Bezpieczna przyszłość dla osób niepełnosprawnych

2016-11-15 13:00:00(ost. akt: 2016-11-15 11:04:57)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W Centrum Rehabilitacji im. Jana Pawła II odbyło się wstępne spotkanie na temat realizacji przedsięwzięcia, które ma zapewnić bezpieczna przyszłość osobom niepełnosprawnym. Byli obecni przedstawiciele gminy, powiatu oraz opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Często są to osoby, które są izolowane w środowisku. Bywa też tak, że rodzice nie maja koncepcji rozwiązania kwestii opieki nad dorosłymi dziećmi po swojej śmierci lub zniedołężnieniu. Niejednokrotnie po śmierci opiekunów osoba niepełnosprawna trafia do Domu Pomocy Społecznej, w którym otrzymuje niezbędną pomoc, ale jest izolowana od własnego środowiska naturalnego.

— DPS tworzy zamkniętą przestrzeń ze ścisłymi regułami, utrudnia, a często uniemożliwia realizacje potrzeb — tłumaczyła Małgorzata Pacuszka. Innym rozwiązaniem jest opieka rodzeństwa, ale nie zawsze jest to możliwe z różnych przyczyn. Działają również organizacje pozarządowe zrzeszające rodziny, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

To wsparcie jest istotne, ale ważne jest budowanie ruchu rodzin na rzecz samopomocy. Celem projektu "Bezpieczna przyszłość" jest wypracowanie kompleksowej koncepcji wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej, miejscu zamieszkania, w którym ta osoba i jej rodzina będą mogli godnie żyć, uwzględniając ich potrzeby.

W powstaniu tego systemu ważna rolę odgrywa samorząd lokalny, zarówno gminny jak i powiatowy. — Najważniejsza jest jednak społeczność lokalna, która będzie budowała Kręgi Wsparcia wokół osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Będą się one składały z rodziny, sąsiadów, wolontariuszy, profesjonalistów, np. lekarza, pielęgniarki, pracownika socjalnego — tłumaczyła Małgorzata Pacuszka.

Słuchający tych planów opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną mówili, że taka pomoc bardzo by się przydała, chociażby po to, żeby oni mogli chociaż na chwilę odpocząć, załatwić ważne sprawy. Byłoby to również z korzyścią dla ich podopiecznych, którzy mogliby nawiązać kontakt z innymi ludźmi, korzystać z różnego rodzaju dóbr kulturalnych.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. podwłos #2114187 | 188.146.*.* 16 lis 2016 19:50

    Najlepiej żeby wolontariusze pracowali non stop i za darmo.Niepełnosprawni to nie centrum świata, a ci, którzy z nimi pracują to nie parobki. Im też należy się szacunek i godne wynagrodzenie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2113293 | 188.146.*.* 15 lis 2016 18:53

    ciekawa inicjatywa

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. co jest #2113026 | 89.228.*.* 15 lis 2016 13:30

    na stanowiskach kierowniczych sami swoi, nie ma innych ? napewno sa , ale coz same szfagry

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5