środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Drogowcy nie zapomnieli o zwierzętach

2016-11-21 16:00:00 (ost. akt: 2016-11-21 15:08:09)

Autor zdjęcia: Materiały gddkia

Prace przy budowie drogi ekspresowej Olsztynek - Płońsk i Nidzica - Napierki trwają w najlepsze. Przy okazji inwestycji drogowcy nie zapomnieli także o zwierzętach. W okolicach miejscowości Powierż powstaje zielony most o długości blisko 100 m i szerokości 80 m. Stwarza on możliwość migracji dzikich zwierząt, mimo istnienia linii kolejowych, dróg, autostrad i wszelkich urządzeń drogowych. Jest to jak do tej pory największy obiekt w Polsce wybudowany z prefabrykatów żelbetowych.

— Przejścia dla zwierząt dużych o takiej szerokości, a nawet szersze były już budowane na terenie Polski tylko, że w innej technologii, najczęściej są to obiekty żelbetowe wylewane na mokro.

Przejście dla zwierząt powstające w ramach budowy drogi S7 w okolicach Nidzicy jest największym tego typu obiektem w Polsce budowanym z prefabrykatów żelbetowych. Projekt stanowi duże wyzwanie konstrukcyjne i materiałowe — tłumaczy Roman Grzelka, główny specjalista ds. gwarancji oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W trakcie projektowania rozpatrywano różne warianty konstrukcji przejścia pod względem zużycia materiałów, kosztów eksploatacji i trwałości obiektu. Ta z prefabrykowanych łukowych elementów żelbetowych okazała się najbardziej optymalna.

Korzyści nowatorskiej technologii

— Ze względu na niski ciężar konstrukcji i dobre warunki gruntowe obiekt posadowiono bezpośrednio, a dzięki współpracy prefabrykatów ze sobą odnotowujemy bardzo niskie zużycie materiałowe.

Utrzymanie obiektu będzie ekonomiczne ze względu na brak konieczności częstego odnawiania powłok antykorozyjnych, ponadto zastosowaliśmy kształt sklepień i struktury powłokowej, co skutkuje optymalizacją grubości elementów — wymienia Roman Grzelka.

Z zapewnień głównego specjalisty ds. gwarancji DGGKiA wynika także, że zastosowano betony o wysokiej wytrzymałości, czego efektem będzie większa trwałość obiektu. Dodatkowym plusem jest szybkość wykonania, gdyż prace mogą być realizowane nawet przy ujemnych temperaturach. Prace przy budowie drogi S7 mają zakończyć się w maju 2017 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages