Najbliżsi będą dziedziczyć bez ograniczeń

2016-08-04 07:00:00(ost. akt: 2016-08-02 14:59:54)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W wyniku wprowadzenia nowej ustawy, podstawowym sposobem zagospodarowania państwowej ziemi staje się dzierżawa. To rozwiązanie jest korzystne dla rolników, bo jest to najtańszy sposób pozyskania gruntów rolnych. Będą to dzierżawy długotrwałe, zawierane nawet na okres powyżej 10 lat, co pozwoli na racjonalne planowanie produkcji. Wydzierżawianie gruntów będzie odbywało się poprzez przetargi organizowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Będą w nich mogli uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. W 2016 roku Agencja zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych, najwięcej na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.
O to, co wynika z tej ustawy dla rolników pytamy Piotra Miecznikowskiego, przewodniczącego Rady Powiatowej W-MIR powiatu nidzickiego. — Skutki ustawy będzie można ocenić dopiero po upływie jakiegoś czasu, gdy zacznie ona działać w praktyce — mówi przewodniczący. Przede wszystkim nowa ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowej ziemi na 5 lat.

— Przez 5 lat Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie sprzedawać gruntów rolnych. Wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy gruntów przeznaczonych na inne cele niż rolne, np. budowa dróg, mostów, obiektów sportowych, budownictwo mieszkaniowe, nieruchomości położone w specjalnych strefach ekonomicznych. Wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy gruntów rolnych mniejszych niż 2 ha, a także domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, garaży, ogródków przydomowych. — Mówi Piotr Miecznikowski.

Na sprzedaż przez ANR innych nieruchomości niż wymienione, w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, zgodę może wydać Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy indywidualni będą mogli dzierżawić państwową ziemię na korzystnych warunkach startując w przetargach dostępnych tylko dla nich. Istotne zmiany dotyczą również prawa pierwokupu nieruchomości rolnych. Przepisy dotyczą prawa pierwszeństwa w zakupie, jeśli dotychczasowy właściciel zdecydował się sprzedać nieruchomość. Osoby lub instytucje, które mają prawo pierwokupu muszą zostać zawiadomione przez właściciela o zamiarze sprzedaży. Umowa zawarta bez takiego zawiadomienia jest nieważna.

— Prawo pierwokupu nieruchomości rolnych przysługuje: dzierżawcy – jeśli jest rolnikiem indywidualnym i posiada pisemną umowę z datą pewną (czyli poświadczoną urzędowo), którą wykonywał przez co najmniej 3 lata i kupowana nieruchomość wchodzi w skład jego gospodarstwa rodzinnego, Agencja Nieruchomości Rolnych – jeśli nie ma uprawnionego dzierżawcy lub dzierżawca nie chce skorzystać z prawa pierwokupu — wyjaśnia Piotr Miecznikowski.

Dodaje, że prawo pierwokupu nie przysługuje Agencji, kiedy nabywającym nieruchomość rolną jest rolnik indywidualny mieszkający w gminie, na terenie której znajduje się nieruchomość lub w gminie sąsiedniej oraz osoba bliska właścicielowi nieruchomości. Dużo kontrowersji wywołała kwestia dziedziczenia.

— Wprowadzona 30 kwietnia 2016 roku ustawa gwarantuje prawo dziedziczenia nieruchomości rolnych wszystkim, z tym że w przypadku dziedziczenia testamentowego ANR przysługiwać będzie prawo nabycia takich nieruchomości, jeżeli spadkobiercami nie są osoby bliskie spadkodawcy czyli: żona, mąż, dzieci (w tym także adoptowane), wnuki, prawnuki, rodzice (w tym także adopcyjni), dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo i ich dzieci albo rolnicy indywidualni.

Dziedziczenie przez osoby bliskie jest wyjęte spod wszelkich ograniczeń: co do powierzchni dziedziczonych nieruchomości rolnych, bez obowiązku posiadania kwalifikacji rolniczych ani też osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego przez okres 10 lat, zakazu zbywania, darowizny lub wydzierżawienia nieruchomości przez okres 10 lat mówi przewodniczący.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5