Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Szkoła nie potrzebuje pomocy w postaci koparek, spychaczy i dźwigów

2016-11-27 10:00:00 (ost. akt: 2016-11-27 15:42:02)

Autor zdjęcia: Arciwum

Stop reformie! Stop chaosowi ! - to hasła, które najczęściej pojawiały się na przygotowanych przez protestujących nauczycieli transparentach. Protest rozpoczął się o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego. Delegacja nauczycieli przekazała prezydentowi Andrzejowi Dudzie petycję z apelem o zawetowanie ustawy. Następnie protestujący przeszli pod budynek Sejmu, gdzie usypano kopiec z kredy, która symbolizuje "złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli'. Czy protest odniesie skutek? Nie wiadomo, bo nikt z władz do protestujących nie wyszedł.

W proteście uczestniczyli nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie z całej Polski. Protestowali, bo uważają, że nie jest to reforma, a destrukcja polskiej oświaty i że tylko solidarny protest może ją powstrzymać.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreślił, że w proteście biorą udział nie tylko nauczyciele, ale i dyrektorzy szkół, rodzice, przedstawiciele samorządów, burmistrzowie, wójtowie, prezydenci miast.

— Jesteśmy przeciwko chaosowi i demontażowi oświaty. Nie burzmy tego, co zbudowaliśmy przez 17 lat, nie można niszczyć dorobku gimnazjów— mówił prezes.

Dodał, że gimnazja sprawdziły się, że polska edukacja jest na bardzo wysokim poziomie, że ma najlepszą w Europie kadrę nauczycielską.

— Nikt nie był pytany, w rzekomych konsultacjach, czy chcemy likwidacji gimnazjów, czy chcemy takiej reformy — dodał. Stwierdził, że szkoła potrzebuje różnej pomocy, ale nie pomocy w postaci koparek, dźwigów i spychaczy.

Głos zabrali również przedstawiciele rodziców, którzy mówili, że nie chcą, aby dzieci były przesuwane jak pionki. — Za nieprzemyślaną reformę pokazujemy czerwoną kartkę — mówiła pani Dorota, jedna z matek.

Przemawiający podkreślali, że obecna reforma jest nieprzemyślana, nieprzygotowania i niepoliczona. Zwracali uwagę na to, że nie zgadzają się na obrażanie gimnazjalistów i nauczycieli.

— Jestem absolwentem gimnazjum. Byłem pierwszym rocznikiem, który poszedł do gimnazjów. Pamiętam z tego czasu chaos, powtarzanie programów, nie wiedzieliśmy jaki będzie egzamin, jaka będzie nasza matura. Rząd chce tego samego dla kolejnego pokolenia. Usłyszałem w telewizji, że gimnazja są gorsze. Ja nie czuję się gorszym prawnikiem dlatego, że skończyłem gimnazjum — mówił prawnik.

Przemawiali również politycy partii opozycyjnych i samorządowcy. Prezydent Świętochłowic przypomniał, że 111 lat temu powstało ZNP i te trzy symboliczne jedynki wystawia polskiemu rządowi.

— Pierwszą za to, że chce zabrać miejsca pracy, druga od rodziców za to, że jest to zamach na spokojny rozwój dzieci, a trzecia od samorządowców za to, że rząd rozbija system, który przez 17 lat był tworzony - mówił prezydent Świętochłowic.

Zaś prezydent Sopotu mówił, że polski nauczyciel to nie jest mebel, a uczeń to nie królik doświadczalny.

Zwracano również uwagę na to, że nie ma podstaw programowych, programów nauczania, że dojdzie do kumulacji roczników, że ciężar finansowy związany z reformą spadnie na samorządy.

Na zakończenie tej części protestu przedstawiciele protestujących poszli do Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostawili petycję do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie reformy.

Zaniesiono również Księgę Osiągnięć gimnazjów. Następnie protestujący przemaszerowali pod Sejm. Nidziccy nauczyciele, członkowie ZNP, również wzięli udział w tym proteście.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szkola #2123746 | 88.199.*.* 30 lis 2016 07:28

  Mi się nie podoba praca to zmieniam na inna proste

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PEWNIE #2123180 | 29 lis 2016 11:04

  Ale emerytem się jest człowieczku do 67 roku życia wczesniejszych emerytur dla nauczycieli nie ma ale jak komuś praca w nauczyciela nie odpowiada lub do tego zawodu się nie nadaje a są tacy albo zrobili jakieś tam 6 miesięczne studia podyplomowe inż rolnictwa , mgr od zarządzania a są takie wF powinni odejść powinno się ich nie zatrudniać niech idą do swego zawodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jak im tak zle #2123056 | 83.15.*.* 29 lis 2016 08:09

  to niech zmienią pracę, młodzi ludzie czekają, czemu jeszcze emeryci w szkołach pracują?? np. wf w dwójce

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Macie #2122568 | 178.36.*.* 28 lis 2016 15:14

   Waszym przedstawicielem jest p Kieszkowski chodzaca inteligecja hehe

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. czterdziestolatek #2122023 | 88.199.*.* 27 lis 2016 20:45

   Zdegradowano pozycję nauczycieli, odarto ich z autorytetu, zablokowano procesy wychowawcze i nadano uczniom nieograniczone prawa. Biurokracja wkradała się do tego zawodu. Miło powspominać swoich byłych nauczycieli- wychowawców.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages