środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W jakich sytuacjach możemy jechać rowerem po chodniku?

2016-12-05 07:00:00 (ost. akt: 2016-12-04 10:18:43)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec Nidzicy, którego zdaniem rowerzyści poruszający się jezdnią, głównie wzdłuż ul. 1. Maja stwarzają zagrożenie na drodze.

— Jest to niebezpieczne zwłaszcza, gdy jadą samochody ciężarowe. Jezdnia jest wąska, jest problem przy wyprzedzaniu. W godzinach szczytu występuje duże natężenie na drodze, a chodniki są prawie puste. Dlaczego policja karze mandatami rowerzystów, którzy dla bezpieczeństwa swojego i innych zjeżdżają z jezdni na chodnik? — pytał mężczyzna.

O odpowiedź zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. — Zgodnie z przepisami korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone w kilku wyjątkowych sytuacjach.

Może mieć to miejsce: gdy osoba opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem lub szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Do sytuacji wyjątkowej zaliczamy również taką, gdzie warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Należy jednak pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym — mówi asp. szt. Izabela Demska, oficer prasowy KPP w Nidzicy.

Pamiętajmy, że przy okazji przebudowy drogi 545 przez całe miasto - oprócz jezdni i chodników - będą biegły właśnie ścieżki rowerowe. Miejmy nadzieje, że rozwiąże to odwieczny konflikt kierowcy-rowerzyści-piesi.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. diablo #2127524 | 109.236.*.* 5 gru 2016 11:41

  Przypominam wszystkim rowerzystom, że przed przejściem dla pieszych zsadzamy doopsko z rowerka i przeprowadzamy go przez pasy a nie przejeżdżamy bo za to jest mandat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rowerzysta #2127492 | 83.9.*.* 5 gru 2016 11:04

  Jadący drogą w mieście rowerzysta spowalnia ruch i poprawia bezpieczeństwo. Przechodnie na chodnikach nie są ochlapywani na chodnikach, czas reakcji w sytuacji wypadkowej jest wystarczający na odpowiedni manewr itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. www #2127449 | 79.185.*.* 5 gru 2016 10:23

  Problem mają tylko kierowcy, którym brakuje kultury. Na naszych drogach jest bardzo mało uprzejmości i wyrozumiałości. Ale czy jest na to lekarstwo ? Może kierowców, którzy stwarzają zagrożenie w ruchu powinno się kierować na obowiązkowe terapie ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages