Dodatkowe punkty za lokalizację

2016-04-29 13:00:00(ost. akt: 2016-04-28 10:19:49)

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

25 kwietnia w sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami, na którym omówiono ideę tworzenia lokalnego programu rewitalizacji. — Gmina Nidzica posiada już program ponadlokalny, więc obecna wersja jest jedynie jego aktualizacją – mówiła Marta Piskorz z Warmińsko-Mazurskiej Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.
Marta Piskorz zaznaczyła, że zgodnie z wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, obszar rewitalizowany może zajmować do 20 % powierzchni gminy i nie może go zamieszkiwać więcej niż 30 % mieszkańców.

— Są to obszary zdegradowane, gdzie występują problemy społeczne, gospodarcze, architektoniczne, środowiskowe i przestrzenno-funkcjonalne — wyjaśniła. Obszar wyznaczony do rewitalizacji w Nidzicy dotyczy ulic: Kilińskiego, Krzywa, Mickiewicza, Młynarska, Pl. Wolności, Rataja, Ratuszowa, Słowackiego, XXX-Lecia, Zamkowa, Pl. Ks. Sudzińskiego oraz części ulic: Traugutta, Kościuszki, Warszawska, Kopernika, Aleja Wolska Polskiego, Kolejowa, 1 Maja, 3 Maja, Jagiełły, Murarska.

— Czekamy na pomysły, które chcieliby państwo realizować na obszarze rewitalizacji i tym samym czynnie włączyć się w proces ożywienia tego obszaru — mówiła Marta Piskorz.

Zaznaczyła, że projekty wpisane w program rewitalizacji podnoszą jego wartość, dlatego tak ważne jest, aby było ich jak najwięcej. Planowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne należy zgłaszać w formie fiszek projektowych, które można znaleźć m.in. na stronie www.nidzica.pl w zakładce— Program rewitalizacji miast Cittaslow.


Celem zaproponowanych przedsięwzięć będzie eliminacja lub ograniczenie negatywnych zjawisk zdiagnozowanych na obszarze rewitalizacji. — Pod koniec projektu musimy jednak wykazać, że działania przyniosły rezultaty, a wskaźniki się poprawiły — mówiła Marta Piskorz.

Zaznaczyła, że zaletą umiejscowienia inwestycji w obszarze rewitalizacji są dodatkowe punkty, które są niezwykle ważne przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie. — Do wzięcia są ostatnie unijne pieniądze, a chętnych jest wielu — dodała.

Wiceburmistrz Leszek Śpiewał zaznaczył, że miasta należące do Cittaslow mają zapewniane pieniądze na rewitalizację, ale na każdy projekt muszą składać wniosek.

Rewitalizację należy rozumieć jako kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe).




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5