Zrób badania alergiczne za darmo i bez kolejki

2016-09-19 07:00:00(ost. akt: 2016-09-17 18:49:51)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Powiat Nidzicki realizuje projekt promocji profilaktyki chorób układu oddechowego dla mieszkańców powiatu. W ramach projektu zapraszamy na bezpłatne badania alergologiczne. O tym, że warto je zrobić rozmawiamy z doktor Ewą Garbino.
W codziennej pracy lekarze zajmują się leczeniem i nie mają czasu na profilaktykę. Dzięki temu programowi jest możliwość przeprowadzenia profilaktyki chorób układu oddechowego. Ważnym elementem jest wykonanie skórnych testów alergologicznych. Dlaczego to jest takie ważne?

— Alergia to odpowiedź organizmu na działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które są niekorzystne dla danego organizmu. Efektem tej odpowiedzi jest produkowanie przeciwciał, które po połączeniu z alergenem - czynnikiem wywołującym- powodują wystąpienie szeregu objawów alergicznych, m.in. katar, kaszel, kichanie, łzawienie z oczu, wysypka na skórze, świąd skóry — wyjaśnia lek. med. Ewa Garbino.

Alergię należy rozpoznać wcześnie.

— Już w 3. miesiącu życia dziecko może mieć pierwsze objawy alergii. Są to przede wszystkim zmiany na skórze, atopowe zapalenie skóry, potem dochodzi zapalenie błony śluzowej nosa wywołujące chroniczny kaszel. Od 3. roku życia te objawy się nasilają. Jeśli dziecko nie jest odpowiednio leczone, to rozwija się astma oskrzelowa mówi Ewa Garbino.

— Zachęcamy więc mamy, aby zgłaszały się z dziećmi, które nie mają jeszcze tych objawów, żeby sprawdzić, czy ich pociechy chorują na alergię. Gdy testy będą pozytywne, to szybko będzie można wprowadzić leczenie profilaktyczne — mówi doktor. A to uchroni dziecko przed groźnymi chorobami, które wywołuje nieleczona alergia.

— Czekamy również na dzieci chore, leczące się, aby dokonać weryfikacji poziomu zaawansowania ich choroby — dodaje Ewa Garbino. Należy pamiętać, że alergię możemy zmniejszyć, ale nie wyleczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzieci najczęściej uczulone są na kurz, pyłki traw i drzew. Kurz daje objawy przez cały rok, pyłki traw to głównie maj - sierpień. W okresie, gdy nie ma pylenia objawy się zmniejszają.

Testy na 20 alergenów

W ramach projektu wykonywane są testy na pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, pleśnie i sierść zwierząt. — Igiełką lekko zadrapujemy naskórek i zakładamy 22 alergeny pod skórę. Rozpoczyna się reakcja alergiczna. Jej efektem jest powstanie bąbla i rumienia na skórze.

Miarą wielkości uczulenia jest wymiar bąbla, który jest mierzony linijką. Im większy odczyn, tym bardziej dziecko jest uczulone — tłumaczy doktor Ewa Garbino. Dzieci nie boją się tych testów, gdyż są one bezbolesne. T

esty pod nadzorem Ewy Garbino są wykonywane przez pielęgniarkę Małgorzatę Walesiak. Dzieci po zakończeniu badania otrzymują drobne słodkie upominki. Codziennie można się zarejestrować i codziennie są wykonywane w Poradni Chorób Płuc.

— Naprawdę warto sprawdzić, czy dziecko jest chore na alergię. Testy wykonujemy za darmo i bez kolejki — zachęca pani doktor.


Wstrząs anafilaktyczny
grozi nawet śmiercią

Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo niebezpieczny. Może skończyć się śmiercią jeśli w porę nie zostaną podane odpowiednie leki.

— Jest to bardzo silna odpowiedź organizmu na uczulający go alergen. Organizm broni się i wyrzuca taką ilość przeciwciał, które uruchamiają ogromną kaskadę reakcji alergicznej. Dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia, tachykardii, utraty przytomności, obrzęku — wyjaśnia Ewa Garbino.

Do tak gwałtownych reakcji najczęściej dochodzi, gdy ktoś jest uczulony na jad os, pszczół i szerszeni.






Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Młody #2069008 | 83.9.*.* 19 wrz 2016 15:49

    Dzieci czyli w jakim wieku ? Do 18lat?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. edi #2068524 | 83.9.*.* 19 wrz 2016 07:14

    Ona nie jest doktorem, co najwyżej lekarzem ? Na NFZ też jest za darmo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5