Obcinając włosy, dał szczęście innym

2016-07-30 16:00:00(ost. akt: 2016-07-28 13:08:38)
13- letni Kacper Skarżyński zapuszczał włosy 20 miesięcy. Gdy miały 34 centymetry obciął je, żeby pomóc osobom chorym na raka.
O tym, że utrata włosów niekorzystanie wpływa na samopoczucie dotkliwie przekonały się osoby w trakcie chemioterapii, radioterapii lub z innymi schorzeniami skóry.

Trudno radzić sobie z tym problemem dorosłym, a co dopiero dzieciom, które na każdym kroku zmagają się z niewygodnymi pytaniami, zdziwionymi spojrzeniami, a nawet złośliwościami. Ich rówieśnicy często bywają nieświadomi, nie rozumieją rozwoju choroby, widzą odmienność i komentują ją. Rodzi to poczucie lęku i odrzucenia u chorych.

Peruki z naturalnych włosów tylko częściowo refundowane są przez NFZ. Są jednak fundacje, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu i organizują ogólnopolską zbiórkę włosów dla osób po chemioterapii lub po operacjach. W akcji może wziąć udział każdy, kto zmieniając wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych.


Nidziczanin zdecydował się pomóc

Na taki gest zdecydował się nidziczanin, 13- letni Kacper Skarżyński.

— Decyzję podjąłem po obejrzeniu reportażu w telewizji — mówi chłopiec. Włosy zapuszczał rok i osiem miesięcy, aż osiągnęły długość 34 centymetrów. Mówi, że z podjętą decyzją czuje się dobrze. — Nie każdy jednak może oddać włosy. Nie mogą być one zniszczone, farbowane, a ich długość powinna minimalnie wynosić 24 cm — dodaje.

Włosy można obciąć samemu według instrukcji zamieszczonej na stronach fundacji Rak'n'Roll (akcja ,,Daj Włos"- dla dorosłych) bądź WeGirls (akcja ,,Gest Przyjaźni"- dla dzieci) lub w wybranych salonach fryzjerskich. — W maju udaliśmy się do olsztyńskiego salonu, współpracującego z fundacją, mam teraz krótką, modną fryzurkę — mówi Kacper. Chłopiec przyznaje, że w krótszych włosach czuję się lepiej, jednak jest zadowolony z tego, że mógł pomóc.

— Jestem dumna z syna, iż mimo trudności, polegających głównie na braku zrozumienia i różnych reakcjach ludzi, udało mu się osiągnąć zamierzony cel — mówi mama Kacpra. Gotowe peruki przekazywane są za darmo osobom, które dzięki nim wyglądają znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowienia.

Ładnie dobrana peruka poprawia wygląd zewnętrzny, kondycję psychiczną chorego, motywuje do działania, dodaje energii.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5