Andrzej Bróździński górą jak na razie

2016-12-20 07:00:00(ost. akt: 2016-12-19 14:48:17)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego, zgodnie z orzeczeniem Państwowego Inspektora Pracy łamał prawo pracy, zatrudniając nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne na kursach dokształcania zawodowego dla młodocianych pracowników.
— Dyrektor Jarosław Kwiecień od września 2013 roku do prowadzenia zajęć na kursach co 4 tygodnie podpisywał umowy zlecenie z nauczycielami ZSZiO oraz nauczycielami CKP, którzy zatrudnieni byli w tych placówkach na umowę o pracę.

Część godzin z kursów dla pracowników CKP wliczał do etatów, czyli 22 godzin tygodniowo, a na resztę podpisywał umowę zlecenie. Poza tym nie wypłacał stawek zgodnych ze stopniem awansu zawodowego, określonych w Karcie Nauczyciela.

Zgodnie z prawem pracy dyrektor powinien zawierać z nauczycielami umowę o pracę — mówi Andrzej Bróździński. W Centrum Kształcenia Praktycznego została przeprowadzona kontrola przez Inspektora Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Łukasza Sztycha.

Zalecenia PIP

Inspektor pracy przyznał rację Andrzejowi Bróździńskiemu, uznając, że zatrudnienie nauczycieli powinno być zawierane na umowę o pracę, ponieważ w umowie jest określony rodzaj pracy, jest ona świadczona na rzecz pracodawcy i pod jego kierunkiem, a miejsce i czas wyznacza pracodawca oraz pracownik otrzymuje wynagrodzenie.

Są to znamiona umowy o pracę, a nie umowy zlecenia. W związku z tym inspektor pracy wniósł o zawieranie umów o pracę w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy oraz o ustalanie wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli po uwzględnieniu posiadanego przez nich stopnia awansu zawodowego.

Sprawa trafiła do sądu pracy

Inspektor pracy, za zgodą Andrzeja Bróździńskiego, który także zatrudniany był w CKP na umowę zlecenie, sprawę skierował do Sądu Rejonowego w Szczytnie. Inspektor pracy wnosi o ustalenie istnienia stosunku pracy między Andrzejem Bróździńskim a Centrum Kształcenia Praktycznego. Pierwsza rozprawa już się odbyła, ale została odroczona na 28 grudnia.


Stanowisko Starostwa Powiatowego
Zarówno Karta Nauczyciela jak i Kodeks Pracy nie zabraniają zatrudnienia nauczycieli w ramach umów cywilnoprawnych.

Przy prowadzeniu kursów teoretycznych dla młodocianych pracowników występują elementy wspólne dla umów o pracę i umów cywilnoprawnych, są to m.in. czas pracy, miejsce wykonywania pracy, okres, w którym nauczyciel może być zatrudniony.

Ponadto w ramach przeprowadzania tegoż kursu nie występuje w pełni podporządkowanie pracownika pracodawcy, które jest charakterystyczne w umowa.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym w przypadku występowania równoważnych elementów ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych o charakterze zatrudnienia występuje wola stron.

— Nauczyciele zatrudniani do przeprowadzenia kursów teoretycznych dla młodocianych pracowników w CKP pracował na pełne etaty w szkołach, których organem prowadzącym był powiat nidzicki.

Dodatkowe ich zatrudnienie na przedmiotowych kursach było przejawem chęci poprawy sytuacji materialnej nauczycieli przez samorząd powiatu. W przypadku Andrzeja Bróździńskiego było zawartych 16 umów cywilnoprawnych — wyjaśnia radcy prawny Edward Ośko.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5