środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Nie dajmy zginąć poległym……..

2016-03-01 20:00:00 (ost. akt: 2016-03-01 12:34:50)

Dzień 1 marca jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni tworzyli wojenne i powojenne podziemie niepodległościowe.

Był to ruch partyzancki przy bardzo dużym wsparciu ludności cywilnej, który postawił zbrojny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu po wcześniejszym ograbieniu ponad 40% terytorium Polski ( jedna z większych zdobyczy Stalina na konferencji w Jałcie) , toczący walkę z NKWD i podporządkowanymi służbami polskimi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po wcześniejszym wniosku ś. p. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony został 3 lutego 2011 roku przez Sejm RP w hołdzie żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. A więc po 67 latach od chwili kiedy zaczęła się ponowna okupacja sowiecka(radziecka) Polski.

Więzieni w swojej ojczyźnie

Nim rozwiązano Armię Krajową w styczniu 1945 roku- latem 1944 po wkroczeniu na terytorium Polski ponownie oddziałów Armii Czerwonej zaczęła się likwidacja żołnierzy polskiego podziemia.

Żołnierze największej podziemnej armii świata –Armii Krajowej ( w tym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, 15 Pułku Piechoty AK „Wilków”, Wileńskich Brygad AK i inne.), Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, po rozwiązaniu AK i powstaniu różnych ugrupowań partyzanckich oraz we wrześniu 1945 roku organizacji Wolność i Niezawisłość, którzy nie zgodzili się przejść pod dowództwo sowieckie byli mordowani, torturowani, wysyłani na Syberię, więzieni w swojej Ojczyźnie.


Oddział "Jeża" odbija 30 więźniów

Opuszczane przez wycofujących się Niemców miejsca kaźni zajmowane były przez wojska sowieckie, a następnie przez NKWD. Dla przykładu Zamek w Lublinie, Majdanek w Lublinie, obozy tworzone doraźnie np. Skrobów- obóz dla żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ( Żołnierze 27 DP AK walczyli na dwóch frontach- z Niemcami oraz z oddziałami ukraińskimi UPA).

Więzienia, areszty były przepełnione dlatego też wiele ugrupowań partyzanckich organizowało akcje zakończone odbijaniem więzionych , tak było min.: z 2 na 3 czerwca 1945 r. w Mławie-oddział Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”(pochodził z Zembrzusa Mokry-Grunt z gminy Janowo) uwolnił 30 osób ( zginął 6 grudnia 1946 roku odbierając sobie życie- będąc ciężko ranny niedaleko własnego domu po osaczeniu przez UB).

Antysowieckie powstanie

W Puławach dnia 24 kwietnia 1945 roku oddział „Orlika” – por. Mariana Bernaciaka rozbił PUBP uwalniając 107 więźniów. W dniu 24 maja 1945 roku zgrupowanie „Orlika” wspierane przez oddział Czesława Szlendaka „Maksa” stoczyło jedną z największych bitew Antysowieckiego Powstania.

Około 170 partyzantów zostało zaatakowanych przez liczącą ok. 700 ludzi ekspedycję NKWD, UB,MO wyposażoną w transportery opancerzone. Po całodziennej walce żołnierze „Orlika” odnieśli zwycięstwo. Zginęło 17 żołnierzy NKWD, 10 funkcjonariuszy UB i MO. Po stronie „Orlika” zginęło 8-12 partyzantów (por. Marian Bernaciak „Orlik” zginął 24 czerwca 1946 roku koło wsi Piotrówek zdradzony przez miejscowego kowala).

Bohaterowie na zawsze

Porucznik Marian Bernaciak „Orlik” (awansowany do stopnia majora) oraz jego żołnierze są dla społeczności powiatu puławskiego, garwolińskiego, Ryk, Żelechowa i innych miejscowości - bohaterami do dnia dzisiejszego i chyba na zawsze. Rokrocznie odbywają się w Lesie Stockim w gminie Końskowola uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Ppor. Jerzy Ślaski ps.”Nieczuja”(uciekinier z obozu w Skrobowie) jako jeden z uczestników opisał tą bitwę w książce pt. „Żołnierze Wyklęci”, uczynił to również Aleksander Lewtak w opracowaniu „ Bitwa w Lesie Stockim ”oraz Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.

Pamiętamy o nich

Nie sposób wspomnieć w kilku zdaniach większej liczby żołnierzy podziemia, którzy walcząc o prawo do wolności własnej Ojczyzny ginęli, byli więzieni, torturowani, zsyłani w głąb Rosji, pozbawiani godności ludzkich i praw obywatelskich.

Walcząc z okupantem niemieckim nazywani byli bandytami, to określenie chętnie przejęli Sowieci i wspierający ich rodzimi współpracownicy.

Pamiętamy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, o Majorze Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”, o Por. Wacławie Grabowskim ps. „Puszczyk” (ostatnim dowódcy w powiecie mławskim- który zginął w 1953 roku), o Generale Emilu Fieldorfie ps. „Nil”, o Generale Leopoldzie Okulickim,

o Por. Józefie Kurasiu ps. „Orzeł”, ”Ogień”, o Danucie Siedzikównie ps. „Inka” ,o „Orliku”, o „Jeżu”, o Stefanie Rudzińskim p s ,”Wiktor” – komendancie placówki AK w Janowcu Kościelnym, o bohaterskich Cichociemnych i wielu , wielu innych.

Cześć Ich Pamięci !!!!

Jan Domański

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. RR do JS #1950623 | 109.241.*.* 10 mar 2016 21:08

  Jeszcze niech mi Pan łaskawie udowodni, że to co napisałem to brednie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jerzy Sosnowski #1950372 | 188.146.*.* 10 mar 2016 15:01

  do RR - kiedy czytam takie brednie, to zastanawiam się skąd ludzie je czerpią, albowiem wiem doskonale że wielu ludziom myślenie sprawia ból. dlatego szybciej mówią niż myślą, zapominając, że zanim ruszysz ręką nogą, zanim powiesz jedno słowom, rusz człowieku głową

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. RR do JS #1949836 | 109.241.*.* 9 mar 2016 21:50

  Oczywiście, że mam pojęcie kim byli. A po Pana (Bruderszaftu nie piliśmy) komentarzu można wywnioskować że znał ich pan osobiście. Jest wiele artykułów na temat tych dwóch tzw ''wyklętych'' pisanych przez historyków. I tak jak napisałem niże nie podoba mi się pisowska propaganda, która Rotmistrza Pileckiego, Nila oraz Inkę wrzuca do jednego wora z bandytami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do pana Sosnowskiego #1949630 | 88.199.*.* 9 mar 2016 18:28

  Nie krytykuj , kim ty tu jesteś w naszej Nidzicy . Mamy prawdziwych historyków i tylko oni mają pełne prawo do komentowania wypowiedzi na temat historii. DO WIDZENIA mówimy panu panie Sosnowski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Jerzy Sosnowski #1949082 | 188.146.*.* 9 mar 2016 01:10

  do RR poniżej - nie masz zielonego pojęcia kim byli "Bury" i "Ogień", a nazywając Ich bandytami, sam wystawiasz sobie świadectwo niegodziwości

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages