Europejska Noc bez Wypadku w Nidzicy

2016-10-11 19:00:00(ost. akt: 2016-10-11 14:18:26)

Autor zdjęcia: archiwum

15 października realizowana będzie w Nidzicy kolejna, już XIII edycja Europejskiej Nocy bez Wypadku.
Z badań naukowych wynika, że ryzyko udziału w wypadku drogowym w przypadku spożycia alkoholu istotnie rośnie od poziomu wyższego niż 0,3 promile. Przy stężeniu 0,5 promila we krwi ryzyko wypadku jest trzykrotnie wyższe niż trzeźwego kierowcy. Przy stężeniu 0,8 promila – dziesięciokrotnie wyższe, 1,2 promila – trzydziestokrotnie, a powyżej tej wartości – nawet 200-krotnie.

Przy większych stężeniach większe też jest prawdopodobieństwo, że wypadek będzie ciężki. Kierowca, który ma 1,5 promila alkoholu we krwi jest ok. 200 razy bardziej narażony na śmierć na drodze niż trzeźwy szofer. Zdaniem Małgorzaty Przybysz-Zaremby eksperta naukowego Fundacji Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny alkohol upośledza niemal każdy element procesu przetwarzania informacji w mózgu.

Kierowca po wypiciu alkoholu potrzebuje więcej czasu, aby zrozumieć znaki drogowe czy zareagować na sygnalizację świetlną; dociera do niego mniej informacji. Ten negatywny wpływ jest widoczny bardziej w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców niż kierowców w średnim wieku.

Ryzyko wypadku drogowego dla każdej dawki alkoholu spożytej przez młodego kierowcę w wieku 18-25 lat jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku tego samego stężenia u kierowców starszych w wieku tj. 30 i więcej lat. Oczywiście opóźnienie reakcji należy traktować bardzo indywidualnie, gdyż oprócz działania alkoholu na organizm oddziałują również inne czynniki.

Wypadki dyskotekowe

Tradycyjnie najbardziej niebezpieczne są weekendowe powroty do domu. Osoby w wieku 18-25 lat są sprawcami co czwartego wypadku, który zdarza się w weekend. Pojawiło się nawet określenie „wypadki dyskotekowe”, bo towarzyszą im - nadmierna prędkość i spożycie alkoholu. W celu ograniczenia liczby „wypadków dyskotekowych” od 13 lat prowadzona jest kampania społeczna Europejska Noc Bez Wypadku.

To międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest ograniczenie tzw. wypadków dyskotekowych. Akcja odbywa się zawsze w 3-cią sobotę października we wszystkich krajach jednocześnie. — Podczas wieczoru w Białej wolontariusze będą namawiać kierowców, aby podjęli wyzwanie trzeźwości i nie pili alkoholu, by wrócić bezpiecznie do domu. Na znak powziętej decyzji kierowcy nakładają na rękę fluorescencyjną opaskę, która ma ich wyróżniać z tłumu, ma też być informacją, iż te osoby nie piją alkoholu.

Przed opuszczeniem lokalu kierowcy w opaskach będą przebadani alkomatem. W przypadku wyniku negatywnego otrzymają specjalne nagrody, a w przypadku wyniku pozytywnego pouczani są o konieczności pozostawienia pojazdu i powrotu z trzeźwym kierowcą — mówi Adam Szempliński, koordynator akcji w Nidzicy.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5