środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Rowerem przez powiat

2017-04-22 16:00:00 (ost. akt: 2017-04-21 11:55:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Patryk Maciejewski

Mamy idealną pogodę na wycieczki rowerowe! Przedstawiamy szlaki w naszym powiecie, które koniecznie musicie przemierzyć wybierając taką formę rozrywki!

Szlak Tatarski
Nidzica- Tatary- Siemiątki- Zagrzewo- Piotrowice- Magdaleniec- Grzegórzki- Bartoszki- Napiwoda- Łyna- Dobrzyń- Nibork Drugi- Nidzica.

Trasa została zaprojektowana tak, aby pokonując ją uczestnicy poznali legendy związane z napadem Tatarów na Nidzicę, zobaczyli największy głaz narzutowy na Mazurach, dawny majątek ziemski, do 1945 r. własność rodziny Franckenstein w Zagrzewie, skansen w Grzegórzkach i odwiedzili kompleks wsi drobnoszlacheckich oraz osad leśnych. Trasa posiada wspaniałe korytarze widokowe orientowane na dominantę zamku i sylwetkę miasta.
Długość:33 km

W lesie niedaleko Zagrzewa członkowie Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej znaleźli grób rodziny Frankenstein

	http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-1-grob-frankensteinow-333684.jpg

Szlak Bursztynowy
Nidzica- Radomin- Wietrzychowo- Orłowo- Likusy- Jabłonka- Wikno- Zimna Woda- Więckowo- Módłki- Bartoszki- Nidzica.

Szlak umożliwia poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych w północno – wschodniej części gminy Nidzica. Trasa prowadzi poprzez kompleks osad rybackich i leśnych: Wikno, Jabłonkę, Natać Wielką i kompleks historycznych rządowych plantacji leśnych i osad leśnych: Brzeźno Łyńskie, Likusy, Zimna Woda, Nadleśnictwo Koniuszyn i Nadleśnictwo Zimna Woda.
Długość: 52 km

Koniuszyn

http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-2-koniuszyn-333686.jpg

Szlak generała Samsonowa

Nidzica- Dobrzyń- Frąknowo- Bujaki- Żelazno- Bolejny- Wólka Orłowska- Brzeźno- Jabłonka- Natać Wielka- Natać Mała- Zimna Woda- Wały- Ulesie- Muszaki- Módłki- Magdaleniec- Piotrowice- Zagrzewo- Siemiątki- Kanigowo- Borowy Młyn- Olszewo- Nidzica.

Trasa rowerowa znajduje się w północnej części gminy Nidzica. Prowadzi przez ciekawie usytuowane i położone miejscowości. Na terenie tym zachowały się obiekty związane z działalnością wojskową: cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, związane z walkami we wrześniu i październiku 1914 r., fragmenty urządzeń militarnych z okresu II wojny – bunkry i rowy przeciwczołgowe.
Długość: 73 km

Poligon w Muszakach

	http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-3-poligon-muszaki-333688.jpg

Szlak pobożańskich Kurhanów

Zabłocie Kanigowskie- Janowiec K.- Pokrzywnica Wielka- Bielawy- Nowa Wieś Wielka- Bukowiec- Szczepkowo Borowe- Janowiec K.

Obejmuje Gminę Janowiec Kościelny. Jest to szlak o średnim stopniu trudności, jego długość wynosi ok. 25 km. Obejmuje miejscowości w których znajdują się dawne miejsca pochówku, takie jak: Pokrzywnica Wielka, Bielawy, Bukowiec, Szczepkowo Borowe.
Długość: 25 km

Kurhan w Kucach

http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-4-kurhan-w-kucach-333689.jpg

Szlak Gościniec Niborski
Olsztyn- Bartąg- Muchorowo- Ząbie- Kurki- Brzeźno Łyńskie- Napiwoda- Nidzica.
Gościniec Niborski to oryginalny szlak, który daje niepowtarzalną okazję przejażdżki prawdziwym średniowiecznym traktem.

Setki lat temu wędrowali nim Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, a także biskupi i królowie. Trasa Gościńca Niborskiego, zwanego również traktem królewskim lub starym gościńcem, to część niegdyś bardzo ważnego traktu, który łączył Warszawę z Królewcem. Współcześnie szlak rowerowy wiedzie z Olsztyna do Napiwody, gdzie łączy się z traktem biskupim z Bałd. Dalej prowadzi do Nidzicy, która w gwarze warmińskiej nazywana była Niborkiem.
Długość: 47 km


Szlak niebieski
Szkotowo – Kownatki – Turowo – Turówko – Januszkowo – Szkotowo.

Szlak rozpoczyna się w Szkotowie. We wsi zachował się eklektyczny dwór usytuowany na wzniesieniu, zbudowany na pocz. XX w. Interesującym zabytkiem jest również neogotycki kościół parafialny, zbudowany w latach 1874-1877. W pobliżu wsi dobrze zachowany cmentarz żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. W Turowie, majątku, który w XVI w. należał do szlachcica polskiego Jana Prawdzica Wołyńskiego możemy zobaczyć neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia N.M.P. zbudowany w latach 1894-95. Świątynię spalono w 1945 r. Odbudowano ją w latach 60. XX w.
Długość: 20,6 km

Kościół parafialny w Szkotowie

http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-6-kosciol-w-szkotowie-333690.jpg

Szlak żółty
Szkotowo – Rączki – Szerokopaś – Łysakowo – Sławka Mała – Kozłowo – Sławka Wlk. – Rogóż – Szkotowo.

W Sławce Małej możemy zobaczyć ślady dawnej świetności folwarku i pozostałości pomnika z I Wojny Światowej. Stąd polną drogą kierujemy się na południe do wsi gminnej Kozłowo. Duża wieś z pozostałościami majątku i podworskiego parku, założone na prawie chełmińskim przez Polaka Dobiesława w 1328 r. We wsi murowano-drewniany kościół w stylu barokowym z 1733 r. W Sławce Wielkiej po lewej stronie mijamy ładny, murowany kościółek z XVIII w.
Długość: 35,1km

Cmentarz w Szerokopasiu

	http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-7-333691.jpg

Szlak zielony
Kozłowo – Sarnowo – Niedanowo – Zaborowo – Szykany – Ważyny – Kamionka – Kanigowo – Borowy Młyn – Piątki – Olszewo – Pielgrzymowo – Kozłowo.

W Kanigowie możemy zobaczyć kościół z XVIII w. z interesującą szachulcową wieżą. Przy kościele pomnik poległych w latach 1914-18. Z Kanigowa jedziemy do Kamionki, wsi gdzie funkcjonuje już Garncarska Wioska.

Przez Ważyny docieramy do Szyman i ponownie przecinamy rzeczkę Nidę. Dalej jedziemy przez Zaborowo, gdzie znajduje się zbudowany w 1740 r. murowano-drewniany kościół. W Sarnowie, obok cmentarza stoi murowany kościół z pocz. XIX w.
Długość: 36,6 km

Pomnik poległych w latach 1914-18 przy kanigowskim kościele

http://m.wm.pl/2016/09/orig/fot-8-pomnik-333692.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages