Jubileusz dziesięciolecia organizacji konkursów pod nazwą „Słowo i dzieje”

2016-05-25 16:00:00(ost. akt: 2016-05-24 12:34:17)
Od dziesięciu lat Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz ks. Andrzej Midura z Parafii Miłosierdzia Bożego są organizatorami konkursów pod nazwą „Słowo i dzieje”. Konkursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów wszystkich szkół powiatu nidzickiego. Należy przy tym podkreślić rolę nidzickich pedagogów, otwartych na współpracę z Biblioteką.
Historia wspólnej inicjatywy kilku osób, która miała na celu przybliżenie osoby pisarza, poety czy wydarzenia historycznego zaczyna się w roku 2006.

Inicjatorami imprezy byli pani Danuta Jakubowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, ks. Andrzej Midura, prof. Waldemar Smaszcz i pracownicy biblioteki. W roku 2006 Biblioteka nidzicka organizuje wystawę opracowaną przez pana prof. Waldemara Smaszcza, pt. „Nie uwierzą... Szczęśliwe życie księdza - poety Jana Twardowskiego”.

W kolejnych dwóch latach, organizuje konkursy związane z naszymi największymi wieszczami: Cyprianem Kamilem Norwidem i Juliuszem Słowackim. Do tej pory zorganizowano dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, 28 konkursów recytatorskich, plastycznych, na opracowanie prezentacji multimedialnej oraz dotyczących wiedzy na temat życia i twórczości wybitnych Polaków.

Każdą edycję kończy uroczysta gala na zamku, podczas której zwycięzcy otrzymują nagrody, a zebrani zwięzłą informację o zmaganiach konkursowych. Zwieńczeniem imprezy jest koncert zaproszonych wykonawców.

W ciągu 10 lat goszczono takie indywidualności, jak legendarnego barda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, Leszka Długosza, młodziutką pianistkę Natalię Quach, wykonawczynię muzyki Fryderyka Chopina, rodzinnie związaną z Nidzicą, czy Waldemara Śmiałkowskiego, po wielkie formacje muzyczne, jak – „Mocni w wierze”.

W bieżącym roku z okazji 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza został ogłoszony konkurs wiedzy z życia i twórczości literata dla uczniów szkół podstawowych. Dla uczniów szkół gimnazjalnych konkurs na prezentację multimedialną ph. „ O Warmio moja miła…” - życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego (70 rocznica śmierci).

Natomiast dla uczniów szkół średnich ogłoszono konkurs historyczno - literacki z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. We wszystkich tegorocznych konkursach wzięło udział 58 osób. Komisje wyłaniając zwycięzców prowadziły burzliwe obrady, których efektem było przyznanie podwójnych miejsc nagrodzonych oraz dodatkowych wyróżnień we wszystkich kategoriach wiekowych.

Konkurs „Henryk Sienkiewicz – znany i czytany”
I miejsce – Zuzanna Żygadło – ZS nr 1 w Nidzicy
II miejsce – Dagmara Żaglewska – SP w Zaborowie
III miejsce – Aleksandra Łamejko – ZS nr 2 w Nidzicy
Wyróżnienia:
Joanna Bukowska – ZS nr 1 w Nidzicy
Piotr Korzeniowski – ZS nr 2 w Nidzicy
Alicja Kowalska – ZS nr 2 w Nidzicy

Konkurs „O Warmio moja miła...” życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego
I miejsce – Weronika Madyś – ZS nr 2 w Nidzicy
II miejsce – Damian Łączyński – ZS nr 1 w Nidzicy
III miejsce – Patrycja Szemplińska – ZS nr 3 w Nidzicy
Wyróżnienia:
Wojciech Prusik – ZS nr 1 w Nidzicy,
Martyna Wierzbicka – ZSRiO w Jagarzewie
Marek Kowalewski – ZS w Rogożu

Konkurs z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski
I miejsce – Barbara Krystkiewicz – ZSRiO w Jagarzewie
II miejsce – Agnieszka Grochowska – ZSZiO w Nidzicy
II miejsce – Dorota Asztemborska – ZSRiO w Jagarzewie
III miejsce – Renata Chmielińska – ZSRiI w Jagarzewie
III miejsce – Paulina Borowa – ZSZiO w Nidzicy
Wyróżnienia:
Joanna Jasińska – ZSZiO w Nidzicy



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5