Pod jednym dachem z nietoperzem

2016-10-23 10:00:00(ost. akt: 2016-10-21 15:01:58)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W Polsce zawsze nietoperz uważany był za symbol zła, ciemności i szatana, dla Majów był bogiem śmierci, a w Chinach uważano go za symbol szczęścia i długowieczności. To zapewne dawne wierzenia zdecydowały, że nietoperzy ludzie się boją. A nie ma czego, bo nietoperze nie atakują ludzi. Chociaż pamiętać należy, że mają zęby i schwytane w rękę mogą ugryźć. O tym i nie tylko można było się dowiedzieć podczas prelekcji, która odbyła się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nidzicy.
Stara legenda Indian mówi, że nietoperze powstały z myszy. Ssaki wyzwały ptaki na wielki mecz piłkarski. Małe myszy bardzo chciały zagrać w tym meczu, lecz ssaki wyśmiały i przegoniły je. Zgłosiły się więc one do orła, który postanowił przyjąć je do drużyny ptaków i polecił zrobić jednej z nich skrzydła z trzciny i skóry bębna. W ten sposób powstał tlameha – nietoperz. Dzięki jego zręczności i zwinności lotu ptaki wygrały mecz.

Prawda o nietoperzach

Nietoperze to nocne latające ssaki. Tak, jak każdy ssak są żyworodne, stałocieplne, mają zęby.

— Są to takie małe pluszowe kuleczki — mówił dr Lech Pietrzak. Różnią się od innych ssaków tym, że mają skrzydła, które są zupełnie inaczej zbudowane niż skrzydła ptaków. — Są one bardzo zwinne, zwrotne, sprawne, mogą robić różnego rodzaju ewolucje. Potrafią w ostatniej sekundzie skręcić przed przeszkodą.

Posługują się echolokacją. W stanie spoczynku zwisają głową w dół — wyjaśniał dr Lech Pietrzak. Życie nietoperzy toczy się według naturalnego cyklu zmian pór roku.

Wiosną samice gromadzą się w kolonie rozrodcze i zasiedlają kryjówki letnie. — Zachodzą w ciążę jesienią, przetrzymują plemniki i wiosną rodzą młode — mówi dr Lech Pietrzak.

Po 3- 4 tygodniach młode uczą się latać. najaktywniejszy dla nietoperzy jest czas od sierpnia do listopada. Powoli przenoszą się na zimowiska.— Niektóre gatunki potrafią pokonać spore odległości, od 400 km do nawet 2000 km — dodaje dr Lech Pietrzak.

Nietoperz bliskim
sąsiadem człowieka

Nietoperze latem zamieszkują dziuple, strychy, dachy,przestrzenie za okiennicami, szczeliny w budynkach. Zimą hibernują w jaskiniach, fortyfikacjach, studniach, dziuplach bardzo starych drzew.

— Szukają odpowiednich warunków do przezimowania — wyjaśnia dr Joanna Dariusz. W Polsce jest 26 gatunków nietoperzy. Część z nich żyje w mieście. Chętnie na swoje kryjówki wybierają domki jednorodzinne.

Czy nietoperze zamieszkały w naszym budynku najlepiej zaobserwować o zmierzchu. — Wtedy wylatują one na żerowiska lub tuż przed świtem, gdy wracają do schronień — tłumaczyła dr Joanna Duriasz.

Jeśli chcemy odnowić dom, a mamy za lokatorów nietoperze, należy skontaktować się z chiropterologiem, który podpowie jak przeprowadzić remont bez szkody dla nietoperzy i naruszenia prawa. Jeśli nietoperz przypadkiem wleci do naszego mieszkania trzeba spokojnie poczekać aż sam wyleci.

— Jeśli tego nie zrobi, to należy przykryć go kartonikiem. Poczekać do wieczora i wypuścić, najlepiej posadzić na drzewie lub wypuścić z ręki - tłumaczy dr Joanna Dariusz. Nie można zostawić go bezpośrednio na ziemi, bo nie odfrunie. Pamiętać należy, żeby robić to w rękawiczkach.

Nietoperz to przyjaciel człowieka

Nietoperze żyjące obok nas nie są uciążliwymi sąsiadami i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. — Nie rzucają się na człowieka i nie wypijają krwi, nie wkręcają się we włosy. Nigdy nie atakują.

Gdy weźmiemy je w rękę, mogą ugryźć. Mogą chorować na wściekliznę, ale wywołuje ja inny serotyp wirusa niż u ludzi — Chore są apatyczne. Jeśli ich nie złapiesz, nie ugryzą i człowiek nie może się od nich zarazić — mówiła dr Joanna Duriasz.

Nietoperze pomagają ludziom. Żywią się owadami. Nietoperz może zjeść kilka tysięcy owadów, także szkodników, w ciągu jednej nocy. Tam gdzie są nietoperze, nie ma komarów.

Nietoperze są pod ochroną

— Wszystkie nietoperze dziko występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową wprowadzone są następujące zakazy: zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, posiadania żywych zwierząt, posiadania zwierząt martwych lub ich części, niszczenie siedlisk i ostoi — mówił mgr Paweł Janczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5