Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Nie ma szans na obniżenie opłat za śmieci

2016-05-11 07:00:00 (ost. akt: 2016-05-05 13:21:34)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Na ostatniej sesji rady miejskiej (28 kwietnia) Kazimierz Kordecki, przewodniczący Zgromadzenia Ekologicznego Związku Gmin ,,Działdowszczyzna" przedstawił analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi za rok 2015. W trakcie przemówienia ze strony radnych padło wiele pytań. Dotyczyły one głównie możliwości obniżenia opłat za wywóz śmieci, zniżek dla rodzin wielodzietnych, a także jakości świadczonych usług.

Pierwszym poruszanym tematem były opłaty za wywóz nieczystości. Wcześniej stawkę za wywóz śmieci ustalała gmina, z czasem obowiązek ten został scedowany na zgromadzenie związku.

Kazimierz Kordecki tłumaczył, że umowa z firmą, która wygrała przetarg obejmuje niezmienne wynagrodzenie w trakcie jej trwania. Na obniżenie opłat nie mają zatem wpływu takie czynniki, jak chociażby niższe ceny paliwa. Z racji tego, że porozumienie podpisane jest do końca bieżącego roku, radny Mieczysław Szpejna wyszedł z propozycją wystąpienia do Działdowszczyzny o przedstawienie możliwości obniżenia opłat za śmieci.

Skargi na przewoźników

Kolejna poruszaną kwestią był wywóz śmieci bez złożonej deklaracji. Osoby, których nieczystości nie zostaną zabrane powinny kontaktować się w tej sprawie pod numerem telefonu: 236976518.

Radni apelowali o poprawę jakości usług świadczonych przez przewoźników, które to często pozostawiają wiele do życzenia. W maju na stronie internetowej Działdowszczyzny ma powstać specjalna zakładka, gdzie będzie można składać skargi.

Kazimierz Kordecki zapraszał zgromadzonych do działdowskiej sortowni, by sami zobaczyli jak wygląda proces utylizacji odpadów.

Według stanu na 31 grudnia 2015- 2866 właścicieli nieruchomości zalega z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na łączną kwotę 1.199.720,03 zł.


Zniżki dla rodzin wielodzietnych

Zgodnie z ustawą rodziny wielodzietne można zwolnić z opłat za wywóz śmieci. Działdowszczyzna tego nie uczyniła, zastosowała natomiast zniżki.

opłata miesięczna zależna od ilości mieszkańców za 1 osobę
tereny miejskie
10 zł — do 4 osób
8,2 zł — 5 osób,
7 zł — 6 osób
6 zł — 7 osób,
5,5 zł — 8 i więcej osób

tereny wiejskie
8,5 zł —do 4 osób
7 zł — 5 osób
6 zł — 6 osób
5 zł — 7 osób
4,5 zł — 8 i więcej osób


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkanka wsi #2166503 | 91.94.*.* 23 sty 2017 20:56

  Wsiowi ludzie to gorszy gatunek ludzi więc według radnych trzeba podnieść i m stawki za śmieci,a w mieście stawki zostają bez zmian .Kochani włodarze wybory już niedługo,w elektorat wiejski jest duży

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. monopol #1992866 | 88.156.*.* 14 maj 2016 21:04

  trzeb a monopol zlikwidować ale i zrobic wszystko żeby za smieci placili wszyscy ,latwo sięgnąc do kieszeni do tych co nie placą naliczyć odsetki

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KORWiN NIDZICA #1990447 | 213.184.*.* 11 maj 2016 11:24

  A wszystko dlatego że dzialdowszczyzna ma monopol na wywóz i umowa zawierana jest pomiędzy gminą a wykonawca... Ten który śmieci produkuje nie ma żadnego wpływu na cenę "wynegocjowana" przez samorządowców! Gdyby to prywatne gospodarstwa zawierały umowy, z pewnością ceny wywozu były by niższe a i powstały by lokalne sortownie obslugujace swoich klientów z większą jakością usług. Tak mamy podatek smieciowy i narzekanie na rządzących. Czy możliwe by było w normalnym państwie, żeby to ono zajmowało się śmieciami?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages