Z kart historii

2016-06-13 19:00:00(ost. akt: 2016-06-09 12:51:21)
Harcerstwo w Nidzicy zrodziło się w 1946 roku – wówczas działał w naszym mieście hufiec męski – jednak z materiałów, które się zachowały nie można odtworzyć działalności nidzickich drużyn z okresu Organizacji Harcerskiej.
Wielkie zmiany w całej organizacji przyniósł Łódzki Zjazd Działaczy harcerskich. Reaktywowana wówczas Chorągiew Warmińsko – Mazurska rozpoczyna prężną działalność poprzez zakładanie hufców harcerskich w każdej większej miejscowości. Instruktorzy, przede wszystkim nauczyciele, hufca w Nidzicy organizację drużyn harcerskich i zuchowych, rozpoczęli natychmiast po Zjeździe Chorągwianym, który odbył się 16 grudnia 1956 roku. Wówczas to powołano do działalności Hufiec ZHP w Nidzicy. W styczniu 1957 roku zorganizowano i ustalono numerację czterech drużyn zuchowych i siedemnastu drużyn harcerskich.

W latach 1957 – 1960 drużyny hufca nidzickiego realizowały różne inicjatywy programowe, które wykazywały, że młodzież chętnie bierze udział w społecznym działaniu, że chce angażować się w sprawy swojego środowiska i że zadania te realizuje wykorzystując atrakcyjne formy pracy. Największy dorobek w tym okresie w całym Związku osiągnięto w zakresie systemu pracy drużyn zuchowych i drużyn harcerskich wiejskich.

Działalność hufca nidzickiego w Polsce Ludowej rozwijała się dwiema drogami. Pierwsza z nich prowadziła do rozwijania zadań zespołowych, poprzez narzucone akcje centralne, które miały zmarginalizować zdobywanie sprawności indywidualnych. Sprawności te, które służyły kiedyś rozwijaniu zainteresowań harcerzy, uważano za niebezpieczny dla socjalizmu mechanizm pobudzający postawy indywidualistyczne i osobiste aspiracje młodzieży. W ich miejsce wprowadzano tzw. sprawności zespołowe mające utrwalać i rozwijać kolektywistyczną naturę człowieka. Hufiec Nidzicki włączył się czynnie, w organizowane odgórnie, akcje programowe takie, jak ''Turniej Wiedzy Obywatelskiej'', ''Alerty Naczelnika'' itp., dzięki czemu harcerstwo było wykorzystywane do różnego rodzaju akcji na rzecz społeczeństwa – często nieodpłatnie.

Druga droga działalności hufca dotyczyła typowych zajęć harcerskich: obozy, rajdy, imprezy jednodniowe – terenowe, które pomagały młodzieży na rozwijanie własnych pasji, ale także nawiązaniu „wiecznych” przyjaźni. Z dala od komunistycznych haseł młodzież szkolna odpoczywała na łonie natury. Pierwsza droga była kierowana do władz samorządowych i władz związkowych, gdyż aby hufiec mógł istnieć trzeba była wplatać hasła propagandowe w program działania hufca. Harcerze z drużyn zuchowych i harcerskich, szczególnie pod koniec lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych, nie dostrzegali tej propagandy. Biorąc udział w obozach i rajdach po prostu korzystali z zabawy (pląsy, piosenki, wyprawy, podchody i wiele innych gier integracyjnych, poznawczych), a przede wszystkim odpoczywali od szkoły i codziennych obowiązków.

Dopiero okrągły stół w roku 1989 i nastanie nowego porządku w Polsce spowodowały prawdziwe, będące powrotem do tradycji harcerstwa okresu przedwojennego, zmiany w Związku, a zarazem w poszczególnych hufcach, w tym w Nidzicy.

Po reorganizacji hufca: zmianach kadrowych, zmniejszenie ilości drużyn harcerskich i zuchowych, a także zaniechaniu używania imienia „Bojowników o Polskę Ludową”, rozpoczęto nową pracę z młodzieżą. Działalność poszczególnych drużyn oparto o rozwój intelektualny, społeczny, fizyczny, a także duchowy poszczególnych osób.

Od 1990 harcerstwo nidzickie przede wszystkim starało się stosować takie formy pracy, aby uatrakcyjnić życie poszczególnych drużyn harcerskich. Najciekawszą formą były wówczas organizowane rajdy, na które zawsze było dużo chętnych, niekoniecznie dzieci zrzeszonych. Spadek liczby rajdów po 2001 roku, przyczynił się do zmniejszenia ilości drużyn. Nidzickie harcerstwo znowu włączyło się w życie lokalne, ale tym razem są to przede wszystkim akcje charytatywne, a nie propagandowe. Komenda Hufca w Nidzicy, a przede wszystkim poszczególne drużyny z hufca, działalność swoją oparły o możliwość stworzenia młodym ludziom pola do rozwijania swoich pasji, osobowości i poznania środowiska lokalnego, poprzez organizację akcji charytatywnych i lokalnych na terenie miasta.

Władze Hufca:

◊ phm. Karolina Pstrągowska HR - komendant
◊ pwd. Damian Wojda - zastępca komendanta
◊ pwd. Patryk Kowakczuk - skarbnik hufca

Jednostki:

6GNDH "VITAE" im. Floriana Marciniaka - dh Mateusz Wiejak
9 NDSH "MAGNUM" - dh Dominik Rogawski
10 GNDH "KABOMBA" im. Eugeniusza Stasieckiego - dh Julia Szmytkowska
22 GNŻWDH "BEZIMIENNE" - pwd. Dominika Smółka
26 DH "OMEGA" – dh Karolina Kozdoj
KI "COŚ" im. Olgii Drahonowskiej-Małkowskiej - phm. Ewa Zdancewicz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5