Przedsiębiorcy chcą budować w gminie Kozłowo

2016-07-12 07:00:00(ost. akt: 2016-07-12 07:53:40)

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

W Urzędzie Gminy w Kozłowie, z inicjatywy wójta Jacka Jankowskiego odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami działającymi na terenie gminy. —Przyświecającą nam ideą jest pozyskanie informacji o przedsięwzięciach realizowanych w gminie Kozłowo i nawiązanie współpracy i partnerstw biznesowych. Dołożymy wszelkich starań, aby to się udało — mówił Jacek Jankowski.
Nieznajomość języka
nie jest przeszkodą

Daniel Cantau opowiedział o początkach współpracy jego firmy z Piotrem Rólką - właścicielem firmy Colet. — 5 lat temu szukałem firmy produkującej łóżka. Agent, którego mi polecono, współpracował z polskimi firmami i tak spotkałem na swej drodze Piotra — opowiada. Daniel nie znał polskiego, a Piotr angielskiego, ale komunikacja nie stanowiła dla nich problemu.

— Piotr pracując w innej firmie po godzinach i w weekendy produkował dla mnie pojedyncze elementy łóżek. Pewnego dnia powiedział jednak, że dłużej już tak nie może, bo cały swój czas poświęca pracy — dodaje Daniel Cantau. Piotr Rólka otworzył własną, jednoosobową działalność. Jego firma mieściła się na 15 m2. — Był taki okres, kiedy mój agent gdzieś "zaginął" i musieliśmy się porozumiewać przez tłumacza google, ale daliśmy radę — opowiada. Zaznacza, że współpraca układała się bardzo dobrze i teraz produkują nie tylko elementy, ale całe łóżka, które eksportują m.in. do Niemiec, Holandii, Luksemburga czy Belgii. Obecnie rozpoczynają współpracę z USA.

Zaczynał sam,
teraz zatrudnia 80 osób

— Przez 3 lata udało nam się zrobić naprawdę dużo. Jesteśmy doskonałym przykładem na to, że jeśli znajdzie się odpowiednich ludzi, można nawiązać owocną współpracę — opowiada Daniel Cantau. Zaznacza, że nie byłoby to jednak możliwe bez ciężkiej pracy, wielu nadgodzin i wsparcia ze strony władz gminy Kozłowo.

Obecnie Piotr Rólka zatrudnia 80 ludzi, głównie z terenu gminy, jego hale mają powierzchnię 4000 m2, ale mówi, że to jeszcze nie koniec. Nadal zamierza się rozwijać. — Kolejnym pomysłem Daniela jest nowy projekt, którego nie podjął się jeszcze nikt na świecie. Chce budować kontenery sypialniane — mówi Daniel Cantau. Dodaje, że projekt będzie gotowy za 6-8 tygodni i już dzisiaj zaprasza firmy które chciały by brać udział w stworzeniu prototypu.

JEST PRACA

— Od 7 lat szukałem w Europie firmy, która podjęłaby się produkcji łóżek na rynek amerykański. Nikt nie chciał podjąć się współpracy, ze względu na restrykcyjne wymogi. Bardzo się cieszę, że Piotr i Daniel podejmą wyzwanie i dostosują swoje produkty do wymogów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. Innych zainteresowanych współpracą w dowolnej branży również proszę o kontakt — mówił przedsiębiorca z USA.

Będą potrzebni fachowcy
z prawdziwego zdarzenia

— Co prawda prezes firmy Juwenes pan Rafał Szczepański, który wybuduje w Januszkowie osiedle domków jednorodzinnych nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu, ale upoważnił mnie do krótkiej prezentacji tego przedsięwzięcia — mówił wójt Jacek Jankowski. — Takich domów nie ma jeszcze nigdzie w Polsce, są budowane pojedyncze egzemplarze ale nigdzie nie funkcjonuje kompleks budynków.

Autorem projektu domów jest prof. Piotr Grodecki pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Ze względu na innowacyjność konstrukcji to przedsięwzięcie wspaniale wpisuje się w priorytety nowej perspektywy finansowania 2013-2020. Zaznaczył, że do ich budowy będą potrzebni wykwalifikowani pracownicy, a ich przeszkolenie może zapewnić nidzicki urząd pracy.

— Ze względu na to, że projekt jest kilkuletni myślimy nawet nad otworzeniem specjalnego kierunku kształcenia — dodał wójt. O szczegółach technologicznych i projektowych opowiedział profesor Piotr Gródecki, który już latach 80 pracował nad podobnym projektem, ale wtedy stan wojenny i ograniczone środki finansowe temu nie sprzyjały — mówił. Zaznaczył, że w Januszkowie ma powstać 100 domków jednorodzinnych w zwartej zabudowie.

— Wszystkie będą miały lekki drewniany szkielet i sztywną strukturę, co będzie zapewniało bezpieczeństwo — wyjaśnił profesor. Charakter i klimat domów ma nawiązywać do tradycyjnej zabudowy mazurskiej. — Budowa takiego domu trwa mniej więcej trzy miesiące, a wizualnie budynek nie będzie się różnił od murowanego. Budynki będą budowane w trzech wariantach o powierzchni 90, 120 i 150 m2.

JEST PRACA

— Niemiecki rząd chce budować w tej technologii domu dla uchodźców. Szukają wykonawców — mówił profesor.

