Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Bezdomni w Nidzicy mają zapewniony dach nad głową

2016-11-21 07:00:00 (ost. akt: 2016-11-18 12:44:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Jak mówi dyrektor MOPS-u Danuta Kamińska w Nidzicy bez dachu nad głową zostało tylko 2 bezdomnych, ponieważ nie wyrazili zgody na umieszczenie ich w domu w Marwałdzie. Płacimy za ich pobyt od 300 do 700 zł miesięcznie.

— Osoby bezdomne z terenu gminy Nidzica mają zapewnioną opiekę. Już od sierpnia prowadzimy wspólnie z policją i strażą miejską działania na rzecz osób bezdomnych. Motywujemy bezdomnych, żeby zgodzili się skorzystać z oferty schroniska w Marwałdzie. Większość osób udało się nam zmotywować — mówi Danuta Kamińska.

Koszt pobytu jednego bezdomnego w schronisku wynosi od 300 do 700 zł. W zamian za to bezdomni otrzymują wyżywienie, odzież i opiekę. — Zostały 2 osoby, które nie chcą skorzystać z tej formy wsparcia, ponieważ nie chcą zrezygnować ze spożywania alkoholu, a warunkiem pobytu w schronisku w Marwałdzie jest abstynencja alkoholowa.

W Nidzicy znajduje się mieszkanie chronione, złożone z 2 pokoi, kuchni i łazienki, którym administruje MOPS. W mieszkaniu obowiązuje regulamin, który określa między innymi zakaz spożywania alkoholu — obecnie mieszkają w nim bezdomni, którym udało się wyjść z nałogu.

W okresie zimowym jest też pomieszczenie, w którym w nagłej potrzebie można umieścić osobę bezdomną — wyjaśnia Danuta Kamińska. Jej obowiązkiem jest zgłoszenie się następnego dnia do naszego Ośrodka żeby ustalić dalszą pomoc.

W Ośrodku można dostać gorącą zupę z wkładką, ciepłe ubranie, kołdrę, poduszkę, pościel, można skorzystać z pralki, kąpieli, a z osobami, które chcą wyjść z bezdomności zawierane są kontrakty socjalne- jest to pewnego rodzaju umowa między pracownikiem socjalnym a osobą bezdomną, która w zamian za określone wsparcie zobowiązuję się np. do podjęcia leczenia odwykowego.

— W okresie zimowym wszystkie służby zobowiązane są do pomocy bezdomnym. Oprócz działań policji, straży miejskiej i MOPS, bardzo ważna jest rola służby zdrowia, gdy osobie bezdomnej trzeba udzielić wsparcia medycznego, zbadać ją, zlecić odpowiednie badania itd. — mówi Danuta Kamińska.

Nidziccy policjanci, jak co roku sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Informują ich o zagrożeniach związanych z wychłodzeniem organizmu, jak również o miejscach i instytucjach, w których mogą uzyskać różnego rodzaju pomoc.

W okresie jesienno-zimowym znaczne spadki temperatur stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie to dotyczy także osób nietrzeźwych przebywających na dworze, bądź w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Pamiętajmy!!!

Nie bądźmy obojętni na los innych. Każde zgłoszenie o siedzącym czy leżącym na mrozie człowieku może zapobiec tragedii. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112.

Instytucje, udzielające wsparcia osobom bezdomnym:

MOPS w Nidzicy, ul. Kolejowa 5, tel. 89 625-29-14
Polski Czerwony Krzyż, ul. Kolejowa 5, tel. 89 625-31-47
GOPS w Janowcu Kościelnym, tel. 90 626-20-65

Bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych 800 165 320
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. humanitaryzm Polsyfu #2117228 | 83.6.*.* 21 lis 2016 09:44

  Nikczemne władze pudrują sumienie i "pomagają" ???.Oczywiście bez analizy skutkowo -przyczynowej obecnego status quo.Więc nie dowiemy się co rzeczywiście jest przyczyną tragedii tych ludzi.A za każdym takim Człowiekiem stoi dramat. I żadne pozorowane medialne akcje nie ukryją faktu że to ludzie ludziom zgotowali ten okrutny los.Opresyjne państwo ,które kodyfikuje w sposób iście bestialski każdy występek np(więzienie za przejazd bez biletu) nie zastanawia się nad skutkiem takich działań.W tym "państwie prawa"gdzie niszczenie socjalne jest normą nie ma miejsca na empatię i ochronę ludzi słabych chorych i niepełnosprawnych.Właśnie ci ludzie stanowią coraz to liczniejszą grupę obywateli wypchniętych poza nawias społeczeństwa.Gnębienie prześladowanie ciągłe karanie to domena tworu zwanego Polsyfem. Statystyka jest zatrważająca .Obecnie jest więcej ludzi więzionych i to niemal dwukrotnie niż za tzw.komuny.Zaniżony wskaźnik samobójstw(metodologia) ok 7 tyś rocznie.Obrazuje to w sposób dobitny czym jest faktycznie Polsyf.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cudaki pismaki #2117196 | 83.3.*.* 21 lis 2016 08:36

  dwóch bezdomnych nie wyraziło zgody na pobyt w Marwałdzie dlatego za ich pobyt płacimy 300 - 700 zł miesięcznie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KRis #2117168 | 81.190.*.* 21 lis 2016 07:54

  Skoro nie chca,to niech nikt ich nie uszczesliwia ,na sile ja tez nie wyobrazam sobie zebym ,mial teraz w wieku 43 lat rezygnowac z ,narkotykow wolal bym umrzec,ten kto przez to przechodzil ten wie o czym ,mowie w wieku czterdziestu ,lat nikt juz sobie zycia i tak nie ulozy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. aha #2117157 | 5.60.*.* 21 lis 2016 07:16

  a ilu tych bezdomnych wszyscy z wyboru

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages