Kasza jęczmienna z ciemnym piwem i kiełbasą swojską pilzneńską

2016-10-08 10:00:00(ost. akt: 2016-10-06 09:23:13)

Autor zdjęcia: Natasza Rozmus - Król

Kasza jęczmienna często pomijana, wiąż w peletonie nieco dalej niż kasza gryczana i kasza jaglana. Warto wiedzieć, iż spośród wszystkich kasz zawiera ona najwięcej wapnia, sporo cynku, potasu i żelaza. Dziś przygotowałam kaszę jęczmienną perłową a’la risotto z ciemnym piwem regionalnym i swojską kiełbasą pilzneńska, która znajduje się na liście produktów tradycyjnych województwa podkarpackiego. Do tego świeże zioła i wspaniały zapach unoszący się po całym domu, koniecznie musicie spróbować!
W roli głównej mojego dania wystąpili:

Kasza jęczmienna – wyprodukowana z jęczmienia. Ziarno jęczmienia jest łatwe w obróbce, nie rozkrusza się, kasza z niego przygotowana po ugotowaniu zachowuje sypkość, a ponadto zawiera dużo białka.

Kiełbasa swojska pilzneńska – kiełbasa czysto wieprzowa z mięsa ciepłego, niepeklowanego, wędzona, pieczona, średnio rozdrobniona, w zwojach długości ok. 25 cm. Kiełbasa krucha, łamliwa. Trudna w plasterkowaniu.

Magnus – piwo ciemne dolnej fermentacji warzone i rozlewane w browarze Jagiełło. Warzone jest ze słodu jasnego pilzneńskiego, słodu monachijskiego, karmelowego jasnego, karmelowego ciemnego oraz barwiącego.

Kasza jęczmienna z ciemnym piwem i kiełbasą swojską pilzneńską

Receptura na 3 osoby:

– 200 g kaszy jęczmiennej perłowej
– 330 ml ciemnego piwa regionalnego (u mnie Magnus z Regionalnego Browaru Jagiełło)
– 150 ml wody przegotowanej
– 60-70 g kiełbasy swojskiej pilzneńskiej
– 1 średniej wielkości cebula
– ząbek czosnku
– 1 cm świeżego korzenia imbiru
– garść posiekanych ziół: szczypiorek, kolendra, pietruszka (liście),
– 6- 8 połówek suszonych pomidorów z zalewy
– świeżo mielony pieprz (około łyżeczki)
– świeżo mielona sól (około 3/4 łyżeczki)
– masło klarowane do smażenia

DO DZIEŁA!

1. W garnku rozgrzewamy łyżkę masła. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy kaszę jęczmienną i smażymy około 3 minut, aż się zarumieni i zacznie pachnieć prażonym ziarnem. Zrzucamy kaszę na talerz.

2. Do tego samego garnka ponownie wrzucamy niepełną łyżkę masła, rozgrzewamy. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy pokrojoną w kosteczkę cebulkę, chwile smażymy na szklisto. Dorzucamy posiekano drobno czosnek i imbir. Smażymy chwilę razem, po czym wrzucamy do garnka wcześniej uprażoną kaszę i zalewamy ją 200 ml piwa. Chwilę smażymy, od czasu do czasu mieszając, aż kasza wchłonie całe piwo, po czym dolewamy resztę piwa. Gdy kasza całkowicie wchłonie piwo, dolewamy powoli wodę, mieszając i obserwując kaszę. Powinna przypominać konsystencją risotto, a kasza powinna być al dente. Cały proces trwa do 12 do 15 minut.

3. Z kiełbasy zdejmujemy osłonki, kroimy w plasterki grubości 1 do 1,5 cm i przesmażamy je na suchej patelni teflonowej na rumiano. Do kiełbasy wrzucamy przygotowaną wcześniej kaszę, dodajemy pokrojone w paseczki suszone pomidory z zalewy.

4. Przed podaniem mieszamy całe danie z posiekanymi ziołami i podajemy na stół.

Jest naprawdę pyszne! Smak niezapomniany, kiełbasa z piwem, do tego kasza i świeże zioła, cudowna wariacja smakowa!

SMACZNEGO!


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5