Gmina będzie EKO

Grzegorz Jackiewicz, prezes spół Eko-Kozłowo opowiedział o planach inwestycyjnych na najbliższe lata. — Przed nami ostatnie rozdanie środków finansowych, do którego jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Plany mamy ambitne, ale nie ograniczamy się, jesteśmy otwarci na współpracę — mówił Grzegorz Jackiewicz.

Pokrótce opowiedział o założeniach budowy nowej ciepłowni, termomodernizacji gminnych budynków użyteczności publicznej oraz modernizacji ujęć wody na terenie gminy. — Możemy również starać się o środki na uzbrajanie terenów pod inwestycje czy budowę elektrowni fotowoltaicznych. Możemy produkować prąd, który będzie tańszy, ponieważ nie będziemy musieli korzystać z sieci przesyłowej operatora — zaznaczył.

Przedszkole i żłobek
z prawdziwego zdarzenia

Henryk Tuszyński, przedsiębiorca z Grodziska Mazowieckiego, który od wielu lat związany jest z gminą Kozłowo opowiedział o swoich planach inwestycyjnych.. — Co prawda, do Kozłowa zawitałem kilkanaście lat temu, ale ówczesne władze nie tworzyły atmosfery współpracy. To się jednak zmieniło. Widzę w tej gminie potencjał, który zamierzam wykorzystać — opowiadał. "Uzbrojony" w wiedzę, którą zdobył podczas budowy przedszkola na swoim terenie, podobny obiekt zamierza wybudować w Kozłowie.

— Trzeba spełnić szereg wymagań sanepidu, oświaty i straży pożarnej, ale da się to zrobić. Tamten obiekt powstał w 10 miesięcy, myślę, że z tym będzie podobnie — zapewnia Henryk Tuszyński. W nowoczesnym, w pełni wyposażonym obiekcie będzie 80 miejsc dla przedszkolaków i 20 miejsc w żłobku. Planowana jest również budowa mieszkań socjalnych dla pracowników. — Rodzice będą mogli zostawić tu swoje pociechy i pracować w pełnym wymiarze godzin. Współpraca z gminą układa się dobrze, więc mam nadzieje, że już za 2 lata przedszkole zacznie funkcjonować — mówił przedsiębiorca.

Konsorcjum wnioskuje o grube miliony

Przewodnicząca Rady Gminy Alicja Eidtner opowiedziała o założeniach Konsorcjum Przedsiębiorców, którego 6 spośród 12 członków ma swoją siedzibę na terenie gminy Kozlowo. Konsorcjum w ramach PO Polska Wschodnia złożyło wniosek na kwotę blisko 50 mln. zł. Są to głównie przedstawiciele branży turystycznej, którzy chcą się rozwijać i inwestować. Jeśli wniosek otrzyma dofinansowanie, na terenie gminy powstanie m.in. Aquapark, mini zoo, przetwórnia borówki, firma zajmująca się obsługą imprez czy obwoźna lodziarnia — mówiła.

Krzysztof Bucholski, o którym już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszej gazety opowiedział o Dolinie Scottaw, która ma być inkubatorem innowacji i reintagracji zawodowej. Projekt, który ma rozwiązać problem sezonowości branży turystycznej opisywaliśmy kilka tygodni temu. Fakt, że turystyka na całym świecie musi się rozwijać potwierdziła obecność na sali etiopskiego przewodnika, znajdującego w czołówce światowych rankingów. — Przyjechałem tu nie tylko odwiedzić swojego przyjaciela Krzysztofa, ale również w poszukiwaniu pomysłów — mówił Tshai Bogale. — Cała Etiopia szuka partnerów w obcych krajach. Mimo iż pracuję w branży turystycznej nie ograniczam się tylko do niej. Osoby zainteresowane eksportem lub importem ciekawych produktów, zapraszam do współpracy — dodał.

Biznes nie prowadzi
działalności charytatywnej

Całość podsumował Ryszard Cecot, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. Opowiedział o dostępnych programach, źródłach finansowania i dotacjach o jakie mogą się starać się przedsiębiorcy. — Obecne na tej sali gremium międzynarodowe zapewne jest już po szerokiej analizie potencjału tego rejonu i wie, że warto tu inwestować. A jak powszechnie wiadomo, biznes ma to do siebie, że nie prowadzi działalności charytatywnej, może jedynie ją wspierać — mówił.

Zachęcał do składania wniosków i realizowania działań. — Konkurencyjność jest cechą wolnego rynku, ale przedsiębiorcy muszą szukać tego co ich łączy. Mam nadzieję, że gmina Kozłowo wytworzy własną markę solidnego partnera przedsiębiorczości — podsumował. — Mam nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnim, a owoce naszej współpracy zobaczy niebawem — mówił wójt Jacek Jankowski. — Tak jak i przedsiębiorcy, gmina również musi współpracować z różnymi instytucjami i przedsiębiorstwami — dodał. Zaoferował pomoc gminy we wzajemnych kontaktach.



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mazur #2653051 | 31.0.*.* 1 sty 2019 12:31

    tyle naopowiadał, a zamiast przewidywanych inwestorów zjawiły się tylko kurniki. niedługo obecni przedsiębiorcy też się wyniosą bo kto kupi łóżko śmierdzące kurzym obornikiem i truchłami?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. lp #2028998 | 31.0.*.* 18 lip 2016 19:06

    ok dobra incjatywa

    odpowiedz na ten komentarz

  3. odzawszepomysłodawca #2027915 | 178.36.*.* 15 lip 2016 23:39

    Plagiator wciąż w formie jak widać. Nic swego nie umie wymyślić. Cóż wyżej Cebulek nie podskoczysz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5