środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Za nami Jubileusz 55-lecia Dwójki

2016-10-28 14:30:00 (ost. akt: 2016-10-28 12:18:57)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

21 października 2016 r. Ta data zapewne na długo zostanie zapamiętana w historii Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy. Odświętnie wystrojone korytarze, na których, co krok spotkanie z historią, nie tylko Szkoły, ale ostatnich 55 lat naszego kraju. Fotosy kart szkolnych kronik, zdjęcia, filmy, gazety, rysunki, eksponaty… Wszystko przypomina o upływającym czasie, o nieuchronności przemijania, o czasach i ludziach, którzy tu się uczyli i pracowali.

Mała sala gimnastyczna uroczyście przystrojona. W centralnym miejscu sceny podświetlony pierwszy sztandar Szkoły. Ustawione mikrofony, mównica… Z gwaru rozmów powoli wyłaniają się dźwięki piosenki. Jej refren „Dziś są Twoje urodziny…” jasno wskazuje powód spotkania.

Po chwili zostaje wprowadzony sztandar… Cisza. Zaczynamy uroczystość. Przemowa pani dyrektor Doroty Dorozińskiej. Krótka, z jasno określonym tematem „Spotykamy się tutaj, aby podkreślić doniosłość dorobku 55-ciu lat istnienia Naszej Szkoły, placówki na stałe wpisanej w krajobraz nidzickiego „Zatorza”.

Jubileuszowe uroczystości swą obecnością zaszczycili: Burmistrz Nidzicy, p. Jacek Kosmala, wiceburmistrz, p. Leszek Śpiewak, przewodniczący Rady Miejskiej, p. Paweł Przybyłek, radni Rady Miejskiej, księża, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy. Swą obecnością zaszczyciła nas p. Agata Gęśla, wizytator Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Specjalnie witani emerytowani dyrektorzy SP 2 – Longin Dąbrowski, Wiktor Wojciechowski i Tadeusz Danielczyk oraz nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, którzy kiedyś tutaj pracowali.

Czas na przypomnienie sylwetki Patrona. Słowa wypowiadane przez uczniów przenoszą na chwilę słuchających w przecudne krajobrazy Mazur, których piewcą był Michał Kajka, obrońca polskiej mowy, bojownik o polskość tej ziemi.

Prezentacja dorobku Szkoły nabiera tempa. Przed oczami publiczności ukazują się zdjęcia z kolejnych lat istnienia placówki. Ich pokaz to nie tylko obrazy. To także dźwięki płynące spod palców pana Marcina Bąkowskiego.
Hymn szkoły jest także odniesieniem do słów wiersza Patrona „O ojczysta nasza mowo, coś kwitnęłą nam przed laty…”

Nagle cała sala zaczyna śpiewać wspólnie z uczennicami dawno niesłyszane słowa „Zawsze nich będzie słońce”. Kolejny powód do wspólnego śpiewu dają harcerze. Gitara i dobrze zapamiętane słowa „A ja mam swą gitarę, spodnie wytarte i buty stare”. Łzy w wielu oczach i kolejny odnośnik regionalny – chór szkolny śpiewa słowa „Hejże z góry, z góry! Jadą Mazury!” Kończy się krótki pokaz muzyczno-fotograficznych obrazów z życia Szkoły.

Czas na życzenia od jej obecnych uczniów, przedszkolaków i gości. Sypią się prezenty, kwiaty i piękne słowa. Słychać zapewnienia o pomocy i dalszej, owocnej współpracy. Pani Dyrektor wręcza pamiątkowe filiżanki z logo i zdjęciem ukazującym widok Szkoły w roku 1961.

Uroczystość powoli zmierza ku końcowi. Czas wyprowadzić sztandar i zaprosić wszystkich do zwiedzenia Szkoły. W nastrój wspomnień wprowadza wszystkich znów nasz szkolny chór z dynamicznie wykonaną piosenką pt. „Dach”. Oklaski. Gwar rozmów.

Za 5 lat nasza Jubilatka skończy 60 lat! Poprowadzą ją zapewne obecni trzecioklasiści. Póki, co jeszcze o tym nie wiedzą.

Uroczystość, której scenariusz przygotowały panie: Ewa Hinburg i Izabela Parecka prowadzili – Joanna Bąkowska i piszący te słowa
Piotr Kościjańczuk.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages