Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Ich zadaniem jest łagodzenie skutków zimy, a nie likwidacja

2016-12-07 19:00:00 (ost. akt: 2016-12-07 12:42:06)
Na drogi wyjedzie ciężki sprzęt

Na drogi wyjedzie ciężki sprzęt

Autor zdjęcia: Anna Skuza

W powiecie nidzickim podczas zimy trzeba odśnieżyć prawie 600 kilometrów dróg powiatowych i gminnych. W razie potrzeby wyjedzie na nie 51 sztuk różnego rodzaju sprzętu odśnieżającego. O tym, czy to wystarczy, już zdążyliśmy się przekonać

Zimowe utrzymanie dróg obejmuje prace mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi jak śliskość zimowa oraz opady śniegu. Ale należy zawsze pamiętać, że służby drogowe mają za zadanie łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowitą likwidację i dlatego należy prędkość pojazdu dostosować do warunków panujących na drogach.

— Na terenie powiatu nidzickiego zimowym utrzymaniem dróg objętych jest 327,824 km w roku 2016, a w 2017 - 335,214 km. Różnice wynikają z przejęcia do zasobów dróg powiatowych (1 stycznia 2017) dodatkowej drogi — wyjaśnia dyrektor PZD Jacek Dłuski. Sprzętu jest dużo. PZD zakontraktował na sezon zimowy 27 sztuk różnego sprzętu odśnieżającego, w tym pługi wirnikowe, samojezdne równiarki. Dyrektor zapewnia, że mają odpowiednia ilość materiałów do zimowego utrzymania dróg w IV, VI i VI standardzie.

Zobacz także: "Cyrk" na drodze w Bartoszkach "Cyrk" na drodze w Bartoszkach - Pojedźcie na Bartoszki i zobaczcie jaki cyrk tam się dzieje. Ciężarówka nie może podjechać pod górkę, wszystkie samochody stoją.... Co to za objazd...


Gmina Nidzica będzie utrzymywała około 100 km dróg gminnych, w tym około 30 km na terenie Nidzicy oraz około 7 km dróg powiatowych na terenie miasta. — Posiadamy dwa samochody wyposażone w pług i piaskarkę oraz trzy ciągniki z pługami i dwa rozsiewacze ciągnikowe. Na chwilę obecną dysponujemy zapasem około 150 ton mieszanki — mówi prezes PUGK Andrzej Jabłonka. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza, na terenie miasta obowiązuje IV, V, VI standard utrzymania dróg.

Na terenie gminy Nidzica jest ponad 38 km dróg wojewódzkich. Sprzęt RDW Nidzica do zimowego utrzymania dróg to zestaw odśnieżający pługo-piaskarki + nośnik ciągnik o mocy pow. 120 KM z pługiem czołowym, ciągnik do odśnieżania i posypywania chodników, równiarka, spycharka i ładowarki.

Usługi związane z odśnieżaniem dróg wojewódzkich na ternie gminy Nidzica wykonuje firma zewnętrzna. Rejon Dróg Wojewódzkich w Nidzicy ma zgromadzone 500 ton mieszanki piaskowo-solnej 20% i100 ton soli drogowej. Drogi wojewódzkie nr 545 i 604 w mieście będą utrzymywane w II standardzie, zaś poza miastem w III, IV i V.

W gminie Janowiec Kościelny do odśnieżania jest 30 km dróg gminnych. Gmina ma tylko trzy ciągniki o mocy min. 100 KM z pługami czołowymi.— Zwalczanie śliskości odbywać się będzie doraźnie, w momencie zaistnienia takiej potrzeby mieszanką soli i piasku. W pierwszej kolejności będą odśnieżane drogi, po których poruszają się autobusy obsługujące regularne przewozy pasażerskie, następnie pozostałe szlaki komunikacyjne — wyjaśnia Paweł Oman.

Gmina Janowo przy pomocy ciągnika z pługiem czołowym musi poradzić sobie z około 20 km dróg gminnych. — Do wszystkich miejscowości w naszej gminie prowadzą drogi powiatowe. Drogi gminne będą odśnieżane po ustąpieniu opadów śniegu w miarę potrzeb. Jeżeli zachodzi potrzeba użycia soli lub piasku na drogach gminnych korzystamy wówczas z usług rejonu dróg — mówi Joanna Idźkowska z urzędu gminy.

Na terenie gminy Kozłowo jest 95,5 km dróg gminnych. Są to drogi gminne wewnętrzne oraz publiczne. — Gmina Kozłowo nie dysponuje sprzętem do zimowego utrzymania dróg. W ramach zapytań ofertowych wyłania oferenta, który na zlecenie gminy świadczy usługi w zakresie zimowego utrzymania dróg — mówi wójt Jacek Jankowski.


Standardy zimowego utrzymania dróg:
II stopień - jezdnia jest odśnieżana i posypywana na całej długości i szerokości
III stopień - jezdnia odśnieżona na całej szerokości i posypywana na: skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z koleją, odcinkach o pochyleniu > 4%, przystankach autobusowych, innych miejscach ustalonych przez zarząd drogi.
IV stopień - jezdnia odśnieżona na całej szerokości, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu
V stopień - jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu
VI stopień - jezdnia zaśnieżona, prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb, posypane po odśnieżeniu w miejscach wyznaczonych przez ZD


roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2135847 | 87.205.*.* 15 gru 2016 12:19

  Miasto przejęło 10 lat temu większość ulic w mieście od powiatu, utrzymuje je i remontuje za własne pieniądze. Przejęło tez parę kilometrów dróg zamiejskich, a w powiecie dalej mają problem żeby cokolwiek zrobić. Chodnik przy ulicy Kolejowej jest remontowany już przez trzeciego starostę, przy wsparciu miasta i fabryki mebli i jeszcze końca nie widać, nie wspomnę o ulicy Kościuszki gdzie miasto dołożyło kupę szmalu do przygotowania dokumentacji i kolejny rok cisza- wrony zasrały to nie widać dziur.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2129813 | 77.150.*.* 8 gru 2016 11:19

  Szkoda , ze nie zakupiono kilka wolow i nie posypuja drog!Dwudziesty pierwszy wiek , dyrektorzy firm , kierownicy , nie wiedza co robic z forsa a oszczednosci przeprowadza sie na piasku i obywatelach!Drogi sa fatalne i nie sa dobrze utrzymane , nie ma co tam pisac hymnow pochwalnych na swoja czesc , zrobilismu "kupe" i zrobimy jeszcze wieksza.Przestancie manipulowac ludzmi i wmawiac im jak jest swietnie , bo juz nikt w to nie wierzy.Wiadomo , ze nie jest to takie proste ale jak zmniejszymy premie i wygorowane pobory to stan drog i ich bezpieczenstwo natychmiast sie poprawi .Trudmo sobie w zime nie polamac nog na ulicy Mickiewicza , nawet gdy posypiemy ja pieknie piaskiem to i tak nasze zdrowie jest w niebezpieczenstwie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages