Żar poleje się z nieba. Czekają nas tropikalne upały

2015-08-07 10:00:00(ost. akt: 2015-08-07 09:59:55)
Wysokie temperatury najgorzej znoszą dzieci i osoby starsze, a także alergicy, astmatycy i osoby z zaburzeniami krążenia

Wysokie temperatury najgorzej znoszą dzieci i osoby starsze, a także alergicy, astmatycy i osoby z zaburzeniami krążenia

Autor zdjęcia: Awu

Synoptycy zapowiadają rekordowe upały - według prognoz termometry mogą pokazać nawet 40 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego w najbliższych dniach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
Meteorolodzy nie wykluczają, że w sierpniu może paść rekord ciepła w Polsce, który obecnie wynosi nieco ponad 40 stopni Celsjusza. Fala upałów nie ominie również Nidzicy - według prognoz termometry mogą wskazać nawet 38 kresek. W gorące dni powinniśmy szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo wysokie temperatury mogą zagrażać życiu ludzi i zwierząt. - Upały są groźne dla całego społeczeństwa. Wysokie temperatury najgorzej znoszą dzieci i osoby starsze, a także alergicy, astmatycy i osoby z zaburzeniami krążenia - mówi Andrzej Grochowski, lekarz medycyny rodzinnej z Nidzicy. - W tym czasie powinniśmy też szczególnie zadbać o zwierzęta - podkreśla lekarz weterynarii Jacek Kopczyński.

Zachowajmy ostrożność

Znaczący wzrost temperatury powietrza może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał w skrajnych przypadkach skutkuje udarem. Lekarze zwracają uwagę, że szczególnie w gorące dni nie można lekceważyć takich objawów jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

- Przegrzanie najczęściej objawia się złym samopoczuciem, bólami głowy, a także zaburzeniami widzenia - ostrzega Andrzej Grochowski. - W skrajnych przypadkach mogą wystąpić też omdlenia i utraty przytomności - dodaje. Przy tak wysokich temperaturach, należy pamiętać, aby nie wychodzić na zewnątrz w porach, kiedy słońce świeci najmocniej. Wysokie temperatury niosą za sobą ryzyko odwodnienia.

W upały trzeba dużo pić, pamiętać o tym powinny przede wszystkim osoby starsze, bowiem zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie po 65. roku życia sprawiają, że pragnienie jest przez nich słabiej odczuwane. - Podczas upalnych dni wskazane jest spożywanie dużych ilości płynów. powinniśmy dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę w temperaturze pokojowej - podkreśla Adam Grochowski, lekarz medycyny rodzinnej. Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Wiele osób korzysta w tym czasie z kąpieli słonecznych, podczas których powinniśmy zachować rozsądek. - Opalając się, powinniśmy używać kremów z wysokim filtrem, nadmierna ekspozycja może skutkować nowotworami skóry. Szczególnie narażone na oparzenia są osoby z jasną karnacją, uważać podczas opalania powinny również osoby, które na ciele mają brodawki barwnikowe - mówi Andrzej Grochowski.

Jak przygotować mieszkanie

Podczas upałów powinniśmy przebywać w najchłodniejszych pomieszkaniach w domu. - W tych dniach należy też unikać forsownego wysiłku fizycznego. Unikajmy wychodzenia na zewnątrz w czasie najwyższych temperatur, w szczególności między godziną 10.00 a 15.00 - podkreśla st. asystent ds. promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nidzicy Beata Rapacka. - W miarę możliwości spędzajmy przynajmniej 2-3 godziny w chłodnym, klimatyzowanym miejscu - dodaje. - Ulgę w walce z upałami mogą przynieść też częste, chłodne prysznice i zimne okłady stosowane na ciało. - W gorące dni najlepiej nosić jasne, cienkie i luźne ubrania. Ważne jest też nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - podkreśla Beata Rapacka.

Nagrzany samochód zamienia się w piekarnik

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni mogą być bardzo niebezpieczne. W ciepłe dni nie powinniśmy zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych samochodach. - Przegrzanie dziecka może skutkować udarem cieplnym, a ostatecznie śmiercią. Wystarczy kilka minut - ostrzega lekarz medycyny rodzinnej w Nidzicy.

Każdego lata w rozgrzanych samochodach ginie też wiele zwierząt. Opiekunowie zostawiają je, by „tylko na chwilę” wyskoczyć na zakupy. Ta „chwila” spędzona w supermarkecie, czy centrum handlowym może kosztować naszego pupila życie. - Temperatura w nagrzanym aucie może wynosić nawet 60 stopni Celsjusza. Pozostawiając zwierzęta w samochodzie musimy pamiętać, że taka temperatura jest zabójcza, a zwierzę długo będzie konać w męczarniach - tłumaczy lekarz weterynarii, Jacek Kopczyński. - Jeśli w upalny dzień widzimy czworonoga w samochodzie z zamkniętymi oknami to należy zgłosić to na policję, bo w świetle prawa traktowane jest to, jako znęcanie się nad zwierzęciem. Gdy zauważymy, że jakaś osobą czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o tym policję - apeluje st. asp. Izabela Demska z KPP w Nidzicy.
PC

Najbliższy tydzień ma być "ultragorący". Jak zapowiadają meteorolodzy, żar z nieba może sprawić, że pobity zostanie rekord temperatury w Polsce. Dotychczasowy wynosi 40,2 stopnia i został odnotowany w 1921 roku na Opolszczyźnie. Rekord sierpnia wynosi z kolei 38,7 stopnia - tyle temperatura wyniosła w Słubicach w 1994 r.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a co jak #1790037 | 178.235.*.* 7 sie 2015 10:53

    W pracy na hali orodukcyjnej jest w srodku 35stopni brak wody trzeba prosic zeby przywiezli przeciez to obowiazek pracodawcy a oni staja nad glowa i dawaj dawaj bo malo !!!! Pozdrowienia dla ghg bo to o tym zakladzie mowa. Takze o jakich zasadach my tu mowimy kazdy pisze i mowi co innego i robi co innego!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5