Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Darmowa pomoc prawna ruszyła

2016-01-22 11:00:00 (ost. akt: 2016-01-21 11:24:43)
adwokat Katarzyna Krawczyńska

adwokat Katarzyna Krawczyńska

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Już od ponad dwóch tygodni uprawnieni do tego mieszkańcy gminy Nidzica mogą skorzystać z darmowej pomowy prawnej.

Darmowa pomoc prawna udzielana jest w pomieszczeniu MOPS w Nidzicy. — Jak na razie zainteresowanie jest umiarkowane — mówi adwokat Katarzyna Krawczyńska. — Być może wynika to z faktu, że część mieszkańców jeszcze nie wie, że jest taka możliwość — dodaje pani adwokat. zdarza się również, że osoby, które przychodzą po taką pomoc nie są do niej uprawnione.

— Wynika to z ustawy o darmowej pomocy prawnej — wyjaśnia Katarzyna Krawczyńska. Do tej pory dyżurujący prawnicy udzielali porad prawnych w zakresie spraw alimentacyjnych, władzy rodzicielskiej i prawa cywilnego. — Chętnie osobom zainteresowanym i uprawnionym do bezpłatnej pomocy prawnej wskazujemy sposób rozwiązania jej problemu, informujemy o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach — mówi adwokat Katarzyna Krawczyńska.

Prawnicy pomogą sporządzić również projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika w urzędu w postępowaniu sądowym lub o ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego. Taka pomoc przysługuje młodzieży do 26 roku życia, osobom korzystającym z pomocy społecznej,osobom powyżej 65 roku życia, weteranom i kombatantom oraz posiadaczom karty Dużej Rodziny. — W wyjątkowych przypadkach także każdemu zagrożonemu lub poszkodowanemu katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awaria techniczną — mówi adwokat Katarzyna Krawczyńska.

Aby taką pomoc uzyskać należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające uprawnienia do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej. — Może to być oryginał albo odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej, Karta Dużej Rodziny, zaświadczenie, że jest się kombatantem, legitymacja weterana, dokument stwierdzający tożsamość i nieukończenie 26 lat albo ukończenie 65 lat — wyjaśnia adwokat Katarzyna Krawczyńska. Darmowa pomoc prawna jest udzielana m. in. w sprawach dotyczących alimentów, z zakresu prawa pracy, rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa spadkowego, prawa karnego, zwłaszcza przemocy w rodzinie, prawa podatkowego.

— Czekamy na wszystkich uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13 — zaprasza adwokat Katarzyna Krawczyńska.

roz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jerzy Sosnowski #1915780 | 188.146.*.* 24 sty 2016 20:21

  pomoc społeczna ma obowiązek pomagać w każdym zakresie w tym prawnym, a zatem po co ta ustawa,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Darek #1913458 | 88.199.*.* 22 sty 2016 20:31

   Ale w Nidzicy już jest komitet pomocy prawnej NSZZ Solidarność . Gość z siwą potarganą brodą chodzi z taka plakietką . Widziałem na własne oczy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ciekawy #1913419 | 88.199.*.* 22 sty 2016 19:57

   też jestem ciekaw ile nas-podatników będzie kosztowała ta darmowa pomoc?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. realista~~ #1913337 | 31.61.*.* 22 sty 2016 18:41

   "Darmowa pomoc prawna ruszyła" - a czy ta Pani będzie miała wypłacane wynagrodzenie czy też nie? W tym chorym Państwie wszystko jest za darmo, służba zdrowia, oświata i jak widzimy jakość tych darmowych usług nie jest satysfakcjonująca a monopol na oświatę czy lecznictwo ma nie wydolny MEN czy NFZ. Hipokryzja pełną gębą i pranie mózgów zresztą zgodne z dzisiejszymi standardami w mediach!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages