Kontrolują przewóz trzody w obawie przed Afrykańskim Pomorem Świń

2016-10-30 10:00:00(ost. akt: 2016-11-02 12:13:45)
342673

342673

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyło się spotkanie Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim. Rozmawiano o dopłatach bezpośrednich dla rolników, nawozach i zagrożeniu Afrykańskim Pomorem Świń.
Marek Wysocki przedstawił sytuację na rynku nawozów. Zwrócił uwagę na to, że rolnicy coraz mniej nawożą swoje pola, a jest to ze szkodą w wysokości plonów. Najgorsza sytuacja jest z wapnowaniem. Z badań wynika, że ponad 50% pól wymaga nawożenia. — Każdy rolnik powinien zbadać zasobność gleby, żeby móc dostarczyć tego, co ona potrzebuje — mówił Marek Wysocki.

Zwrócił również uwagę na to, że polskie nawozy są bardzo dobre jakościowo, a na rynku pojawia się coraz więcej importowanych. Apelował, aby rolnicy kupowali nawozy wcześniej niż będą im potrzebne. Wtedy najczęściej są obniżki cen.

Grzegorz Mróz, kierownik BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformował, że od 16 października rolnicy otrzymują płatności z tytułu ONW oraz wypłaty z programu rolnośrodowiskowego.

Od 17 października do 30 listopada wypłacane są zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Po raz pierwszy ARiMR wypłaca zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat.

— Dla rolników będzie to znaczące wsparcie ich dochodów w okresie jesienno-zimowym, w którym zazwyczaj zaopatrują swoje gospodarstwa w nawozy, środki ochrony roślin i zakupują sprzęt rolniczy, gdyż są one relatywnie tańsze.

Uruchomienie wypłaty zaliczek ma na celu złagodzenie trudnej sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności na rynku mleka, rynku owoców i warzyw oraz rynku wieprzowiny — mówił Grzegorz Mróz.

Afrykański Pomór Świń
pojawił się w okolicy

Powiatowy lekarz weterynarii Witold Wojciechowski informował, że nieuchronnie zaczynamy się znajdować w obszarze Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W naszym województwie na razie nie mamy ognisk zarażenia ASF, ale 3 gminy, 2 z powiatu ełckiego i 1 z powiatu piskiego znalazły się w bezpośrednim sąsiedztwie zarażenia i objęte są strefą ochronną.

— Najbardziej narażone są małe hodowle świń. W razie zakażenia są one likwidowane w całości — mówił Witold Wojciechowski. W dużej mierze przyczyną rozprzestrzeniania się ASF jest niekontrolowany handel trzodą, podczas którego dochodzi do sprzedaży zarażonych sztuk.

— Każda sztuka trzody przeznaczona do sprzedaży musi mieć świadectwo zdrowia i powinna być zakolczykowana. W naszym powiecie już zaczęły się kontrole przewozów trzody — dodał powiatowy lekarz weterynarii.

Rozpoczął się również sanitarny odstrzał dzików. Nadleśniczy Ryszard Schuetz powiedział, że w naszym powicie jest około 700 dzików, a zgodnie z zaleceniem ministerstwa powinno ich być 450. Dodał, że koła łowieckie systematycznie dokonują odstrzałów.

Kierownik PZDR Sebastian Waśkowicz mówił o planowanym wdrażaniu działania PROW w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i usług rolniczych. Przede wszystkim premiowana będzie innowacyjność.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rolnik #2102120 | 37.249.*.* 30 paź 2016 16:38

    Dziki liczą zamiast strzelać a szkody jak nigdy w zbożach już 20% zniszczyły.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomek #2102119 | 37.249.*.* 30 paź 2016 16:36

    Z Gwoździ handlarz wozi bydło i świnie jednym transportem i jakoś weterynarii nie przeszkadza tylko czekać aż ASF przyciągnie do nas.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. krzroy #2102009 | 81.190.*.* 30 paź 2016 12:18

    Z jakiegoś nieznanego powodu bardziej niż to spotkanie zaintrygował mnie krzyż wiszący na poczesnym miejscu w sali konferencyjnej starostwa (zdjęcie). Podobno jest rozdział państwa od Kościoła? To co robi symbol religijny w świeckim urzędzie? A czy w miejscowym kościele na równie godnym miejscu zawieszono godło państwowe? Nie? A dlaczego?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. dla ciemnoty #2101983 | 31.1.*.* 30 paź 2016 11:33

      jesteśmy w stanie wyprodukować wieprzowine, wołowine, i inne artykóły , ale za tym idą środki kieszonkowe , a wieprzowinkę widać na zebraniu -tylko bez obrazy

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5