Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

W przyszłym roku poznamy źródło skażenia wody trichloroetenem

2016-11-23 16:00:00 (ost. akt: 2016-11-23 14:44:30)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Przedsiębiorstwo Geologiczne POLGEOL S.A. zadeklarowało, że jest w stanie podjąć się wykonania zadania polegającego na zebraniu informacji na temat źródła zanieczyszczenia wód podziemnych w Nidzicy, czasu, kiedy doszło do zanieczyszczenia, rozkładu zanieczyszczeń w środowisku gruntowo- wodnym.

Ponadto POLGEOL ma określić możliwości wyeliminowania skutków zanieczyszczenia wód podziemnych wraz z propozycją działań naprawczych szkody w środowisku gruntowo- wodnym.

Umowa została podpisana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie, która prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji nakładającej na podmiot korzystający ze środowiska obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych w środowisku polegającej na zanieczyszczeniu trichloroetenem zbiornika wód podziemnych w Nidzicy.

— Opracowanie dokumentacji poprzedzą badania terenowe, podczas których zostaną pobrane próby ziemi i wody podziemnej do badań laboratoryjnych

Ostateczna dokumentacja zostanie przekazana Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Olsztynie prawdopodobnie w pierwszej połowie 2017 roku — informuje Małgorzata Krupa, p.o. Regionalnego Konserwatora Przyrody.

Równolegle toczące się postępowanie prokuratury w sprawie skażenia wody trichloroetenem jest nadal zwieszone. Do końca listopada br. biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie mieli sporządzić ekspertyzę.

Niestety, pomimo ponagleń ze strony nidzickiej prokuratury nic nie wskazuje, że wyrobią się w terminie. Do czasu uzyskania opinii biegłych postępowanie nie może zostać wznowione.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2120354 | 88.199.*.* 25 lis 2016 09:13

  My mieszkańcy ulicy Steffena mamy wodę w piwnicach...ciekawe dlaczego?Nie dość,że mamy objazd za oknem,chałupy trzęsą się od natężenia ruchu,mając ochotę runąć,to jeszcze taki prezent od władz...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ed #2119509 | 87.205.*.* 24 lis 2016 09:30

  Wodę skaziły prawdopodobnie rozpuszczalniki z dawnego FARUM, ale ważniejsza niż ustalenie przyczyny zatrucia jest odpowiedź na kilka innych pytań: 1. Dlaczego mieszkańcy nie zostali od razu poinformowani o zagrożeniu, a samochód z megafonem w imieniu burmistrza nawoływał tylko do oszczędzania wody? Nie ważne, że odłączono zatrute ujęcie - w sieci wodociągowej było jeszcze parę milionów litrów skażonej wody. Mieszkańcom nie dano wyboru, czy chcą pić wodę z TRI czy wolą kupić w butelce! 2. Skoro trichloroeten znalazł się w jeziorku, czy spożywanie złowionych ryb jest bezpieczne? 3. Czy z właścicielem działki na którą wylewana jest skażona woda zawarto odpowiednią umowę by uniknąć w przyszłości wypłaty z pieniędzy podatników odszkodowań za skażenie gleby?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ? #2119203 | 88.199.*.* 23 lis 2016 20:06

   A jeszcze dłużej to nie można tego przeciągać?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages