Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zatrudnienie niani jest opłacalne

2016-11-17 07:00:00 (ost. akt: 2016-11-16 13:05:02)

Autor zdjęcia: Dobrohna Bugiera

Koszt zatrudnienia opiekunki do dziecka jest dla rodziców niemałym obciążeniem. Część niań pracuje ,,na czarno", pracodawcy nie wiedzą bowiem, że ubezpieczenie społeczne i zdrowotne może sfinansować im budżet państwa.

Jest to możliwe, jeżeli zatrudnimy opiekunkę na podstawie umowy uaktywniającej. Nianią nie może być żaden z rodziców ani osoba niepełnoletnia, ale co ciekawe, funkcję te sprawować mogą dziadkowie bądź inne osoby spokrewnione.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku osób całkowicie obcych. Umowę zlecenie można zawrzeć w sytuacji, gdy dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat (4 - w przypadku, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki przedszkolnej).

Po podpisaniu porozumienia rodzic powinien zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wpisując siebie jako płatnika, a opiekunkę jako osobę ubezpieczoną.

Pracodawca widnieje tam tylko formalnie, gdyż w praktyce składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe finansuje budżet państwa. Jeżeli niania wyrazi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, rodzic może potrącać je z pensji i odprowadzać do ZUS.

Należy pamiętać, że budżet państwa sfinansuje tylko składki obliczone od wynagrodzenia niani nieprzekraczającego kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy niania zarabia więcej- nadwyżkę płaci rodzic.

Żeby ubezpieczenie mogło być pokryte przez państwo, rodzice muszą być zatrudnieni, prowadzić pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą od 13 lipca 2013r. (nie dotyczy osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik).

Powyższy warunek pozostaje spełniony również, gdy umowę uaktywniającą zawrze osoba współpracująca z osobą świadczącą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej lub z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Dodatkowych informacji bądź pomocy przy wypełnieniu dokumentów zgłoszeniowych udzieli każdy pracownik sali obsługi klienta ZUS.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages