Każda dysfunkcja wymaga innego podejścia

2016-04-21 07:00:00(ost. akt: 2016-04-20 15:25:38)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Nidzicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna opiekuje się dziećmi i młodzieżą szkolną wszystkich szkół naszego powiatu. Tylko w tym roku szkolnym wpłynęło już ponad 400 wniosków.
Są to wnioski ze szkół i od osób indywidualnych. Większość z nich dotyczy przeprowadzenia badań psychologiczno - pedagogicznych związanych ze specyficznymi trudnościami w nauce.

—Tylko w tym roku założyliśmy 334 teczki indywidualne, w których gromadzimy wszystkie dokumenty z przeprowadzonych badań. Na życzenie rodziców wydajemy opinię lub orzeczenie dla ucznia. Wskazujemy w nich w jaki sposób należy pracować z uczniem, żeby pomóc mu w nauce — mówi dyrektor poradni Jan Żeszko.

Dysleksja, autyzm, Asperger

Wśród uczniów są dyslektycy, dysortograficy, dzieci autystyczne, z chorobą Aspergera, niepełnosprawne. Każda taka dysfunkcja wymaga innego podejścia.

Badania przeprowadza zespół specjalistów złożony z psychologa i pedagoga. Takie badania powinny odbyć się w ciągu miesiąca od zgłoszenia. — Czasami, ponieważ pracuje w poradni dość nieliczna grupa osób, czeka się nieco dłużej. Zawsze umawiamy się z rodzicami na określony termin badania — wyjaśnia Jan Żeszko.

Zdarzają się też sprawy ważne, w których specjaliści muszą zareagować niemal natychmiast. — Są to głównie wnioski, w których rodzice proszą o spotkanie, ponieważ ich dziecko jest po wypadku i przebywa w szpitalu lub przejawia myśli samobójcze, lub próbowało popełnić samobójstwo, lub okalecza się. Takie informacje wymagają natychmiastowej interwencji bez względu na porę dnia
— mówi dyrektor.

Warsztaty dla uczniów i rodziców

Pracownicy poradni nie tylko zajmują się badaniami w poradni. Bardzo dużo wniosków wpływa ze szkół. Dotyczą one przeprowadzenia warsztatów np. jak pokonać stres przedegzaminacyjny, jak radzić sobie z agresją i autoagresją.

Przeprowadzają również zajęcia zawodoznawcze. Przeprowadzają również szkolenia dla rodziców, jak postępować z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze.

Często odbywają się również spotkania z pedagogami szkolnymi, z pracownikami PCPR, z policją. Ostatnio narasta problem hejtów i hejterów w internecie. — Nasi pracownicy pomagają i ten problem rozwiązać —mówi dyrektor. — Każdy rodzic, który boi się o swoje dziecko, może przyjść do poradni i porozmawiać. Postaramy się pomóc — zapewnia Jan Żeszko.




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rodzic #1979620 | 145.237.*.* 21 kwi 2016 09:21

    Pan Dyrektor mija się z prawdą, wystarczy zapytać rodziców. Sztampowe opinie, zero pomocy, pycha niektórych tzw. psychologów zasłania im pole widzenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5