Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Nie wszyscy uczniowie dojadą do szkół

2016-09-05 13:00:00 (ost. akt: 2016-09-05 09:50:32)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego PKS Olsztyn poinformował, że zaprzestaje działalności na terenie naszego powiatu. Oznacza to, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie będą mieli czym dojechać na zajęcia lekcyjne. Decyzja PKS spowodowała, że od 1 września nie ma żadnego połączenia do Nidzicy z miejscowości we wszystkich gminach i odwrotnie.

W poniedziałek (29 sierpnia) starosta Grzegorz Napiwodzki, zorganizował spotkanie z przewoźnikami, na które przyjechali przedstawiciele PKS Mława, Robert Bartczak oraz nidziccy przewoźnicy Tomasz i Marek Szpejna. Byli także przedstawiciele gmin naszego powiatu.

Starosta pytał przewoźników, czy mają możliwości przejęcia tych linii autobusowych. Przewoźnicy zgodnie mówili, że jest to raczej niemożliwe, ponieważ nie mają kierowców, aby uruchomić nowe linie.

Według nich jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przesunięcie rozpoczynania lekcji albo w szkołach gminnych, z którymi przewoźnicy już mają podpisaną umowę na przewóz dzieci, albo w szkołach ponadgimnazjalnych.

— Będziemy wtedy mogli wykorzystać te same autobusy i kierowców, żeby dowieźć uczniów do szkół powiatowych — tłumaczył przedstawiciel PKS Mława.

Pozostaje jeszcze jeden problem. Potrzebne są odpowiednie pozwolenia. Starosta zapewnił, że wszystkie sprawy formalne zostaną załatwione najszybciej jak się da. Przedstawiciele gmin zadeklarowali pomoc w rozwiązaniu problemu. Następnego dnia rozpoczęły się rozmowy z dyrektorami szkół, władzami gmin i przewoźnikami.

PKS Mława uruchomił 6 kursów na terenie powiatu. — Zabezpieczą one zarówno dowóz jak i odwóz uczniów — mówi Czesław Wyręba z PKS Mława. Mimo to nie udało się zapewnić dowozu wszystkim uczniom.

W gminie Janowo nie będzie dojazdu z obrębu Szemplina. Uczniowie, którzy będą chcieli jechać autobusem muszą dotrzeć do Janowa na własną rękę. — Mimo że w gminnych szkołach są już wszystkie harmonogramy i plany, to zdecydowaliśmy, że uczniowie szkoły w Muszakach będą rozpoczynali lekcje o godz. 8.30, na co dyrektor wyraził zgodę — mówi sekretarz gminy Czesława Niska.

Nieco lepiej jest w gminie Janowiec Kościelny. Jak poinformowała nas wójt Bożena Grochala, nie będzie problemu z dojazdem uczniów do szkół ponadgimnazjalnych w Nidzicy oprócz Pokrzywnicy. Udało się, ponieważ opóźniona została godzina przyjazdu autobusu do Janowca. Zajęcia lekcyjne w szkole będą się rozpoczynały o godz. 8.20.

— W gminie Nidzica nie udało się uruchomić linii autobusowej od strony Jabłonki, Wikna, Napiwody, Wałów, Zimnej Wody — mówi Czesław Wyręba. Z gminy Kozłowo są dwa kursy.

Uczniowie dojeżdżający do szkół ponadgimnazjalnych będą w szkole przed godz. 7.00, a odjeżdżać będą po godz. 15.00 — Dyrektorzy szkół o tm wiedzą i na pewno zabezpieczą pobyt uczniów w szkole przed zajęciami lekcyjnymi jak i po nich — mówi wiecestrarosta Lech Brzozowski.

PKS Mława złożył do starostwa wnioski o wydanie zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym. Pozwolenia zostały wydane tego samego dnia, tak, że autobusy już 1 września mogły wyjechać na trasy.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obywatel #2065064 | 14 wrz 2016 15:52

  Czy ktoś przeprosił dzieci irodzicow za swoją niekompetencje i butę. Wstyd i dziadostwo!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. m #2064846 | 79.190.*.* 14 wrz 2016 09:15

  nie wyręba tylko Pan Czesław Zaręba!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. TXT #2060035 | 77.253.*.* 6 wrz 2016 15:52

  Problem z dowożeniem uczniów do szkół ponadgimnazjalnych jest od co najmniej 10 lat. I co roku debaty, negocjacje i znowu nie ma żadnego systemowego rozwiązania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. udało się !!!!!!!!!!!!! #2059668 | 6 wrz 2016 08:32

  co znaczy udało się po to jest władza ten problem nie powinien wcale zaistnieć ktoś przygotowywal szkoły do roku szkolnego gdzie logistyka jest czy nie ma inspektor do spraw oswiaty?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cnc #2059611 | 83.15.*.* 6 wrz 2016 07:06

  Starosta na pewno wcześniej o tym nie wiedział bo zajęty jest czym innym. Panie starosto a gdzie publiczny transport zbiorowy, co przespał Pan?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages