Policjanci rozpoczynają działania „Pogorzelisko”

2016-04-11 13:00:00(ost. akt: 2016-04-08 13:25:26)
Wypalanie traw może doprowadzić do trudnych do ugaszenia pożarów

Wypalanie traw może doprowadzić do trudnych do ugaszenia pożarów

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów związanym z wypalaniem traw oraz nieużytków rolnych. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Aby zapobiec niebezpiecznym zachowaniom od poniedziałku ruszają działania policyjne „Pogorzelisko”.
Okres wiosenny powoduje nasilenie prac polowych i porządkowych szczególnie na terenach wiejskich i ogródków działkowych na terenie miasta. Z doświadczeń lat ubiegłych w rejonach tych wzrasta również zagrożenie pożarowe spowodowane wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.

Należy pamiętać, iż takie zabiegi jak wypalanie traw nie tylko powoduje zagrożenie pożarowe ale również działa niszcząco na mikroflorę gleby i zanieczyszcza środowisko. Niejednokrotnie ogień dociera do zabudowań gospodarczych i obszarów leśnych, powodując ogromne straty.

Podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta. Paląca się trawa na poboczu drogi lub w przydrożnym rowie stwarza niejednokrotnie zagrożenie w ruchu drogowym. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią ograniczają widoczność, a to może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych.

Tylko w ciągu ostatnich 3 tygodni na terenie naszego powiatu doszło, aż do 24 pożarów łąk, nieużytków rolnych oraz lasów. W 9 przypadkach wszczęte zostały postępowania wyjaśniające. W związku z powyższym nidziccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej od poniedziałku rozpoczną wzmożone działania prewencyjno-represyjne zmierzające do ograniczenia zagrożenia pożarowego poprzez wypalanie traw.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

Określa to m.in. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:

art. 124 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

art. 131 pkt. 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Kodeks wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zirytowany #1973853 | 94.254.*.* 11 kwi 2016 15:21

    Brawo karać działkowiczów na Rataja przy kotłowni bo pala śmieci na dzialkach caly sezon.Dzień w dzień a ludzie w sąsiednich blokach okien nie mogą otworzyc bo smród wpada do domu.Moze wkon u straż miejska będzie miała zajęcie bo palą od wiosny do jesieni a straży ani razu tam nie widziałem

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5