Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

11 listopada 1918 roku spełnił się sen Polaków o wolności

2016-11-11 22:54:00 (ost. akt: 2016-11-11 22:54:00)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj ( 11 listopada) w nidzickim zamku uroczyście obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Wojciecha. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kolejna część obchodów miała miejsce w sali rycerskiej w naszym zamku, na który poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Nidzicy przeszli ulicami naszego miasta.

Część oficjalna zaczęła się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz tej uroczystości starosta Grzegorz Napiwodzki, który przywitał zaproszonych gości.

— Data 11 listopada 1918 roku jest niewątpliwie jedną z najważniejszych symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapie Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami w końcu się spełniły — mówił starosta Grzegorz Napiwodzki.

Dodał, że historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że wymaga od każdego z nas ciągłych starań i codziennej pracy.

— Świętując 11 listopada oddajemy hołd bohaterom walczącym o wolność i suwerenność narodu polskiego na przestrzeni wieków i dajemy świadectwo tego, że o nich pamiętamy - mówił starosta.

Głos zabrał również poseł Andrzej Maciejewski oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Ryszard Cecot, który podkreślił, że 11 listopada to bardzo ważne święto o wymiarze patriotycznym, ale patriotyzm to nie tylko podniosłe słowa, ale przede wszystkim to, co robimy dla ojczyzny. Przyznał, że Polacy są podzieleni, a o wiele lepiej byłoby, gdyby wszyscy razem pod jedną narodową flagą obchodzili ten dzień symbolizujący odzyskanie wolności.

— I to w tym dniu trzeba pamiętać, że o naszą wolność walczyli nie tylko żołnierze Armii Krajowej, ale i Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej. Byli młodzi, dostali broń do ręki i poszli do walki, walki o Ojczyznę — mówił Ryszard Cecot.

Wojewoda Artur Chojecki przysłał list, w którym napisał : dziewięćdziesiąt osiem lat temu spełnił sen o wolności prawie pięciu pokoleń Polaków. Polska narodziła się na nowo. Ten sukces był dziełem walki toczonej od Powstania Kościuszkowskiego aż po rok 1918. ( .....) Pragnę z całego serca życzyć uczestnikom dzisiejszej uroczystości i mieszkańcom powiatu nidzickiego, abyśmy potrafili na co dzień dawać świadectwo naszego triumfu.

Życzenia przesłała również Agnieszka Warakomska - Poczobut - dyrektor biura wojewody.

Podczas dzisiejszego święta bosman Jerzy Rudziński został awansowany na młodszego chorążego marynarki.

Wykład o odzyskaniu niepodległości wygłosiła wicedyrektor ZSRiO Elżbieta Jabłonowska.Część artystyczną pt." Narodowe święto Niepodległości" przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie pod kierunkiem Elżbiety Jabłonowskiej, Ewy Kujawskiej i Wandy Redys.

Dekorację wykonały Ewa Pszczółkowska i Krystyna Dębska. Nad wokalem czuwał Marcin Pszczółkowski.Najważniejsi byli jednak wykonawcy: Joanna Sarbiewska, Monika Krzykowska, Michał Bednarczyk, Konrad Sarbiewski, Alicja Kawiecka, Aleksandra Jaworska, Łukasz Olszewski, Karolina Wójtów, Emilia Wilczyńska oraz chór.W montażu słowno-muzycznym wykorzystali piosenki i wiersze znanych i mniej znanych twórców. Nie zabrakło "Roty" i "My, pierwsza brygada".
Program przygotowany profesjonalnie, a wykonanie perfekcyjne.

Na zakończenie części artystycznej wystąpili laureaci tegorocznego Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, czyli Izabela Mojsiewicz ze szkoły w Janowie, Marta i Tobiasz Borkowscy ze szkoły w Rogożu oraz uczniowie ZSRiO w Jagarzewie.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: poseł na sejm Andrzej Maciejewski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Patryk Kozłowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Ryszard Cecot.

Gen. dyw. Lech Stefaniak, gen. Jan Szałaj, płk. Zbigniew Krajewski, komandor Marka Justyna, płk. Andrzej Matuszak, kpt. Karol Grabus

oraz Jan Szydłowski - członek W-M Organizacji Wojewódzkiej LOK w Olsztynie i Tadeusz Hinc - honorowy członek Zarządu W-M Organizacji Wojewódzkiej LOK w Olsztynie.

A także: Elżbieta Góralska - przewodnicząca rady powiatu, Bożena Chmielewska - przewodnicząca rady gminy w Janowie, Paweł Przybyłek - przewodniczący rady miejskiej

Jacek Kosmala - burmistrz Nidzicy, Leszek Śpiewak - zastępca burmistrza, Waldemar Szymański - wójt gminy Janowo.

radni rady powiatu, rady miejskiej i rady gminy w Janowie.

Członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Żołnierzy WP, Związku Piłsudczyków RP, Oddziału Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, Ligi Obrony Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego.

Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Nidzicy.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ruda #2112765 | 88.199.*.* 15 lis 2016 07:06

  A gdzie był pan Patryk Kozłowski. Czyżby Nidzica była niegodna czcigodnego pana ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Joanna #2112358 | 83.144.*.* 14 lis 2016 15:53

  Asia śpiewa rewelacyjnie! A ten filmik do piosenki „Taki kraj” bardzo fajnie zrobiony. Dobrze, że uczniowie patriotyzm okazują w ten sposób. Ogólnie Jagarzewo, jak zwykle wprowadza nowości. Na powitanie ciasteczka patriotyczne, film prezentujący historię Polski do wystąpienia, wspólne z publicznością wykonanie pieśni patriotycznych to wspaniałe pomysły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Adrian #2112011 | 81.190.*.* 13 lis 2016 21:25

  W pełni zgadzam się z oceną redaktorki artykułu „Program przygotowany profesjonalnie, a wykonanie perfekcyjne”. Byłam na uroczystości i rzeczywiście Jagarzewo cudownie przygotowało akademię. Bardzo podobała mi się pani dyrektor, która wygłaszała przemówienie. Widziałam w czwartek ten filmik w Janowie, ale bez informacyjnego komentarza miał dużo mniejszy przekaz. Pięknie śpiewała Joasia, a ten film na zakończenie występów bardzo pomysłowo zrobiony. Bardzo wzruszająca scenka matki, która wyprawia syna na wojnę. Jagarzewo jak zwykle zaskakuje, chociażby ciasteczka biało-czerwone na powitanie, czy propozycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hela #2111587 | 79.184.*.* 12 lis 2016 23:37

  Wraca stare. Pochody pierwszomajowe, akademie w listopadzie z okazj rewolucji pażdziernikowej. No i niektóre osoby z tamtych lat w pierwszym szeregu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Romek #2111531 | 88.199.*.* 12 lis 2016 20:30

  A to teraz z okazji 11 listopada składa się życzenia ? Czy komuś się w łepetynie poprzewracało ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages