Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

W najlepszym przypadku zapłacisz za to mandatem, w najgorszym życiem

2016-11-21 13:00:00 (ost. akt: 2016-11-21 08:57:24)

Autor zdjęcia: kpp

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Wiele ofiar to osoby piesze poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W ubiegłym roku na nidzickich drogach zginęło 2 pieszych, którzy nie posiadali odblasków. Policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych

Dla każdego z nas jednakowe są przepisy o ruchu drogowym. Obowiązek noszenia odblasków obowiązuje wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Wyjątek dotyczy tylko pieszego, który będzie mógł poruszać się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemne kolory jest zauważalny przez kierowcę z odległości około 20 – 30 metrów. Gdy ma przy sobie odblask, kierowca widzi go z odległości większej niż 150 m. Droga hamowania pojazdu przy prędkości 50 km/h wynosi około 30 metrów, natomiast jadący z prędkością 100 km/h zatrzyma się aż po 80 metrach.

Edukujmy i namawiajmy dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe najlepiej przez cały rok i nie tylko poza terenem zabudowanym. My jako rodzice możemy zakupić dla swoich pociechy odzież, która trwale a zarazem dyskretnie będzie wyposażona w element odblaskowy.

Innym rozwiązaniem mogą być zawieszki, opaski, torby odblaskowe, w różnych kolorach i kształtach. Z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie i dopasuje już za kilka złotych. Dla każdego z nas najcenniejsze powinno być nasze zdrowie i życie, więc nie powinniśmy na nim oszczędzać.

Policjanci pionu ruchu drogowego przy prowadzeniu różnych działań profilaktycznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego, niezależnie od wieku, do umieszczania chociaż jednego elementu odblaskowego na odzieży, który w znaczny sposób poprawi nasze bezpieczeństwo.

W 2015 roku nidziccy policjanci ujawnili 100 pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych. Na chwilę obecną w bieżącym roku takich osób które nie zastosowały się do przepisów ruchu drogowego było 116. Za brak obowiązkowego elementu odblaskowego grozi nam mandat do 100 zł.

kpp

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages