Myśląc o przyszłości dziecka warto zatroszczyć się o jego zęby od najmłodszych lat

2016-12-03 10:00:00(ost. akt: 2016-12-02 23:26:57)

Autor zdjęcia: archiwum

W Polsce 58% trzylatków i aż 85% sześciolatków ma próchnicę. Niedostateczna edukacja i ograniczony dostęp do specjalistycznej opieki stomatologicznej sprawia, że niekorzystne statystyki wciąż utrzymują się na wysokim poziomie.
Próchnica jest chorobą zakaźną tkanek zęba. Powodują ją działania kwasów wytwarzanych z cukrów przez bakterie obecne w jamie ustnej. Profilaktykę należy rozpocząć wcześnie.

Przyszła matka lub kobieta w ciąży powinna mieć wyleczone zęby i zdrowe dziąsła. Dieta ciężarnej ma duże znaczenie w rozwoju szkliwa i zębiny u płodu. Nadmierne spożywanie słodyczy w ciąży, przyczynia się do wykształcenia podobnych upodobań smakowych dziecka.

Mycie zębów u dzieci rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego. Pokarmy uzupełniające karmienie mlekiem należy podawać łyżeczką, przeznaczoną wyłącznie dla dziecka.

Należy wyeliminować niekontrolowane pojenie butelką ze słodkimi napojami, szczególnie w porze nocnej. Do picia podajemy wodę niegazowaną, niesmakową. Dziecko nie powinno zasypiać z butelką z mlekiem.

Po wieczornym karmieniu zawsze myjemy dzieciom zęby. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć w 6-12 miesiącu życia, aby dziecko przyzwyczaiło się do wizyt i kojarzyło je pozytywnie.

Dieta dzieci obfituje w słodkie pokarmy. Jako przekąski powinno się unikać słodyczy, a podawać świeże warzywa i owoce. Dobry przykład dawany przez rodziców dzieciom jest nieodzowny.

Najlepiej podawać dziecku słodycze bezpośrednio po głównym posiłku (najlepiej raz w tygodniu). Z diety małych dzieci powinno się całkowicie wyeliminować słodkie gazowane napoje oraz ograniczyć spożywanie soków. Zalecane jest picie wody niegazowanej bez dodatku cukru.

Zęby stałe pojawiają się około 6 roku życia. Rodzice bez problemu rozpoznają wymianę uzębienia w odcinku przednim, ale zapominają, że w tym samym czasie wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe (szóstki).

Niedostateczna higiena i złe nawyki żywieniowe powodują, że młode niedojrzałe zęby trzonowe szybko się psują. Zalecamy mycie zębów 2 razy dziennie przez 2 minuty. Ważna jest kontrolna czasu mycia zębów (klepsydra, stoper, aplikacja na telefon). Do 8-10 roku życia rodzic powinien kontrolować dziecko podczas samodzielnego mycia zębów, a nawet poprawiać tą czynność.

Profesjonalna profilaktyka próchnicy obejmuje działania zabiegowe prowadzone w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

W przypadku małych dzieci są to: oczyszczanie zębów, badanie jamy ustnej dziecka, określanie potrzeb leczniczych i programu profilaktyki profesjonalnej (1-2 razy do roku) oraz stosowanie preparatów fluorkowych (2-4 razy w roku), lakowanie bruzd w pierwszych zębach trzonowych, najlepiej tuż po ich wyrżnięciu się (5-6 rok życia).

Zęby mleczne należy leczyć , a zaniechanie grozi poważnymi konsekwencjami. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może być przyczyną powikłań (choroby miazgi) i prowadzić do dolegliwości bólowych, a nawet do przykrej interwencji chirurgicznej. Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi również do rozwoju wad zgryzu.

Najlepszym sposobem jest systematyczne kontrolowanie stanu zębów w trakcie wizyt profilaktycznych od najmłodszych lat. Zastosowanie odpowiednich metod leczenia (lakiery fluorkowe) oraz korekta zachowań higienicznych i żywieniowych może zatrzymać postęp choroby. Myśląc o przyszłości dziecka warto zatroszczyć się o jego zęby od najmłodszych lat.

Lek. dent. Anna Hojnacka

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #2126627 | 83.9.*.* 3 gru 2016 21:01

    Dla dzieci zamiast zwykłego cukru można podawać cukier brzozowy.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5