Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Sąd wyda wyrok w sprawie oskarżonego byłego komornika

2016-08-01 10:00:00 (ost. akt: 2016-08-01 17:08:00)
Prokurator wygłasza mowę końcową

Prokurator wygłasza mowę końcową

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

2 sierpnia 2016 r. o godzinie 12:30 w Sądzie Rejonowym w Nidzicy zostanie ogłoszony wyrok w sprawie oskarżonego byłego Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Działdowie Sebastiana Sz.

Sebastianowi Sz. zarzuca się, że prowadząc egzekucję z majątku Wiktora Chruściela (przedsiębiorcy z Nidzicy) dopuścił się przekroczenia uprawnień i nie dopełnił swoich obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Obok komornika na ławie oskarżonych usiedli także biegli Michał B. i Arkadiusz B. Zostali oskarżeni o to, że wydając opinię na zlecenie komornika, rażąco zaniżyli wartość majątku Wiktora Chruściela.

Jest to kolejna sprawa, w której zapadnie wyrok przeciwko komornikowi. W 2012 r. komornik ze Szczytna Dariusz K. dwukrotnie został skazany za nieprawidłowości w prowadzonej przez niego egzekucji z nieruchomości - sprzedał nieruchomość zabudowaną jako samą ziemię, a w drugiej sprawie dokonał zaniżonej wyceny bez oglądania nieruchomości - tzw. "zza płotu".

Również Sąd Rejonowy w Giżycku w 2014 r. skazał już komornika z Działdowa Sebastiana Sz. za naruszenie prawa przy sprzedaży zajętego ciągnika - ustawienie licytacji oraz ośmiokrotne zaniżenie wartości.

Pokrzywdzonego Wiktora Chruściela reprezentuje r. pr. Lech Obara.

Przypomnijmy:

Komornik Sebastian Sz. na przełomie 2011 r. i 2012 r. prowadził postępowanie egzekucyjne z majątku Wiktora Chruściela.

Ruchomości znajdujące się w zasobach przedsiębiorstwa Wiktora Chruściela felgi, śruby i opony, których wartość rynkowa mogła sięgnąć kilku milionów złotych, zostały wycenione początkowo na kwotę 400.000 zł. Po kolejnej wycenie ich wartość oceniono jeszcze niżej - na zaledwie 109.000 zł.

Ostatecznie sprzedaż majątku przedsiębiorcy miała miejsce, za cenę co najmniej dziesięciokrotnie (sic!) niższą od jego rzeczywistej wartości. Przykładowo komornik sprzedał samochód Opel Zafira za 14 zł, motorower za 0 zł, a także kilkanaście tysięcy opon po 3 zł za sztukę.

W sprawie oskarżonego prokuratora został wniesiony subsydiarny akt oskarżenia. Postępowanie to od 2014 r. znajduje się na etapie uchylania immunitetu prokuratorskiego przez Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów. Również w tej sprawie pokrzywdzonego Wiktora Chruściela reprezentuje r. pr. Lech Obara.

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów "Lech Obara i Współpracownicy"
Stowarzyszenie Pomocy Prawnej "STOP WYZYSKOWI"


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tylko #2038023 | 37.201.*.* 1 sie 2016 19:36

  Tu powinni postawić zarzut prowadzenia i zarządzania grupa przestępcza , prokurator który nie widział nic złego w poczynaniach komornika czyli kumple, ludzie nabywający dany towar cały czas swych tych samych typów , biegli którzy robili wyceny nie prawdziwe ! Czyli zorganizowana przestępczość , wszyscy razem działali w jednej grupie czyli byli zorganizowani . Za PZ startowali by od 10 lat , a tak dupa dostanie 2,5 roku po 1,5 wyskoczy i dalej będzie kradł bandyta . Do tego powinien dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bombel #2037831 | 46.171.*.* 1 sie 2016 14:46

  Czy autorowi artykułu znane jest pojęcie domniemania niewinności? Do czasu prawomocnego wyroku w sprawie P. Chruściela były komornik jest co najwyżej podejrzany o popełnienie zarzucanych mu czynów. Pisanie, że je popełnił przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku może rodzić odpowiedzialność po stronie autora artykułu i wydawcy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. abc #2037693 | 37.47.*.* 1 sie 2016 12:03

   do więzienia zamknąc komornika i konfiskata majatku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. gus #2037685 | 79.185.*.* 1 sie 2016 11:51

    dobrze bardzo dobrze niech z nim pojada tak jak to on uczynil z innymi zabral smiec czlowiekowi majatek ktorego dorabiał sie przez lata ,powinni go publicznie wychlostac

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages