Urzędnicy zamieszali w szkolnym menu

2016-08-23 07:00:00(ost. akt: 2016-08-17 12:55:28)

Autor zdjęcia: Archiwum

W zeszłym roku ze stołówek i sklepików szkolnych zniknęły chipsy, pączki, potrawy solone, słodzone i napoje gazowane. Miało być dużo warzyw, a mało tłuszczu. W rzeczywistości jednak ajenci sklepików we wszystkich nidzickich szkołach wypowiedzieli umowy, a dzieci omijały przepisy przynosząc ze sobą solniczki, a także kupując słodycze w pobliskich sklepach. W tym roku przepisy mają być mniej restrykcyjne. Przyprawy wrócą do szkolnych stołówek, ale z pewnymi ograniczeniami.
Przypomnijmy- ponad 1/4 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w naszym województwie ma nadwagę lub jest otyła. Wprowadzone w zeszłym roku przepisy miały na celu naukę zdrowego odżywiania, a także ograniczenie dostępu dzieci do niezdrowej żywności. Efekt był raczej marny.

Młodzież doprawiała potrawy przyprawami przyniesionymi z domów, a chipsy, batony i napoje gazowane kupowała w pobliskich sklepach spożywczych. Restrykcyjne przepisy wyraźnie określały jakie produkty mogły znaleźć się na półkach sklepików szkolnych.

Chipsy owocowe i ciasteczka zbożowe nie cieszyły się jednak zbyt dużym zainteresowaniem, czego konsekwencją było wypowiedzenie umów przez wszystkich ajentów, prowadzących nidzickie sklepiki szkolne. W tym roku sytuacja ma się zmienić. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał nowe rozporządzanie dotyczące tego, co można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Dzięki protestom rodziców i właścicieli sklepików szkolnych przepisy nie będą już tak rygorystyczne.

Od września 2016 do sklepików wrócą nie tylko drożdżówki, ale też lekko słodzone jogurty czy majonez jako dodatek do sosów i kanapek. Kucharki ze szkolnych stołówek będą mogły dosalać potrawy oraz dodawać 2 łyżeczki cukru na szklankę. Z jednego do dwóch dni w tygodniu zwiększy się też możliwość podania uczniom potraw smażonych.


W sklepikach szkolnych - o ile takowe do nidzickich szkół powrócą - uczniowie będą mogli kupić: pieczywo, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego, pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego, kanapki, sałatki i surówki, mleko, napój sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy, jaglany, kokosowy, migdałowy, produkty mleczne, takie jak: jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów, zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe, warzywa, owoce, suszone owoce i warzywa oraz nasiona bez dodatku cukrów lub substancji słodzących, soki owocowe, warzywne i warzywno-owocowe, przeciery, musy owocowe, warzywne, owocowo-warzywne bez dodatku cukru i soli, koktajle owocowe, warzywne, owocowo-warzywne na bazie mleka i napojów je zastępujących, naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana i stołowa, napoje przygotowywane na miejscu, które nie zawierają więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego, napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących, bezcukrowe gumy do żucia, czekolada gorzka o zawartości min. 70 proc. miazgi kakaowej.

Produkty wymienione powyżej mogą być sprzedawane w szkołach pod warunkiem, że nie zawierają więcej niż: 15 g cukru w 100 g/ml gotowego produktu, w przypadku produktów mlecznych 13,5 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego, 10 g tłuszczu w 100 g/ml gotowego produktu do spożycia, 0,4 g sodu/1 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku pieczywa półcukierniczego i cukierniczego nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli w 100 g/ml.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. reforma #2054509 | 88.156.*.* 28 sie 2016 05:47

    Pełna .Dyktatura władzy co maja robić co mogą robić co mogą jeść i gdzie mogą jeść, dać ludziom zarobić nie będą dzieci zle odżywiane nie będą jeść pasztetowej ,gotowanej zupy na świńskich ogonach a poseł moze sobie w bufecie sejmowym za 5 zł obiadzik kupić zakazali a dzieci do stołówki nosili sól , inne przyprawy biegają do pobliskich sklepów koło szkół po zakupy i co dały zakazy.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. odchudzają #2052978 | 25 sie 2016 15:08

    tak rządzi Pis co to ma znaczyć takie zmiany w ośwacie dzieci musza do sklepów biegac a miały sklepik tyle lat w szkole.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Maciek #2051278 | 185.108.*.* 23 sie 2016 09:29

    Zajmijcie się pieskiem pozostawianym przez właścicieli od rana do godzin popołudniowych na balkonie bloku przy ulicy Warszawskiej 1 zdaje się. Pies niemiłosiernie wyje, załatwia się na balkonie, nie ma nawet żadnej miski ani osłony przed warunkami atmosferycznymi. Czy ktoś mógłby się tym zająć? Przyjść, zrobić zdjęcia dowodowe i powiadomić kogo trzeba? Wystarczy pójść za pierwszy blok po prawej stronie przy ulicy Warszawskiej od strony podwórka, balkon na pierwszym piętrze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5