Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Spirometria nie boli

2016-11-27 16:00:00 (ost. akt: 2016-11-27 15:41:03)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W ramach projektu „Promocja i profilaktyka chorób układu oddechowego dla mieszkańców Powiatu Nidzickiego” w nidzickim szpitalu można bezpłatnie zrobić badania spirometryczne.

Spirometria to badanie pojemności płuc i oskrzeli, przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego.

Powinny ją zrobić szczególnie osoby, które ciągle się przeziębiają, chorują często na zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych oraz palacze. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie. Badania wykonywane mogą być od 5 roku życia.

Dlaczego? — Bo w spirometrii wychodzi czy oskrzela są skurczone i jaka jest pojemność płuc. Możemy wówczas skutecznie zapobiegać tym schorzeniom oraz ciężkiej astmie oskrzelowej, rozedmie płuc i chorobach związanych z paleniem papierosów — mówi pielęgniarka Małgorzata Walesiak.

Przed badaniem nie wolno brać leków wziewnych. Badanie jest zupełnie bezbolesne. — Wykonuje się je przy użyciu jednorazowego ustnika, który pacjent musi dokładnie objąć ustami. Na nosie ma zaciśnięty klips, który uniemożliwia oddychanie przez nos — wyjaśnia Małgorzata Walesiak.

Ustnik podłączony jest giętkim przewodem do spirometru. — Najpierw badany robi kilka spokojnych oddechów. Następnie powoli nabiera jak najwięcej powietrza, potem jak najmocniej i jak najdłużej je wydmuchuje. Czynność powtarza się 3 razy w celu określenia powtarzalności wyników — mówi pani Małgosia.

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy wykonywać wszystkie polecenia prowadzącego badanie. Podczas badania mierzy się pojemność życiową, czyli największą ilość powietrza, którą można wydmuchać z płuc oraz ilość powietrza wydychanego podczas pierwszej sekundy.

Dlatego wydech musi być jak najmocniejszy i jak najdłuższy. W badaniu spirometrycznym komputer wylicza tzw. wartości należne, jakie osoba o danej płci, wzroście i wieku powinna osiągnąć.

Gdy wynik jest bliski tej średniej, to znaczy, że płuca pracują prawidłowo. Jeśli zmierzone wskaźniki są wyraźnie niższe od wartości należnych, świadczy to o tym, że praca płuc jest zaburzona. Na badania spirometryczne należy zgłosić się do nidzickiego szpitala ze skierowaniem od lekarza rodzinnego.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ro #2121937 | 79.185.*.* 27 lis 2016 19:28

    tyko nie w neidzickim szpitalu ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages