Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Uczestniczymy w tworzeniu historii

2016-11-22 10:00:00 (ost. akt: 2017-01-13 10:26:17)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

21 listopada odbyła się premiera długo wyczekiwanego serialu dokumentalnego ,,Pamięć buduje tożsamość. Tannenberg 1914" w reżyserii ks. Przemka "Kawy" Kaweckiego SDB.

— Dlaczego w ogóle projekt powstał? Po pierwsze "Tannenberg 1914" jest kontynuacją "Mazurskich Tajemnic", filmów, które od jakiegoś czasu regularnie umieszczam w internecie. Po drugie chciałem podzielić się z młodymi ludźmi historią okolicy, w której mieszkają. Trzecim powodem jest fakt, że chciałem pokazać bitwę pod Tannenbergiem, bo sam pragnąłem dowiedzieć się więcej na jej temat — mówił Przemek Kawecki podczas premiery.

Jak zapewnia, projekt powstał z potrzeby serca, po to, aby opowiedzieć mieszkańcom Nidzicy i okolic o losach I wojny światowej na tych terenach.

Na potrzeby powstawania filmu nidziczanka, Dorota Przybysz zajęła się tłumaczeniem książki ówczesnego burmistrza Nidzicy, Andreasa Kuhna pt. „Die Schreckenstage von Neidenburg in Ostpreussen”, której fragmenty od jakiegoś czasu regularnie publikujemy na łamach gazety i w internecie. — Nigdy nie było kompletnego tłumaczenia tej historii, a jest już prawie 100 lat po bitwie. Chcemy, żeby ludzie poznali jej ideę. W pewien sposób uczestniczymy w tworzeniu historii — mówił Przemek Kawecki.

Do udziału w filmie przyjęło zaproszenie wiele miejscowości, osób prywatnych, instytucji. Podczas premiery podziękowano partnerom oraz bohaterom, którzy brali udział w dokumencie. Wśród nich znaleźli się m.in. Hubert Domański, Władysław Nowosielski, Sławomir Ambroziak, Witold Olbryś, Krzysztof Bucholski, Witold Zagożdżon, Dorota Przybysz.

,,Pamięć buduje tożsamość. Tannenberg 1914" to 8. odcinkowy serial dokumentalny w reżyserii Przemka "Kawy" Kaweckiego. Pracę nad produkcją rozpoczęły się w kwietniu i trwały od wczesnego ranka do zachodu słońca. Seria pokazów premierowych odbywa się w miejscowościach związanych z bitwą.

Docelowo wszystkie odcinki serialu zostaną opublikowane w internecie.

Szczegółowy harmonogram premier kliknij TUTAJ

Wywiad z ks. Przemkiem "Kawą" Kaweckim SDB o produkcji serialu ,,Tannenberg 1914" kliknij TUTAJ

Dotychczas opublikowane fragmenty pamiętnika burmistrza Andreasa Kuhna kliknij TUTAJ
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages