Posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim

2016-03-30 11:00:00(ost. akt: 2016-03-30 08:57:11)

Autor zdjęcia: WMIR

W sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyło się otwarte posiedzenie Rady Powiatowej W-MIR powiatu nidzickiego zwołane przez Przewodniczącego Rady Piotra Miecznikowskiego.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Grzegorza Napiwodzkiego - Starosty Nidzickiego, Bożeny Grochala - Wójta Gminy Janowiec Kościelny, Waldemara Szymańskiego - Wójta Gminy Janowo, Leszka Śpiewaka – Z-cy Burmistrza Miasta Nidzica. Ponadto, do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali również wszyscy reprezentanci instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz rolnicy indywidualni.

Podczas posiedzenia omówiono system płatności bezpośrednich obowiązujący od roku ubiegłego, który przysporzył sporo problemów samym rolnikom jak również osobom zajmującym się doradztwem rolniczym. W chwili obecnej znacząca część rolników nie otrzymała jeszcze płatności bezpośrednich za rok ubiegły.

Nowo powołany Kierownik BP ARiMR Grzegorz Mróz poinformował jednak, że do 30 czerwca wszyscy rolnicy otrzymają płatności pomimo niepełnej sprawności działania systemu informatycznego obsługującego dopłaty jak również niedoborów kadrowych w agencji. Według informacji przedstawionej przez kierownika BP ARiMR powiat nidzicki jest i tak na pierwszym miejscu w województwie w zakresie realizacji działań z tym związanych.

Następnie omówiono działania PROW 2014-2020 dotyczące inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz działanie wspierające rozpoczęcie działalności przez młodych rolników. Dostęp do obu działań będzie utrudniony ze względu na spełnienie szeregu warunków, które nie były wymagane w poprzednim PROW 207-2013, co wyraźnie akcentował Przewodniczący Rady Piotr Miecznikowski oraz Dariusz Mazur reprezentujący PZDR w Nidzicy, dodatkowo wiosenne nabory zbiegną się z kampanią składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i pracami polowymi.

W dalszej części posiedzenia głos zabrał przedstawiciel Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Olsztynie, który wskazał wyniki badań zasobności gleb i niezbędne zabiegi racjonalnej gospodarki nawozowej wpływającej na wysokość osiąganych plonów.

Znaczącą część posiedzenia Rady została poświęcona zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która prawdopodobnie wejdzie w życie od 1 maja 2016 r. i wprowadza istotne zmiany w obrocie prywatnym i zbywaniu gruntów z zasobu Skarbu Państwa. Walne Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 r. zajęło stanowisko w tej sprawie zgodnie, z którym nie można dopuścić do zapisów ustawy, które będą ingerowały w przypadku darowizny gruntów rodzinie oraz kilku innych niekorzystnych dla rolników zapisów – mówił o tym Wojciech Szypulski – Delegat Rady do Walnego Zgromadzenia W-MIR.

Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel poinformował, iż w chwili obecnej działania samorządu rolniczego skupiają się właśnie w znaczącej części na sprawach dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi i wystawianiem gruntów do dzierżaw ograniczonych jako przejściowego sposobu zagospodarowania nieruchomości Skarbu Państwa w związku z pięcioletnim moratorium na sprzedaż gruntów.

W dyskusji podsumowującej skupiono się na bieżącej sytuacji rolników w zakresie poszczególnych i głównych rynków rolnych tj. rynków: mleka, trzody i zbóż. Prognozy dla tych podstawowych sektorów produkcji rolniczej nie zapowiadają się optymistycznie uwzględniając krótkookresowe analizy ekonomiczne. Wielu rolników w związku ze znaczącym spadkiem cen mleka w skupie zastanawia się nad zaniechaniem tej produkcji, a niektórzy już zlikwidowali stada krów mlecznych o czym mówił Sławomir Ciesielski – Członek Rady Powiatowej W-M Izby Rolniczej w powiecie nidzickim z gminy Janowo.

Prezes W-MIR Jan Heichel poinformował, iż na skutek wieloletnich działań samorządu rolniczego zaplanowano zmiany w prawie łowieckim, które spowodują, iż szacowaniem strat będą zajmowały się komisje zewnętrzne, a nie jak do tej pory przedstawiciele kół łowieckich.

Biorąc powyższe pod uwagę sytuacja nie napawa rolników optymizmem i jest poniekąd zrozumiała i słuszna.

Michał Kawiecki
WMIR

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. towarzystwo #1964464 | 81.190.*.* 30 mar 2016 19:49

    wzajemnej adoracji, jaki efekt te party przynioslo?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Sedes #1964414 | 5.60.*.* 30 mar 2016 19:12

    piany i prawdziwy

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5