Nie bij, tylko mnie kochaj

2015-11-28 19:00:00(ost. akt: 2015-11-28 18:53:34)
Ponad 50% polskiego społeczeństwa nie widzi nic złego w tym, że karci się dzieci fizycznie. Prawie 1/3 Polaków nie wie, że bicie dziecka jest zakazane. Nadal polskie dzieci są wychowywane przy użyciu przysłowiowego klapsa. Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności rodzica.
Po raz drugi 20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Mimo że w Polsce istnieje zakaz bicia dzieci, to nadal Polacy stosują tę metodę wychowawczą. Najczęściej swoje dzieci biją ci rodzice, którzy byli bici. - Bici biją, przemoc rodzi przemoc - mówił w jednym z programów telewizyjnych Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Bicie dziecka nigdy nie jest dla jego dobra. Nigdy nie bij swojego dziecka, tylko kochaj miłością bezwarunkową.
— Zdecydowanie, całkowite "Nie" wobec jakiegokolwiek karania dziecka biciem czy klapsem. Dzieci najłatwiej uczą się pożądanych zachowań, kiedy dorośli wyjaśniają im, jak powinny postępować, rozmawiają z nimi oraz własnym zachowaniem dają im przykład odpowiedzialności, troski i samodyscypliny — mówi psycholog Iza Maculewicz. Dodaje, że każdy klaps jest informacją dla dziecka, że wszelki problem komunikacyjny można rozwiązać podobnie jak zrobił to rodzic, czyli nawet lekkim uderzeniem. — Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie daje poznawczej informacji dziecku, że coś źle robi. Bijąc dziecko za złe zachowanie, dorosły traci ważną szansę nauczenia go właściwego sposobu postępowania — przekonuje Iza Maculewicz. Według niej bicie, klapsy, wyzywanie, stosowanie epitetów wobec dziecka niszczy jego ufność i burzy poczucie własnej wartości. — We wszystkich naszych relacjach i komunikacji z dzieckiem powinna obowiązywać zasada mądrej miłości. Mądrej, tzn. stawiam Ci granice, wymagam, wyciągam konsekwencje, ale robię to bez użycia przemocy.
Dla każdego, kto chciałby poszerzyć swój repertuar metod wychowawczych, istnieje możliwość uczestniczenia w treningu wychowawczym w Poradni PP w Nidzicy.

Liczba osób co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w powiecie nidzickim:
2013 rok - 53 małoletnich w tym 18 dziewcząt i 19 chłopców
2014 rok - 128 małoletnich w tym 57 dziewcząt i 71 chłopców
2015 rok (do 31 października) - 39 małoletnich w tym 22 dziewcząt i 17 chłopców

— Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka, zadzwoń na numer 112 lub 997, poinformuj. Policjanci zajmą się tą sprawą.
Za pobicie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu do lat 10 — mówi st.asp. Izabela Demska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5