dostać od tych granulek wysypki, a nawet znaleźć się w szpitalu - martwi się mama 11-letniego Bartka. - Mam nadzieję, że nasze dzieci nie biegają po tablicy Mendelejewa - dodaje.

Boiska, czy wysypiska śmieci?

Istnieją dwa rodzaje granulatu, który wykorzystuje się na Orlikach. Pierwszy z nich pozyskiwany jest drogą recyklingu - wytwarza się go najczęściej ze zużytych opon. Drugi specyfik zawiera w sobie sztuczny kauczuk nieszkodliwy dla zdrowia. Częściej stosuje się ten pierwszy ze względu na konkurencyjne ceny. Granulaty gumowe są źródłem nieprzyjemnego zapachu w upalne dni, jednak okazuje się, że to nie jest ich jedyna wada. W mediach zawrzało za sprawą publikacji na stronie jednego z portali internetowych. Autor artykułu pisze, że jego 8-letni syn trafił do szpitala po tym, jak grał na jednym z Orlików. Wysypka na całym ciele, a do tego gorączka spowodowana - zdaniem lekarzy - alergią na granulat ze zużytych opon. W związku z orlikowym zamieszaniem Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że zgodnie z założeniami programu "Moje Boisko - Orlik 2012" oraz z typową Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, wypełnienie nawierzchni ze sztucznej trawy na boisku piłkarskim powinno posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny lub równoważny.

Zatrucie kadmem
Pierwiastek rzeczywiście może powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych symptomów zatrucia kadmem można zaliczyć kaszel, uczucie pieczenia w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy, bóle gardła, osłabienie, dreszcze, poty, nudności, wymioty czy też biegunki. Jednak nie tylko granulaty wykorzystywane na Orlikach zawierają ten toksyczny pierwiastek. Znaczne ilości kadmu dostają się do atmosfery wieloma innymi drogami, choćby w wyniku spalania paliw kopalnych, a więc węgla kamiennego, czy ropy naftowej.Toksyczny pierwiastek znajduje się też w dymie papierosowym.

Czy nidzickie Orliki są bezpieczne?

W Nidzicy mamy dwa Orliki, które w czasie wakacji przeżywają prawdziwe oblężenie. - Nasze dzieci spędzają na tych boiskach większość wolnego czasu, dlatego bardzo niepokoimy się doniesieniami o toksycznym granulacie - mówi tata 13-letniego Pawła. - Mam nadzieję, że to tylko niepotrzebna panika, ale wolę się upewnić, żeby spać spokojnie - dodaje mama Damiana. Na naszych boiskach granulat wymieniany jest dwa razy w roku. - Firma, która wykonuje u nas konserwacji boisk używa specyfiku wytwarzanego przez Zakład Produkcji Granulatu Gumowego z Poniatowej - mówi dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Sportu w Nidzicy, Małgorzata Sawicka. - Granulat posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny ważny do września 2016 roku - dodaje. Konserwacją nidzickich Orlików zajmuje się się firma DZ System. - Jeżeli produkt został dopuszczony na polski rynek, to my się nie zajmujemy jego dokładnym składem i nie sprawdzamy ile jest w nim kadmu - powiedział nam jeden z jej przedstawicieli.

Znikome ilości kadmu

W sprawie składu wykorzystywanego na nidzickich boiskach granulatu skontaktowaliśmy się również z Zakładem Produkcji Granulatu Gumowego z Poniatowej. - Mamy zrobione badania na skład specyfiku, który produkujemy - powiedział nam jeden z pracowników. Przedstawiciele firmy udostępnili nam wyniki ekspertyzy, która została wykonana przez Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki z Gliwic. Według rezultatów badań zawartość kadmu w granulkach znajdujących się na nidzickich Orlikach wynosi >0,001 mg/dm3. W przebadanej próbie odnotowano podobne stężenie ołowiu, chromu i niklu. Ekspertyzę wykonano 31 marca 2015 roku. Wygląda, więc na to, że rodzice młodych sportowców mogą spać spokojnie. Stężenie niebezpiecznego kadmu w granulacie używanym na nidzickich boiskach jest minimalne.
PC

W całym kraju - w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" - powstały 2604 kompleksy sportowe, a 159 z nich znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W powiecie nidzickim znajdują się 4 kompleksy sportowe - 2 w Nidzicy, jedno w Kozłowie i Janowcu Kościelnym.


Kadm to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego. Nazwa pochodzi od słowa kadmeia, będącego grecką nazwą rudy cynku, kalaminu, w której został wykryty. Znaczne ilości kadmu zawierają rudy cynku i paliwa kopalne (np. węgiel kamienny). W wyniku ich wydobywania i przetwarzania jego znaczne ilości uwalniają się do atmosfery, hydrosfery i gleb. Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym (wielokrotnie bardziej niż arsen). Uszkadza nerki – niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz. Zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów (co prowadzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników). Ostre, śmiertelne zatrucia kadmem występują gdy jego stężenie w powietrzu jest większe niż 40 mg/m3 przez godzinę, lub po spożyciu od 350 do 3500 mg kadmu.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SZKODA ZDRÓWKA #1795639 | 46.77.*.* 16 sie 2015 21:34

    PYTANIE OBSŁUGUJĄCY ORLIK OTRZYMUJE SZKODLIWE DLA ZDROWIA?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ss #1788627 | 93.51.*.* 4 sie 2015 18:12

    Przy spalaniu węgla wydziela się więcej kadmu, nie mówiąc już o innych wynalazki trafiających do domowych pieców nawet latem, typu opony czy plastikowe butelki. Ale to rodzicom nie przeszkadza

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Wojciech #1788428 | 93.105.*.* 4 sie 2015 10:56

      ...

      odpowiedz na ten komentarz

    2. K....wa m..ć #1788331 | 185.3.*.* 4 sie 2015 05:54

      Znowu zamiatanie pod dywan. Firma ma jakiś certyfikat, zresztą ona tylko konserwuje. Pani Sawicka tu chodzi o zdrowie naszych dzieci ! Proszę wysłać próbki do badań. Koszt to ok 500 zł, a nie zamykać usta oponentom jakimiś certyfikatami. Bo jesli się okaże, że dzieciaki się trują, obiecuję sam wymierzę sprawiedliwość !!!!!!!!!!!!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

      1. hehehe #1788308 | 2.99.*.* 3 sie 2015 23:50

        Czy to nie granulat na orliki miała produkować fabryka przetwarzania opon, która miała powstać kiedyś w Nidzicy ?

        Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (11)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5