Nidziczanie szybsi niż Chińczycy

2016-12-01 19:00:00(ost. akt: 2016-12-01 13:36:50)

Autor zdjęcia: Geocasching Nidzica

Geocaching to zabawa dla każdego. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Poznajemy historię zabytków i pomników natury. Ta forma rekreacji jest wprowadzona także w Nidzicy.
— Geocaching jest zabawą w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Polega na tym, że jedni chowają kesze w miejscach, które chcą pokazać innym, opisując ich historię, inni zaś je odnajdują — wyjaśnia Dariusz Pudełko, miłośnik tej zabawy oraz mieszkaniec Górzna, uznanego za polską stolicę geocachingu, do którego wszystkich serdecznie zaprasza.

Oprócz tego, zwolennicy takiej formy spędzania wolnego czasu spotykają się na zjazdach, na których wymieniają swoje doświadczenia związane z odkrytymi keszami, maskowaniem ich, a także historiami zachęcającymi do udania się w ciekawe miejsca.

— Sam przeżyłem wiele przygód związanych z szukaniem i zakładaniem skrzynek. Podczas ostatniej wyprawy do Hiszpanii dzięki keszom znalazłem się w malowniczym miejscu nad Morzem Śródziemnym. Był to „Balkon Europy’’, który wrzynał się w wodę. Gdyby nie to, że znajdowała się tam skrzynka, to pewnie nigdy bym tam nie dotarł — dodaje.

Pan Dariusz odnalazł prawie 7000 keszy. Jego najdalsza podróż, po „skarb” odbyła się aż w Himalaje. Motto, którym się kieruje brzmi: "Bawmy się, każdy jak kto potrafi”. Dla niego nie ma znaczenia kto odkrywa najlepsze kesze, ważne jedynie jest to by spędzał czas na świeżym powietrzu z technologią w ręku i rozwijał się intelektualnie.

Zabawa dla każdego

W Nidzicy taka rozrywka też zaczyna się rozprzestrzeniać. Może pozwoli to w jakimś stopniu rozsławić nasze miasto.

— Pomysł założenia skrzynek gocachingowych chodził nam po głowie od dawna, ale nikt tak do końca nie widział na czym to polega i jak je zakładać — mówi Renata Żbikowska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Nidzickiego. — Kiedy zgłosiła się do nas grupa nieformalna "Geocaching Nidzica" z pomysłem szkolenia oraz promocji miasta za pomocą geocachngu, z chęcią użyczyliśmy im osobowości prawnej i wspólnie zaczęliśmy realizować projekt pt."Geocaching szansą"— dodaje.

Keszowanie na naszych terenach rozpoczęło się już dawno. — Zanim my założyliśmy 30 skrzynek w ramach projektu były już dostępne kesze miedzy innym na zamku — wyjaśnia Renata Żbikowska.

W zabawie może brać odział każdy od kilkulatka do stu latka, wystarczy mieć telefon z funckją GPS lub inne urządzenie GPS i odrobinę dobrych chęci. Aby logować się trzeba założyć konto na portalu www.goecaching.com i można zaczynać przygodę pod hasłem "Goecaching'.

Nowa gra komputerowa

Intergeocaching to nowoczesna forma zabawy w chowanie skarbów, polegająca na połączeniu gry komputerowej zamieszczonej w Internecie z poszukiwaniem skarbów za pomocą GPS’a. Jest to pierwsza taka forma zabawy łącząca grę komputerową z geocachingiem na świecie.

— Niektórzy śmieją się, że jesteśmy szybsi od Chińczyków —mówi Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. — Taka rozrywka uzyskuje pozytywny odzew ze strony turystów odwiedzających nasze miasteczko— dodaje.

W tym momencie kończone są skrzynki w wirtualnym świecie gry. Zabawa będzie polegać na zebraniu liter, które utworzą hasło oraz znalezieniu trzech skrzynek w grze komputerowej, w których ukryte zostały współrzędne geograficzne dla realnego świata. W jednej z nich współrzędne zapisane zostaną nowym systemem geokodowania czyli what3words.

— Chcemy promować nową formę zapisywania lokalizacji. Gdy już trafimy do skrzynki ukrytej w prawdziwym świecie, otrzymujemy wytyczne, co robić dalej. Musimy powiedzieć hasło strażnikowi, który pokieruje nas, co mamy robić dalej. W grze komputerowej znajdują się mnisi, imiona ich symbolizują osoby, które zajmowały się lub zajmują historią naszego regionu. Jest to forma podziękowania im za to — wyjaśnia dyrektor NOK.

Ola Bukowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lek #2125435 | 188.146.*.* 2 gru 2016 08:48

    To jest super sprawa!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Nidzica #2125431 | 145.237.*.* 2 gru 2016 08:45

    Tutaj jak zwykle...ktoś coś zrobił, coś nietypowego, czym możemy się pochwalić, młodzież może się czegoś nauczyć a tutaj jak zwykle fala "nidzickiej żółci" się wylewa. W tym mieście nie można inaczej, po prostu już tak jest...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Dr #2125247 | 185.13.*.* 1 gru 2016 21:53

    Od Chińczyków panie bukowski to się pan powinien uczyć...

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5